Jakie są nowoczesne efektywne metody eliminacji mostków termicznych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2010-07-07 08:48:31
Jakie są nowoczesne efektywne metody eliminacji mostków termicznych?

Odpowiedź eksperta: Opłaty za energię stanowią główną część kosztów użytkowania budynków i stale wzrastają wraz z ogólną tendencją wzrostu cen energii. Koszty ogrzewania zależą nie tylko od cen, ale i od wielkości zużycia energii, a zużycie to może być odpowiednio niskie przy prawidłowym zaprojektowaniu i ociepleniu budynku.

Niestety, pomimo wykonania najlepszej izolacji termicznej, mamy do czynienia z występowaniem słabych miejsc w przegrodach budowlanych, tzw. „mostków cieplnych”, gdzie ucieczka ciepła jest większa niż w pozostałej części przegrody dobrze zaizolowanej.

 

Jednym z takich miejsc, gdzie najczęściej występują mostki cieplne, jest połączenie ściany zewnętrznej ze stropem nad piwnicą lub ściany z płytą przyziemia w budynku niepodpiwniczonym. W zależności od typu budynku, do gruntu może uciekać od 3% (budynki wysokie) do 15% (budynki parterowe) ciepła.

 

Bardzo skutecznym sposobem wyeliminowania mostka cieplnego w strefie przycokołowej budynku jest zastosowanie izolacyjnych bloczków cokołowych Isomur® Plus (λ=0,24 W/mK).

 

Isomur® Plus zamyka przerwę w izolacji pomiędzy ścianą zewnętrzną, a stropem nad piwnicą lub płytą przyziemia. Bloczek jako element konstrukcyjny o dużej wytrzymałości na ściskanie (> 20 MPa), pozwala na wznoszenie na nim ścian do czterech kondygnacji. Dzięki specjalnej mieszance betonu zbrojonego włóknem szklanym jest on nienasiąkliwy, co eliminuje kapilarne podciąganie wody do wyżej położonych warstw muru.

 

Stosując Isomur® Plus skutecznie ograniczamy straty ciepła, co ma ogromny wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania pomieszczeń. Oprócz tego zapobiegamy zjawisku „roszenia”, czyli wykraplaniu się wody na wewnętrznych powierzchniach ścian zewnętrznych w strefie cokołowej budynku, a co za tym idzie ograniczamy ryzyko występowania zawilgocenia. To z kolei ograniczy ryzyko powstawania grzybów pleśniowych i wpłynie na zdrowy klimat w pomieszczeniach.

 

Adam Piłot
Stahlton Polska Sp. z o.o.
www.stahlton.pl

Zdaniem naszych Czytelników

time image

25 Lis 2010, 10:48

Problem, jakby sam się rozwiązał. Współczesne systemy ogrzewania mają precyzyjną automatykę, tak więc zbyt duża akumulacja jest fatalna w programowaniu i komforcie. Koszty ogrzewania wymusiły stosowanie przegród lepszych od 0.3W/m2 xK a takie przegrody wymuszają stosowanie paroizolacji ...

time image

Gość Gobi

25 Lis 2010, 09:11

ciekawe jak się sprawdzi ten produkt przez lata. Z tego co czytałem to Isomur jest stosowany w Szwajcarii od 25 lat i w Niemczech od 18. Produkt podlega stałej kontroli pod względem swojej przewodności cieplnej (0,24 W/m*K) oraz wytrzymałości na ściskanie przez Instytut Fizyki Budowli ...

time image

26 Paź 2010, 13:46

Kupił produkt o lepszych parametrach „cieplnych”, za niższą kwotę.

time image

Gość Gobi

26 Paź 2010, 13:00

gdyby Pan kupił ten sam produkt i zaoszczędził takie pieniądze to można się tym chwalić. Jednakże kupił Pan coś innego i to jest tak jakby kupił Pan styropian EPS na ściany fundamentowe i cieszył się, że zaoszczędził na styropianie XPS, który ma lepsze właściwości i jest ...

time image

Gość Kaziu

11 Lip 2010, 16:00

Isomur miałem w projekcie, ale Stahlton k. Wrocławia chciał prawie 5 tys. zł. za jedną warstwę na zakończenie ścianki fundamentowej. Wybrałem Fortis i zapłaciłem 2.800zł. Różnica więc znaczna..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje