Czy nawiewniki higrosterowane wystarczą do regulacji wentylacji w domu?

Czy nawiewniki higrosterowane wystarczą do regulacji wentylacji w domu?

Zastanawiam się na sensem montowania higrosterowanych nawiewników okiennych. Krążą na ten temat różne opinie, ale nigdzie nie znalazłem konkretnych informacji. Czy rzeczywiście regulują one w dostatecznym stopniu napływ powietrza zależnie od wilgotności panującej wewnątrz pomieszczeń?

Odpowiedź eksperta: Skuteczna automatyczna regulacja wymiany powietrza w grawitacyjnych systemach wentylacji jest praktycznie niemożliwa, gdyż na jej intensywność ogromny wpływ mają warunki zewnętrzne - temperatura powietrza oraz siła wiatru.

Dodatkowy problem stwarza sytuacja odwrotnej zależności potrzeb wentylacyjnych do efektywności działania tego systemu - przy wysokiej temperaturze zewnętrznej ciąg wentylacyjny słabnie poniżej wymaganych wartości, podczas gdy w czasie mrozów jest zbyt silny.

Nawiewniki higrosterowane reagują na zmiany wilgotności powietrza wewnętrznego i zależnie od zawartości pary wodnej mniej lub bardziej otwierają szczelinę umożliwiającą napływ świeżego powietrza.

Jednak dopływ powietrza nie zależy tylko od wielkości otworu nawiewu ale również od różnicy ciśnienia, więc i ciągu w kanale wentylacyjnym. Dla różnicy 10 Pa przepływ wynosi 5 m3/h przy wilgotności powietrza poniżej 30% i 30 m3/h przy wilgotności powyżej 70%.

Mała wilgotność powietrza wewnątrz pomieszczeń występuje głównie, gdy temperatura zewnętrzna jest ujemna, więc nawiewnik powinien być wtedy maksymalnie przymknięty. Jednak niska temperatura zewnętrzna sprawia, że wzrasta ciąg wentylacyjny, a wiec ilość doprowadzanego powietrza będzie większa niż zakładano przy doborze nawiewnika.

W efekcie mimo reagowania nawiewnika na zmiany wilgotności powietrza i regulację wielkości szczeliny nawiewnej, rzeczywisty strumień doprowadzanego powietrza będzie zmieniał się w stosunkowo niewielkich granicach.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Brevis

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość adiqq
19-03-2011 11:51
skoro w grę wchodzą dyrektywy unijne - to jest więcej niż pewne, że nas też to będzie obowiązywać...
HenoK
19-03-2011 11:37
Cytat Dzięki za linka HenoK - wydaje mi się że za kilka lat jest to całkiem realne, że u nas też będzie taki przepis... Została uchwalona dyrektywa energetyczna, która mówi o budowie domów "zeroenergetycznych" od 2020 r. ...
Gość adiqq
19-03-2011 11:13
Dzięki za linka HenoK - wydaje mi się że za kilka lat jest to całkiem realne, że u nas też będzie taki przepis...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz