Jakie są nowoczesne efektywne metody eliminacji mostków termicznych?

Jakie są nowoczesne efektywne metody eliminacji mostków termicznych?

Odpowiedź eksperta: Opłaty za energię stanowią główną część kosztów użytkowania budynków i stale wzrastają wraz z ogólną tendencją wzrostu cen energii. Koszty ogrzewania zależą nie tylko od cen, ale i od wielkości zużycia energii, a zużycie to może być odpowiednio niskie przy prawidłowym zaprojektowaniu i ociepleniu budynku.

Niestety, pomimo wykonania najlepszej izolacji termicznej, mamy do czynienia z występowaniem słabych miejsc w przegrodach budowlanych, tzw. „mostków cieplnych”, gdzie ucieczka ciepła jest większa niż w pozostałej części przegrody dobrze zaizolowanej.

 

Jednym z takich miejsc, gdzie najczęściej występują mostki cieplne, jest połączenie ściany zewnętrznej ze stropem nad piwnicą lub ściany z płytą przyziemia w budynku niepodpiwniczonym. W zależności od typu budynku, do gruntu może uciekać od 3% (budynki wysokie) do 15% (budynki parterowe) ciepła.

 

Bardzo skutecznym sposobem wyeliminowania mostka cieplnego w strefie przycokołowej budynku jest zastosowanie izolacyjnych bloczków cokołowych Isomur® Plus (λ=0,24 W/mK).

 

Isomur® Plus zamyka przerwę w izolacji pomiędzy ścianą zewnętrzną, a stropem nad piwnicą lub płytą przyziemia. Bloczek jako element konstrukcyjny o dużej wytrzymałości na ściskanie (> 20 MPa), pozwala na wznoszenie na nim ścian do czterech kondygnacji. Dzięki specjalnej mieszance betonu zbrojonego włóknem szklanym jest on nienasiąkliwy, co eliminuje kapilarne podciąganie wody do wyżej położonych warstw muru.

 

Stosując Isomur® Plus skutecznie ograniczamy straty ciepła, co ma ogromny wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania pomieszczeń. Oprócz tego zapobiegamy zjawisku „roszenia”, czyli wykraplaniu się wody na wewnętrznych powierzchniach ścian zewnętrznych w strefie cokołowej budynku, a co za tym idzie ograniczamy ryzyko występowania zawilgocenia. To z kolei ograniczy ryzyko powstawania grzybów pleśniowych i wpłynie na zdrowy klimat w pomieszczeniach.

 

Adam Piłot
Stahlton Polska Sp. z o.o.
www.stahlton.pl
Komentarze

T. Brzęczkowski
25-11-2010 11:48
Problem, jakby sam się rozwiązał. Współczesne systemy ogrzewania mają precyzyjną automatykę, tak więc zbyt duża akumulacja jest fatalna w programowaniu i komforcie. Koszty ogrzewania wymusiły stosowanie przegród lepszych od 0.3W/m2 xK a takie przegrody wymuszają stosowanie paroizolacji ...
Gość Gobi
25-11-2010 10:11
ciekawe jak się sprawdzi ten produkt przez lata. Z tego co czytałem to Isomur jest stosowany w Szwajcarii od 25 lat i w Niemczech od 18. Produkt podlega stałej kontroli pod względem swojej przewodności cieplnej (0,24 W/m*K) oraz wytrzymałości na ściskanie przez Instytut Fizyki Budowli ...
bajbaga
26-10-2010 15:46
Kupił produkt o lepszych parametrach „cieplnych”, za niższą kwotę.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz