Elementy instalacji ciepłej wody, a szczególnie zasobniki, wymagają okresowej dezynfekcji. Najłatwiej co pewien czas podnieść po prostu temperaturę wody do 70–80°C (fot. Elektromet) |
Odpowiedź eksperta: Obowiązek okresowej dezynfekcji instalacji ciepłej wody użytkowej, np. przez podniesienie w niej temperatury, wprowadza Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (§ 120.2a).
Temperatura wody w czasie dezynfekcji powinna wynosić od 70 do 80°C w punktach poboru. Instalacja musi być tak zaprojektowana, by nie wpływało to negatywnie na jej trwałość.
Celem dezynfekcji jest przede wszystkim zniszczenie bakterii z rodzaju Legionella, które mogą wywoływać poważne choroby płuc, a świetnie rozwijają się w ciepłej wodzie, szczególnie, jeśli pozostaje ona w bezruchu. Z tego względu wyjątkowo ważne jest dezynfekowanie zasobników ciepłej wody. W Polsce brak jakichkolwiek regulacji, ale np. w Niemczech zaleca się częste dezynfekowanie zasobników o pojemności ponad 200 l.
W pewnych sytuacjach wykonanie w pełni skutecznej dezynfekcji może być kłopotliwe, np. jeśli w instalacji są baterie termostatyczne, ograniczające temperaturę wypływającej wody do 45°C (część baterii nie zostanie zdezynfekowana).
Także dezynfekcja zasobników c.w.u. w instalacjach z kolektorami słonecznymi jest kłopotliwa – by osiągnąć wymaganą temperaturę trzeba użyć grzałki elektrycznej, co podnosi koszt użytkowania instalacji. A różne źródła zalecają dezynfekcję takich zasobników co 1–7 dni.
Redakcja BD