- jakie będą potrzeby cieplne sauny, .. jaka liczba osób będzie przebywać w cyklu saunowym lub poszczególnych etapach (wejściach),
- jakie klimaty chcemy stworzyć w saunie (tradycyjnej sauny fińskiej, łagodnej łaźni parowej, a może wiele pośrednich między sauną i łaźnią),
- jaki będzie kształt sauny: prostokątna, z łukami, wielokątna, jak duże powierzchnie zostaną przeszklone?
Podstawowym kryterium jest zwykle kubatura sauny i na tej podstawie w sposób wielce uproszczony można określić moc pieca. Ogólnie należy przyjąć, że na 1m3 kubatury potrzebny jest 1 kW mocy pieca. Na rynku polskim dla saun domowych jest wiele pieców o mocach 3,5-9 kW, które można zainstalować w saunach o kubaturze od 4-12 m3. Najkorzystniej jest wykonać przyłącze trójfazowe.
Dokładne wymogi przyłączy podać winna firma sprzedająca lub instalująca piec saunowy, która posiada stosowne uprawnienia. Dla sauny domowej mogę polecić dobór pieca w zespole z generatorem pary oraz systemem sterowania temperaturą i wilgotnością.
Obecnie produkowane są systemy pozwalające w sposób ciągły uzyskiwać odpowiedni żądany stosunek temperatury i wilgotności. Dzięki zaawansowanym układom elektronicznym gwarantują przyjemne, zdrowe i bezpieczne korzystanie z klimatów sauny fińskiej, szwedzkiej, sanarium, tylarium, łaźni parowej. Systemy te pozwalają na ekstrakcje olejków eterycznych jak i ziół suchych na łaźni wodnej, co może być oryginalnym połączeniem zdrowego i przyjemnego przebywania w saunie dla osób posiadających ograniczenia lub przeciwwskazania do korzystania z sauny fińskiej.
Andrzej Wróblewski
WANDEX
fot. WANDEX