W projekcie domu mam przewidziane ogrzewanie za pomocą tradycyjnych grzejników, ale zdecydowałem się na jego zamianę na ogrzewanie podłogowe wodne. Do poszczególnych pomieszczeń mam wyliczone moce potrzebnych grzejników. Jak mogę je przeliczyć na powierzchnię grzejną ogrzewania podłogowego?
Odpowiedź eksperta: Moc grzejników wyznaczana jest dla najniższych przewidywanych spadków temperatury zewnętrznej. W rzeczywistości z maksymalną mocą pracują one przez krótki okres, nie ma więc potrzeby bardzo precyzyjnego przeliczania ich mocy na moc grzewczą podłogówki.
O mocy grzewczej ogrzewania podłogowego decyduje kilka czynników – temperatura wody na zasilaniu i powrocie, rozstaw i średnica rur, rodzaj pokrycia podłogowego. Dla najczęściej przyjmowanych układów grzewczych z rur o średnicy 16 mm i rozstawie co 10 cm moc oddawana przez „surową” podłogę (przy parametrach wody: zasilanie 50°C i powrót 40°C) wynosi ok. 100 W/m².
Wartość tę trzeba skorygować o rodzaj i grubość pokrycia podłogowego. Dla typowych posadzek współczynnik korekcyjny wyniesie:
- płytki ceramiczne 0,95,
- panele podłogowe 0,7,
- deski, parkiet drewniany 0,55.
Dodaj komentarz