Porady: Dom bezpieczny i inteligentny
Jak poprowadzić przewody antenowe i czy bliskość komina nie będzie szkodzić antenie?
Choć jestem jeszcze na etapie stanu surowego budowy domu, to już myślę o tym, jak racjonalnie rozprowadzić instalację antenową. Planuję umieszczenie przynajmniej 5 gniazdek antenowych w różnych, oddalonych od siebie pomieszczeniach, natomiast antenę zamontuję chyba przy kominie. Jak poprowadzić przewody antenowe i czy bliskość komina nie będzie szkodzić antenie?
Jak ustalić właściciela nieruchomości?
Odpowiedź eksperta: Można zajrzeć do rejestru gruntów, tam są informacje – jeśli nie o osobie właściciela, to o osobie, która włada tym gruntem.
Gdzie najlepiej usytuować komin?
Odpowiedź eksperta: Kominy najlepiej sytuować wewnątrz budynku, bo wtedy oddają ciepło do wnętrza i nigdy nie są zbyt wyziębione. Komin umieszczony na zewnątrz zaś łatwo się wychładza, co niekorzystnie wpływa na ciąg kominowy, a ciepło oddaje (traci) do otoczenia. Usytuowanie na zewnątrz należy więc uznać za racjonalne tylko wtedy, gdy w domu potrzebny jest nowy komin, na który nie ma miejsca w środku.
Działka sprzedana dwa razy dwóm różnym osobom? Możliwe?
Odpowiedź eksperta: Niestety, jest to możliwe. Notariusz sporządzając umowę, dołącza do niej odpis z księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości i oświadcza, czy i kiedy zbadał księgę.
Co daje zamknięcie paleniska otwartego?
Co daje zamknięcie kominka otwartego? 4 zalety takiego rozwiązania, to: ekonomiczne wykorzystanie ciepła, oszczędność opału, możliwość kontroli spalania i zwiększone bezpieczeństwo. A jak to wygląda w szczegółach?
Jak stawiać ścianki działowe na podłodze pływającej?
Jak powinno się stawiać ścianki działowe na tzw. podłodze pływającej ułożonej na ociepleniu od strony gruntu? Murarz chce postawić ją bezpośrednio na istniejącej już wylewce, ale mam obawy, że może to spowodować pękanie dość cienkiego (ok. 4-centymetrowego) jastrychu.
Jakich materiałów trzeba użyć do budowy ścianki krzywoliniowej i jak to się robi?
W prospektach widziałem interesujące mnie ścianki krzywoliniowe zbudowane z płyt gipsowo-kartonowych. Zamierzam zbudować podobną jako przegrodę między salonem i kuchnią. Jakich materiałów trzeba użyć do ich budowy i jak to się robi?
Jakie umowy podpisać z wykonawcami prac budowlanych?
Na wiosnę zamierzam zacząć budowę domu. Zastanawiam się m.in. jakie umowy powinienem podpisać z wykonawcami prac budowlanych?
Jak rozbudować wewnętrzną instalację elektryczną?
Przebudowuję budynek gospodarczy, przystosowując go na cele mieszkalne. Znajduje się on w odległości ok. 50 m od użytkowanego obecnie domu mieszkalnego. Do budynku muszę doprowadzić prąd elektryczny. Jaki powinien być przekrój przewodów prowadzonych w ziemi i czy taką rozbudowę instalacji elektrycznej trzeba zgłaszać w zakładzie energetycznym?
Jaka posadzka z drewna sprawdzi się najlepiej w domu alergika?
Odpowiedź eksperta: Najkorzystniejszym rozwiązaniem w domu alergika, jeśli chodzi o posadzki z drewna jest zastosowanie gotowych wyrobów (np. deski barlineckiej – jej bezpieczeństwo, nie tylko dla alergików, gwarantują świadectwa i certyfikaty, wydawane przez upoważnione do tego instytucje).
Jak często poddawać regeneracji chemicznej złoża stosowane do usuwania żelaza i manganu z instalacji?
W jaki sposób i jak często trzeba poddawać regeneracji chemicznej złoża stosowane do usuwania żelaza i manganu z instalacji wodnej?
Jak prawidłowo powinny być ułożone rury instalacji grzewczej i ciepłej wody w podłodze na gruncie?
