Jak wykonać izolację na krokwiach?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2011-01-12 12:10:51
Jak wykonać izolację na krokwiach?

Chciałbym zaadaptować poddasze i tu pojawia się problem. Pod pokryciem jest papa na deskach, więc muszę zostawić szczelinę powietrzną, zostaje maksymalnie 15 cm wysokości krokwi, jak do tego dołożę jeszcze warstwę 10–15 cm na stelażu, to na poddaszu zrobi się nisko. Podobno można zamiast tego wykonać izolację układaną na krokwiach, ale z czego się ją robi i jak do tego mocować nowe pokrycie?

Adaptując poddasze izolację cieplną można ułożyć od zewnątrz, dzięki czemu pomieszczenia będą wyższe
Adaptując poddasze izolację cieplną można ułożyć od zewnątrz, dzięki czemu pomieszczenia będą wyższe (fot. Bauder)

Odpowiedź eksperta: Przede wszystkim warto rozważyć opłacalność wykonania tak grubej izolacji termicznej, gdyż koszty mogą znacznie przekroczyć potencjalne oszczędności nawet po długim okresie użytkowania domu.

 

Zwiększenie grubości izolacji cieplnej dachu z 15 cm do 25 cm obniży współczynnik przenikania ciepła o ok. 0,1 W/(m2·K), co może przynieść roczne oszczędności w wydatkach na ogrzewanie rzędu 2–3 zł na każdy metr powierzchni dachu. Porównując je z kosztami dodatkowej izolacji – które w tym przypadku mogą przekraczać 100 zł/m2 – można będzie podjąć decyzję czy to się opłaca.

 

Ułożenie dodatkowej warstwy termoizolacji po zewnętrznej stronie deskowania jest możliwe, ale wymaga zdjęcia istniejącego pokrycia dachowego, papy oraz deskowania. Pozostawienie desek między warstwami ocieplenia może doprowadzić do ich gnicia, gdy w izolacji wykropli się para wodna.

 

Dostosowanie dachu do ułożenia grubszej izolacji polegać będzie na podwyższeniu krokwi, poprzez nabicie dodatkowych belek przy czym mogą być one nieco cieńsze niż podstawowe krokwie konstrukcyjne. W tym rozwiązaniu układ warstw będzie identyczny jak przy zwykłym ociepleniu – paroizolacja od środka, wełna mineralna, folia paroprzepuszczalna, kontralty (ewentualnie deskowanie i drugie kontrłaty), łaty i pokrycie dachowe.

 

Inny wariant ocieplenia to pozostawienie deskowania i umieszczenie całego ocieplenia po stronie zewnętrznej. Na deskowaniu powinna być wykonana izolacja hydro- i paroszczelna z papy lub folii. Jako materiał ociepleniowy powinien być użyty polistyren ekstrudowany (XPS) o wysokiej gęstości, przy czym ze względu na lepszą izolacyjność cieplną niż wełny, jego grubość może być o ok. 30 % mniejsza. Płyty dachowe XPS z krawędziami łączonymi na pióro i wpust układa się na deskowaniu, a na nich mocuje się do krokwi długimi gwoździami lub wkrętami kontrłaty. Następnie do kontrłat przybijane są łaty stanowiące oparcie dla pokrycia dachowego.

Redakcja BD

Zdaniem naszych Czytelników

Gość boria

19 Mar 2011, 21:27

Nie trzeba sciagac deskowania ani papy jesli jest w dobrym stanie. System bardzo dobrze opisuje Termo Organika - dachy strome - sposob 4.3.5 Bardzo dobre rozwiazanie tzw dach cieply czyli cala konstrukcja dachu jest w srodku pomieszczenia czyli nie mamy mostkow termicznych i drewno konstrukcyjne ...

Gość Macio75

13 Jan 2011, 16:44

Wygląda na to, że redakcja sponsoruje rozsądek a nie producentów klimatyzatorów. Nie dajmy się zwariować z tym izolowaniem!.

Gość malgosia-arch.

13 Jan 2011, 16:15

Jak można w obecnych czasach odradzać odpowiednie docieplenie połaci dachowej?? Przecież nie dość, ze to kwestia ilości energii, którą się grzeje pomieszczenie zimą, to i latem jest to problem. Przy warstwie mniejszej niż 30cm wełny mineralnej (jej odpowiednikiem w płycie PIR ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!