Jak wykonać fundamenty na terenie gdzie występują ruchy gruntu?
Jak wykonać fundamenty na terenie gdzie występują ruchy gruntu?
Mam działkę na terenie, gdzie występują ruchy gruntu związane ze szkodami górniczymi. Myślę o budowie domu i zastanawiam się jak powinny być wykonane fundamenty, by były jak najbardziej odporne na pękanie, co zdarza się w części domów w okolicy.
Płyta fundamentowa to często najpewniejszy sposób posadowienia domu na mało stabilnym gruncie (fot. Legalett)
Odpowiedź eksperta: W takiej sytuacji niezbędne jest badanie gruntu, na podstawie którego konstruktor dobierze konkretne rozwiązanie. Nie można tu zastosować standardowego rozwiązania, jak w projekcie z katalogu.
Być może wystarczy zastosowanie dość typowego fundamentu, jednak z poszerzonymi i lepiej zbrojonymi ławami. Ściany fundamentowe także lepiej byłoby wykonać jako monolityczne z ewentualnymi zbrojeniami w miejscach styku, zamiast murowanych z bloczków betonowych.
Na niestabilnych gruntach dobrze sprawdza się też zbrojona płyta fundamentowa. Obciążenia rozkładają się wówczas na bardzo dużą powierzchnię, ponadto pod płytą wykonuje się tzw. poduszkę z piasku, dzięki czemu ruchy gruntu nie są przenoszone bezpośrednio na konstrukcję domu.
Za pomocą takiej „poduszki” zabezpiecza się nawet bardzo duże obiekty – tak jest posadowiony np. katowicki „Spodek”. Koszty fundamentowania budynku na trudnym gruncie będą oczywiście wyższe niż standardowe, jednak kopalnie – sprawcy szkód górniczych, zobowiązane są do pokrycia części kosztów.
Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.