Instalacja oświetlenia zewnętrznego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2018-07-19 08:06:01
Instalacja oświetlenia zewnętrznego

Okablowanie instalacji oświetleniowej zazwyczaj prowadzi się pod ziemią, dlatego oczekiwania co do oświetlenia zewnętrznego najlepiej sprecyzować przed ułożeniem nawierzchni i urządzeniem ogrodu.

Zewnętrzną instalację oświetleniową podłącza się do instalacji domowej. Najkorzystniej jest stworzyć oddzielne obwody – takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze (gdy na zewnątrz dojdzie do zwarcia np. wskutek rozszczelnienia którejś z lamp, w domu oświetlenie wciąż będzie sprawnie funkcjonować). Ponadto warto także przewidzieć odrębne obwody dla oświetlenia różnych stref wokół domu, np. wjazdu do garażu, tarasu, dalszej części ogrodu – w ten sposób unikniemy sytuacji, kiedy podczas awarii całe otoczenie domu niknie w ciemności. Instalację oświetleniową można zasilać na dwa sposoby:

  • napięciem sieciowym (230 V), zabezpiecza się ją osobnymi wyłącznikami – nadprądowym i różnicowoprądowym o natężeniu nie większym niż 30 mA. Instalacja o napięciu sieciowym pozwala na zasilanie dowolnej liczby punktów świetlnych, a ponadto można ją wykorzystać do działania innych urządzeń elektrycznych (kosiarka, piła). Oprawy oświetleniowe podłączane są przez specjalne puszki instalacyjne o stopniu ochrony minimum IP 44. Projekt i wykonanie takiej instalacji trzeba powierzyć uprawnionemu elektrykowi;

  • napięciem niskim (12 lub 24 V) z użyciem transformatora obniżającego napięcie. To rozwiązanie gwarantuje bezpieczniejsze od poprzedniego użytkowanie instalacji. Niestety wybór opraw przystosowanych do pracy przy takim napięciu jest ograniczony. Ograniczona jest też liczba lamp, które można do niej podłączyć (suma mocy lamp nie może być większa niż moc transformatora). W instalacji takiej stosuje się droższe (grubsze) przewody zasilające. Przewody w takiej instalacji mogą mieć maksymalnie 25 m długości (na dłuższych odcinkach może dochodzić do znacznych spadków napięcia) i zagłębione w ziemi na co najmniej 30 cm.

Co i jak oświetlać?

Oświetlony wjazd do garażu.
Oświetlony wjazd do garażu. Lampa przy wjeździe powinna dawać intensywne światło od razu po włączeniu (fot. Philips)

Furtki i bramy wjazdowe.Najlepsze oświetlenie furtki zapewni lampa umieszczona w daszku nad nią. Światło będzie wówczas skierowane w dół, dobrze oświetlając klamkę, zamek, dzwonek, a także osobę stojącą przed furtką. Brama wjazdowa musi być intensywnie oświetlona, aby zapewnić bezpieczny wjazd na posesję. Dlatego stosuje się tu silne reflektory halogenowe z czujnikiem ruchu.

Podjazdy. Na podjazdach warto zastosować oprawy najazdowe. Nie można też pominąć samego wjazdu do garażu, który powinien być oświetlony dodatkową lampą. Ta od razu po włączeniu powinna dawać intensywne światło, dlatego najlepiej, jeśli źródłem światła będą w niej żarówki tradycyjne lub halogenowe.

Drzwi wejścioweOprawy instaluje się tu bezpośrednio nad drzwiami (kinkiety) lub w zadaszeniu (plafoniery, lampy wiszące). Światło powinno padać na klamkę, zamki, a także – co bardzo ważne – na schody. Do oświetlenia niskich schodów wystarczą powyższe rozwiązania, ale przy schodach wysokich najlepiej zastosować oprawy montowane w samych stopniach lub przy nich.

Ścieżki. Możemy je oświetlić światłem, które pada od dołu – stosuje się wówczas specjalne oprawy montowane w trawniku. Można także oświetlać je od góry lampami na słupkach montowanymi po obu stronach ścieżki.

Elewacje. Można ją oświetlić na różne sposoby: przez oprawy umieszczone w kostce brukowej opaski wokół domu, reflektorki umieszczone na trawniku lub w podsufitce czy kinkiety mocowane do ściany.

Strumień światła można skierować równolegle do ściany budynku – wówczas uwypukli ono strukturę elewacji (dobre rozwiązanie przy elewacjach z łupanej cegły silikatowej czy kamienia). Jeśli ściany są otynkowane, znacznie lepiej strumień skierować pod ostrzejszym kątem (równolegle padający strumień światła uwypukli niedoskonałości gładkiej ściany).

Uwaga! Ważne, aby oświetlenie elewacji nie było zbyt silne (niektórym nawet delikatne światło za oknem zakłóca sen).

Oświetlenie elewacji Oświetlenie elewacji Oświetlenie elewacji
(fot. Delta Light / Comech) (fot. Lange Łukaszuk) (fot. Philips)
Oświetlenie trawnika Elewacje można oświetlić na różne sposoby, m.in.: kinkietami mocowanymi na ścianach budynku czy reflektorkami umieszczonymi na trawniku (fot. Milantex)

Rośliny i elementy małej architektury. Do oświetlenia tych elementów stosuje się najczęściej reflektorki. Mocuje się je do utwardzonej nawierzchni lub fundamentu bądź wbija ostrzem w grunt.

Aby korzystnie oświetlić rośliny, trzeba przede wszystkim dobrze dobrać barwę światła. Korzystnie prezentują się rośliny oświetlane barwą o niebieskim odcieniu, niestety takie światło przyciąga owady nocne. Dlatego oprawy do oświetlenia zewnętrznego przystosowane są głównie do źródeł światła o barwie przesuniętej ku czerwieni. Zieleń jednak w takim świetle jest brzydka, dlatego światło takie najlepiej stosować tylko przy tarasie lub grillu oraz ogrodach zimowych (światło o czerwonawej barwie przedłuża roślinom zbyt krótki dzień i przyspiesza ich wzrost). 

Emilia Rosłaniec

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny