Co zrobić, jeżeli nie możemy wybudować oczyszczalni ścieków?
Co zrobić, jeżeli nie możemy wybudować oczyszczalni ścieków?
Odpowiedź eksperta: Ścieki z domu jednorodzinnego są gromadzone w szczelnych zbiornikach bezodpływowych i okresowo wywożone wozem asenizacyjnym do zbiorczej oczyszczalni ścieków. Zbiorniki przeznaczone na szamba mogą być wykonane z betonu, cegły, żelbetu lub z tworzyw sztucznych. Jednak najbardziej popularne jest wykonywanie zbiorników na placu budowy.
Data publikacji: 2009-04-20
Data aktualizacji: 2013-08-08
Przepisy prawne obligują właścicieli do wykonania szczelnego zbiornika, gdyż nieszczelny stanowi potencjalne źródło zanieczyszczenia wody i gleby. Właściciel nieszczelnego szamba może sam odczuć skutki zanieczyszczania środowiska, środowiska, korzystając ze skażonej ściekami wody i jedząc zanieczyszczone warzywa z ogródka.
Lokalizacja szamba, jeżeli jego pojemność nie przekracza 10 m3. Na rysunku pokazane są minimalne wymagane odległości
Do opróżniania zbiornika wykorzystuje się otwór zlokalizowany w jego górnej części.
Pojemność zbiornika zależy od liczby mieszkańców domu, ilości produkowanych ścieków oraz częstotliwości opróżniania szamba. Zaleca się, żeby ścieki były wywożone raz na 10-14 dni.
Jeżeli przyjmiemy, że średnio 1 osoba produkuje 150 l ścieków na dobę, a w domu mieszkają łącznie 4 osoby, ilość ścieków trafiających do szamba wynosi 600 l na dobę. Zatem przy częstotliwości opróżniania zbiornika raz na 10 dni pojemność szamba powinna wynieść 10x0,6 m3/dobę = 6 m3, a przy wywożeniu raz na dwa tygodnie 8,4 m3/dobę.
Budowa szamba wymaga zgłoszenia w starostwie powiatowym 30 dni przed rozpoczęciem jego budowy.
DOKŁADNIE DO BUDOWY SZAMBA POTRZEBNE JEST POZWOLENIE NA BUDOWĘ (PRZYNAJMNIEJ JESZCZE W ZESZŁYM ROKU TAK BYŁO). DO BUDOWY OCZYSZCZALNI POTRZEBNE JEST TYLKO ZGŁOSZENIE.
Gość Miki
23-04-2009 13:58
Nieprawda wymaga pozwolenia na budowę. Zgłoszeniem tego nie załatwicie !!!!