Jaka powinna być grubość izolacji na rurkach z c.w.u. i wodą do centralnego ogrzewania?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jaka powinna być grubość izolacji na rurkach z c.w.u. i wodą do centralnego ogrzewania?

Jaka powinna być grubość izolacji na rurkach z c.w.u. i wodą do centralnego ogrzewania, bo u mnie kotłownia będzie w piwnicy, ale rury będą biegły też przez część piwnicy pozbawioną ogrzewania, nie chciałbym więc marnować za dużo ciepła.

Odpowiedź eksperta: Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami rury centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej (w tym również cyrkulacyjne) powinny mieć izolacje cieplna o grubości ścianki nie mniejszą niż 20 mm dla rur o średnicy do 22 mm, oraz 30 mm dla rur o średnicy 22-50 mm, przy czym przewodność cieplna materiału izolacyjnego nie powinna być większa niż 0,036 W/(m·K).

Przy zastosowaniu ocieplenia z materiału o innej przewodności należy odpowiednio skorygować jego grubość. Biorąc pod uwagę powyższe wymagania, przy montażu instalacji należy zachować na tyle duże odstępy między rurami, aby można było nałożyć na nie ocieplenie odpowiedniej grubości. Przy prowadzeniu równoległym kilku rur np. w piwnicy zamiast indywidualnych, dość drogich otulin można zastosować "zbiorcze" ocieplenie ze styropianu lub wełny mineralnej.

Od strony ściany i sufitu przykleja się płyty termoizolacyjne o wymaganej grubości, wstawia paski izolujące między rurami, a od zewnątrz "zamyka" kanał płytami gipsowo-kartonowymi z nałożoną od środka izolacją cieplną.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Najprostszym sposobem termoizolacji rurociągów jest wykorzystanie gotowych otulin (fot. M.A.T.)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image