Odpowiedź eksperta: Na trwałość tarasu gruntowego pokrytego płytkami tarasowymi wpływa bardzo wiele czynników, często trudnych do przewidzenia podczas jego wykonywania. Taras zewnętrzny narażony jest bowiem na bardzo duże zmiany temperatury, cykliczne zamarzanie i rozmarzanie zalegającego śniegu, naprężenia spowodowane ruchami gruntu.
Oczywiście wpływ ma również jakość użytych materiałów i technologii oraz staranność wykonania. Czynniki te mają szczególne znaczenie przy dużych powierzchniach, choćby z powodu konieczności zapewnienia dostatecznej sztywności płyty betonowej oraz utworzenia dylatacji.
Dlatego alternatywnym rozwiązaniem o zbliżonych walorach użytkowych, a także często znacznie tańszym będzie budowa tarasu na podsypce piaskowej. Takie rozwiązanie zapewnia samoczynne odwodnienie, jak też łatwą naprawę w przypadku wystąpienia uszkodzeń.
Jego budowa polega na osadzeniu - wzdłuż obrysu tarasu - obrzeży wykonanych np. z ciosów kamiennych, betonowych lub palisady i wypełnienia przestrzeni wewnętrznej piaskiem i warstwą filtracyjną z tłucznia lub żwiru.
Materiał wypełniający powinien być zagęszczany warstwowo przy użyciu wibratora. Jeśli grunt rodzimy jest gliniasty, przed wypełnieniem należy na dnie ułożyć geowłókninę stabilizującą podłoże i zapobiegającą jego mieszaniu się z warstwą filtracyjną. Jako nawierzchnię tarasu wykorzystuje się płyty kamienne, ozdobne betonowe lub układa kostkę brukową.
Redakcja BD
fot. otwierająca: Bruk-Bet