Odpowiedź eksperta: Moc grzejników wyznaczana jest dla najniższych przewidywanych spadków temperatury zewnętrznej. W rzeczywistości z maksymalną mocą pracują one przez krótki okres, nie ma więc potrzeby bardzo precyzyjnego przeliczania ich mocy na moc grzewczą podłogówki.
O mocy grzewczej ogrzewania podłogowego decyduje kilka czynników - temperatura wody na zasilaniu i powrocie, rozstaw i średnica rur, rodzaj pokrycia podłogowego. Dla najczęściej przyjmowanych układów grzewczych z rur o średnicy 16 mm i rozstawie co 10 cm moc oddawana przez "surową" podłogę (przy parametrach wody: zasilanie 50°C i powrót 40°C) wynosi ok. 100 W/m².
Wartość tę trzeba skorygować o rodzaj i grubość pokrycia podłogowego. Dla typowych posadzek współczynnik korekcyjny wyniesie:
- płytki ceramiczne 0,95,
- panele podłogowe 0,7,
- deski, parkiet drewniany 0,55.
Efektywna moc grzejna wyniesie wtedy odpowiednio 95 W/m² (100 W/m² × 0,95), 70 W/m² (100 W/m² × 0,7) i 55 W/m² (100 W/m² × 0,55). Trzeba też pamiętać, że moce te dotyczą powierzchni niezastawionych meblami. Po ustawieniu mebli efektywna moc grzewcza podłogówki w tych miejscach znacznie spada.
Redakcja BD
fot. otwierająca: Rettig Heating