Jak prawidłowo powinny być ułożone rury instalacji grzewczej i ciepłej wody w podłodze na gruncie? Hydraulik położył je bezpośrednio na betonowym podkładzie i nałożył otulinę z pianki. Rury prowadzone są od rozdzielacza indywidualnie do każdego grzejnika i obawiam się, że straty ciepła na doprowadzeniu mogą być dość duże.
Czy stosować regulatory przepływu dla sekcji rozdzielacza ogrzewania podłogowego?
Hydraulik, który dokańczał instalacje grzewczą po poprzednim wykonawcy, zwrócił uwagę na brak regulatorów przepływu dla poszczególnych sekcji rozdzielacza ogrzewania podłogowego. Twierdzi, że tak wykonana instalacja nie będzie pracować prawidłowo i chce wymienić rozdzielacz na inny. Czy ma rację i co się może stać, jeśli nie zamontuje się regulatorów przepływu?
Do kogo należy faktyczny koszt podziału tej działki?
Noszę się z zamiarem kupna części działki, którą należy podzielić. Mam w związku z tym pytanie: do kogo należy faktyczny koszt podziału tej działki? Do kupującego czy sprzedającego? Czy jest to regulowane przepisami?
Jak ułożyć poszczególne warstwy dachowe, aby później można było dołożyć ocieplenie?
Stawiam parterowy budynek gospodarczy, który w przyszłości chciałbym wykorzystać na cele mieszkalne. W projekcie dach budynku ma nachylenie 12 stopni, pokryty jest dwoma warstwami papy i nie ma żadnego ocieplenia. Jak ułożyć poszczególne warstwy dachowe, aby później można było dołożyć ocieplenie i czy można zamienić pokrycie papowe na blachodachówkę?
Czy drenaż opaskowy zabezpieczy piwnicę przed zalaniem?
Planuję budowę domu z podpiwniczeniem. Po sprawdzeniu warunków wodno-gruntowych na działce okazało się, że poziom wód gruntowych czasem podnosi się na ok. 1 m pod powierzchnią gruntu. Czy muszę zrezygnować z piwnicy, a jeśli nie, to w jaki sposób zabezpieczyć ją przed zalewaniem wodą?
Kto płaci za utwardzenie drogi gruntowej?
Niedawno skończyłem budowę domu, który jest położony koło drogi gruntowej. Chciałbym, aby została ona utwardzona i zastanawiam się, czy mogę mieć na to jakiś wpływ?
Na terenie swojej posesji mam starą wierzbę, którą chciałbym wyciąć.
Na terenie swojej posesji mam starą wierzbę, którą chciałbym wyciąć. Czy jest taka możliwość, że nie dostanę pozwolenia, bo drzewo jest bardzo stare?
Pomiary wilgotności powietrza i materiałów
Pomiar wilgotności powietrza w domu podejrzewanym o zawilgocenie należy wykonać kilkakrotnie w różnych porach dnia, bo będzie ona inna, gdy akurat skończymy się kąpać lub zaczniemy gotować, a inna, gdy w domu od kilku godzin nikogo nie ma. Wilgotność powietrza w domu zależy także od pogody (ciśnienia i opadów).
Dom w granicy działki
Pytanie Czytelnika: Chcę wybudować dom w granicy działki, co w świetle obecnego prawa jest ciężkie do zrealizowania. Właścicielem działki sąsiedniej jest moja teściowa, która działkę mi sprzeda lub daruje. Moje pytanie jest następujące: jeżeli jestem właścicielem dwóch sąsiednich działek, to mogę dom postawić w granicy czy nawet pośrodku granicy, czy będę musiał z dwóch działek zrobić jedną? Czy w ogóle da się z dwóch zrobić jedną działkę?
Czy służebność przejazdu musi być naniesiona na mapki?
Odpowiedź eksperta: Głównym zadaniem ksiąg wieczystych jest oddanie rzeczywistego stanu prawnego nieruchomości.
Chciałabym zamontować drzwi przesuwne między kuchnią a salonem
Między kuchnią a salonem mam półtorametrowe przejście, które chciałabym zamykać drzwiami przesuwnymi. Ściana z lewej strony ma ponad metr szerokości, ale z prawej tylko 30 cm, więc drugie skrzydło nie będzie miało gdzie się schować. Co można zrobić, żeby ukryć otwarte drzwi?
Jakie jest najkorzystniejsze nachylenie dachu ogrodu zimowego?
Odpowiedź eksperta: Dach płaski nie jest dobrym rozwiązaniem, bo grozi przeciekami ze względu na trudności z odprowadzaniem wody z dachu.
Jak uniknąć mostków termicznych na połączeniu ogrodu zimowego z fundamentem budynku?
Odpowiedź eksperta: Aby nie dopuścić do powstawania mostków termicznych, do budowy ogrodu zimowego najlepiej zastosować termoizolowane systemy aluminiowe.
Co powinniśmy wiedzieć o gwarancji na okna?
Czy można ocieplać ściany od wewnątrz?
Owszem można, ale nie jest to zalecany sposób termomodernizacji ze względu na zmienność temperatury warstwy konstrukcyjnej ściany, kondensację pary wodnej w przegrodzie oraz zmniejszenie się powierzchni ocieplanego pomieszczenia.
Jakie są zalety stosowania akrylowych mas uszczelniających przy remoncie ścian wewnętrznych?
Odpowiedź eksperta: Akryle są to produkty na bazie wodnych emulsji akrylowych. Określa się je jako plastyczno-elastyczne uniwersalne kity uszczelniające do wypełniania wewnętrznych rys, spoin i pęknięć.
Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę przy adaptacji strychu na mieszkanie?
Przy adaptacji strychu na pomieszczenia mieszkalne często wystarczające jest uzyskanie jedynie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń.
Dożywotnie użyczenie gruntu pod budowę domu
Mam pytanie, czy ktoś może spotkał się z takim terminem jak "dożywotnie użyczenie gruntu pod budowę domu"? Otóż sytuacja przedstawia się następująco: Teściowa użyczyła mnie i żonie działkę pod budowę domu, z tego względu że nie można było wydzielić 8 arów gruntu na samodzielną działkę. Cała działka ma 15 arów. Czy po użyczeniu gruntu jestem pełnoprawnym jej właścicielem? Wszystko jest załatwione notarialnie u notariusza łącznie z mapką itp. Zgodę na budowę dostaliśmy ja z żoną.
Jak pozbyć się służebności przejazdu?
Dostaliśmy od rodziców działkę, na której jest ustanowiona służebność przejazdu potwierdzona notarialnie. Sąsiad ma już drogę gminną z innej strony działki. Jak pozbyć się tej służebności?
Na co wpływa paroprzepuszczalność oraz współczynnik Sd w foliach i membranach wstępnego krycia
Odpowiedź eksperta: Paroprzepuszczalność – określa liczbę gramów pary wodnej, jaka w ciągu doby jest w stanie przeniknąć przez 1 m2 folii/membrany. Wartość współczynnika paroprzepuszczalności zależy m.in. od temperatury i wilgotności, w której przeprowadza się jego badanie.
Ile czasu ważne jest pozwolenie na budowę?
Odpowiedź eksperta: Pozwolenie na budowę jest ważne 3 lata. Oznacza to, że w tym terminie należy budowę rozpocząć, ale niekoniecznie zakończyć, nie wolno także przerwać robót na dłużej niż 3 lata.
Parametry grzejników
Moc grzejników wodnych podaje się zawsze dla określonych parametrów pracy instalacji: temperatury wody zasilającej, wody powracającej oraz temperatury obliczeniowej w pomieszczeniu.
Na które cechy pompy ciepła zwracać uwagę podczas jej wyboru?
Odpowiedź eksperta: Pompa ciepła to kosztowne urządzenie, dlatego tym bardziej trzeba wybrać mądrze. Nie warto kierować się tylko ceną, czasem droższe urządzenie będzie trwalsze, a koszty działania instalacji niższe, różnica w cenie zwróci się więc z nawiązką.
Czy pompa ciepła będzie współpracować z tradycyjnymi grzejnikami?
Mamy dom o powierzchni 180 m2 ogrzewany kotłem węglowym. Czasem nie ma nikogo w domu przez kilka dni i wtedy pojawiają się problemy z utrzymaniem odpowiedniej temperatury, mino że kocioł ma automatyczny podajnik. Okazało się też, że obsługa kotła jest dość uciążliwa, myślimy więc o zmianie systemu ogrzewania. Chcielibyśmy zamontować pompę ciepła, ale mamy wątpliwości, czy będzie współpracować z tradycyjnymi grzejnikami?
Za nisko zaprojektowany i wykonany podciąg stropowy nad schodami
W trakcie budowy domu okazało się, że podciąg stropowy nad schodami ogranicza wysokość wejścia – wyższe osoby mogą uderzać o niego głową. Problem powstał w wyniku przesunięcia schodów i ujawnił się na szczęście przed ułożeniem stropu. Jak można temu zaradzić?