Czy przepisy określają termin rozpatrzenia reklamacji?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2008-11-12 10:08:47
Czy przepisy określają termin rozpatrzenia reklamacji?

Od trzech tygodni czekam na rozpatrzenie reklamacji nowych drzwi wejściowych i jeszcze nie dostałam odpowiedzi. Czy jest jakiś termin, w ciągu którego sprzedawca jest zobowiązany do odpowiedzi? Co mówią na ten temat przepisy?

Odpowiedź eksperta: Sprzedawca powinien ustosunkować się do Pani żądania w terminie 14 dni, jeżeli zaś nie zajął żadnego stanowiska, uważa się, że uznał Pani żądanie za uzasadnione. W przypadku gdy towar konsumpcyjny jest niezgodny z umową, kupujący może żądać doprowadzenia go do stanu zgodnego z umową przez nieodpłatną naprawę albo wymianę na nowy, chyba że naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów.

 

Przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość towaru zgodnego z umową oraz rodzaj i stopień stwierdzonej niezgodności, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie naraziłby kupującego inny sposób zaspokojenia. Nieodpłatność naprawy i wymiany oznacza, że sprzedawca ma również obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez kupującego, w szczególności kosztów demontażu, dostarczenia, robocizny, materiałów oraz ponownego zamontowania i uruchomienia.

 

Z listu Pani nie wynika, czego Pani się domagała, jednak brak reakcji sprzedawcy powoduje, że sam pozbawił się ewentualnych zastrzeżeń co do żądanego przez Panią sposobu załatwienia reklamacji. Jeżeli nie będzie dalszej reakcji sprzedawcy, będzie Pani musiała wystąpić na drogę sądową przeciwko sprzedawcy lub zwrócić się o to do Powiatowego Rzecznika Konsumentów, aby ewentualnie wystąpił w Pani imieniu w sądzie albo podjął próbę zobligowania sprzedawcy do wykonania zobowiązania.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

18 Wrz 2009, 07:04

Odnośne przepisy zawarte są w ustawie "o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz zmianie Kodeksu Cywilnego" dz Ust. nr 141 z 2002 r z póź. zmianami)

time image

Gość Klient

17 Wrz 2009, 04:50

Witam, prosze o podanie wykładni tego przepisu. czy termin 14 dni wynika z KC czy z innego przepisu.?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny