Rozłącznik główny instalowany w rozdzielnicy umożliwia odłączenie instalacji elektrycznej całego budynku od zasilania co jest potrzebne np. w przypadku jej modernizacji lub konserwacji.
Lampki sygnalizacyjne o budowie modułowej – mogą być wykorzystane jako wskaźniki obecności każdej z faz napięcia zasilającego budynek.
Warto również zastosować
styk pomocniczy do ograniczników przepięć. Taki styk może np. załączać odpowiednią lampkę sygnalizacyjną lub brzęczyk wydający sygnał dźwiękowy, co będzie stanowiło informację o konieczności wymiany uszkodzonego ogranicznika przepięć. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której instalacja elektryczna nie jest chroniona przed działaniem przepięć po uszkodzeniu ogranicznika, gdyby uszkodzenie to nie zostało zauważone.
Rozdzielnica to także dobre miejsce na zainstalowanie
zegarów sterujących np.
oświetleniem zewnętrznym. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań zegarów sterujących: z programem dziennym lub tygodniowym, jedno- lub dwukanałowe, a także wersje współpracujące z zewnętrznym czujnikiem natężenia oświetlenia (wyłączniki zmierzchowe).
Urządzenia te pozwalają na automatyczne załączanie oświetlenia zewnętrznego na z góry określony czas (np. od godziny 20.00 do 6.00) lub w oparciu o poziom natężenia oświetlenia zewnętrznego (od zmierzchu do świtu).
Nierzadko umożliwiają nadrzędne sterowanie ręczne czy pozwalają na pracę w trybie wakacyjnym (zaprzestanie załączania oświetlenia na czas nieobecności domowników) dzięki czemu istnieje możliwość optymalnego sterowania oświetleniem, odpowiadającego indywidualnym potrzebom użytkownika.
Grzegorz Cupriak
Product Manager Eaton Electric
fot. Moeller