Przed przystąpieniem do kucia czy cięcia muru trzeba sprawdzić w dokumentacji projektowej domu, z jaką ścianą mamy do czynienia: konstrukcyjną czy działową.
W ścianie działowej - należy wzmocnić nadproże prętami stalowymi, by zabezpieczyć ścianę przed pęknięciem i zarysowaniem tynku nad drzwiami w charakterystyczny trójkąt.
W ścianie nośnej - przed wykuciem otworu należy wbudować nowe nadproże, które będzie przenosić obciążenia ze stropu i wyższych partii budynku na pozostałe części ściany. Bardzo ważne jest, by zrobił to fachowiec z doświadczeniem. Należy również pamiętać, że wszelkie zmiany w konstrukcyjnych elementach domu, a ściany nośne takimi są, powinny być zaakceptowane przez konstruktora.
Przed rozpoczęciem kucia trzeba się upewnić, czy przeniesienie drzwi w nowe miejsce nie pociągnie za sobą konieczności innych przeróbek, które bardzo skomplikowałyby przedsięwzięcie:
- czy w ścianie nie biegną rury oraz kable elektryczne, które trzeba będzie przenieść w inne miejsce,
- czy nie ma różnicy poziomów posadzek po obu stronach ściany, jeśli są, to wysokość osadzenia nowego nadproża należy obliczyć od poziomu wyższej posadzki, a różnicę poziomów wyrównać, montując w drzwiach próg odpowiedniej grubości,
- czy klamka nowo wstawionych drzwi nie będzie obijać ściany poprzecznej; z tego względu powinny być odsunięte od narożnika ścian o 30 cm.
Joanna Dąbrowska
Na zdjęciu otwierającym: Planując przeniesienie drzwi w inne miejsce, trzeba najpierw sprawdzić w dokumentacji projektowej domu, czy kuć trzeba będzie w ścianie nośnej czy działowej. Ściana nośna jest elementem konstrukcyjnym budynku i wszelkie w nią ingerencje możliwe są tylko po konsultacji z konstruktorem i powinny być wykonane przez solidnego fachowca (fot. Porta/Soudal)