Jak ograniczyć maksymalną temperaturę wody wypływającej z kranu?

Jak ograniczyć maksymalną temperaturę wody wypływającej z kranu?

Jak ograniczyć maksymalną temperaturę wody wypływającej z kranu? Ze względu na wysokie koszty nie chcę wszędzie stosować baterii termostatycznych. Myślałem o mieszaczu "na wyjściu" gorącej wody z zasobnika (podgrzewa ją kocioł węglowy). Problem w tym, że wówczas problematyczne staje się zastosowanie cyrkulacji c.w.u. Jak to rozwiązać?

Maksymalna temperatura wody w zasobniku nie powinna przekraczać 60°C, choćby ze względu na możliwość oparzenia i trwałość samej instalacji. Wyższa temperatura wody powoduje też większe straty ciepła do otoczenia zbiornika. Jedynie okresowo - przeciętnie raz w miesiącu - należy dokonać tzw. przegrzewu do 70°C w celu zniszczenia występujących ewentualnie w wodzie bakterii legionelli.

Wodę o pożądanej temperaturze uzyskuje się z reguły bezpośrednio w baterii czerpalnej - zwykłej lub termostatycznej - przez domieszanie wody zimnej. Natomiast centralne ograniczenie temperatury wody ciepłej uchroni wprawdzie przed przypadkowym oparzeniem, ale sprawi, że np. w kuchni nie będzie można uzyskać potrzebnej niekiedy wyższej temperatury. Niemniej z technicznego punktu widzenia rozwiązanie takie jest możliwe - pomijając oczywistą regulację temperatury w samym zasobniku - poprzez zamontowanie trójdrożnego, termostatycznego zaworu mieszającego z wyniesiona kapilarą.

Odpowiedni do konkretnych warunków pracy zawór można dobrać z katalogów producentów armatury. Jego działanie umożliwia regulację intensywności dopływu wody zimnej i ciepłej zależnie od położenia zaworu mieszającego sterowanego czujnikiem temperatury. Na wejściach do mieszacza należy zamontować zawory zwrotne i ewentualnie zawór dławiący na dopływie wody zimnej, regulujący wstępnie intensywność jej dopływu. Natomiast w takim układzie nie jest możliwe uzyskanie cyrkulacji c.w.u., gdyż przy braku przepływu podczas poboru nie można domieszać do obiegu wody zimnej.

Takie rozwiązanie ma więc sens, tylko jeśli wszystkie punkty poboru są blisko zasobnika (3-4 m) i cyrkulacja nie jest niezbędna. Dla upartych - cyrkulację można zapewnić, instalując szeregowo dodatkowy niewielki zasobnik (np. 5-10 l) zasilany ze zbiornika głównego za pośrednictwem mieszacza. Gdy nie korzystamy z wody, cyrkulacja odbywa się tylko pomiędzy tym małym zbiornikiem a punktami poboru, wychłodzeniu wody zapobiega zaś grzałka elektryczna.

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej - schemat układu z zaworem mieszającym i cyrkulacją.

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie są zalecenia dotyczące maksymalnej temperatury wody w zasobniku?

    Maksymalna temperatura wody w zasobniku nie powinna przekraczać 60°C, aby uniknąć ryzyka oparzeń i zwiększenia strat ciepła. Jedynie raz w miesiącu można dokonać przegrzewu do 70°C w celu zniszczenia bakterii legionelli.
  • Jakie są skutki centralnego ograniczenia temperatury wody?

    Centralne ograniczenie temperatury wody chroni przed przypadkowym oparzeniem, ale może uniemożliwić uzyskanie wyższej temperatury w punktach poboru, takich jak kuchnia.
  • Jak technicznie można zrealizować centralne ograniczenie temperatury wody?

    Można to osiągnąć poprzez zamontowanie trójdrożnego, termostatycznego zaworu mieszającego z wyniesioną kapilarą, który reguluje intensywność dopływu wody zimnej i ciepłej.
  • Dlaczego w systemie z centralnym ograniczeniem temperatury nie można uzyskać cyrkulacji c.w.u.?

    W takim układzie, przy braku przepływu podczas poboru, nie można domieszać do obiegu wody zimnej, co uniemożliwia cyrkulację.
  • Jak można zapewnić cyrkulację w systemie z centralnym ograniczeniem temperatury?

    Cyrkulację można zapewnić, instalując dodatkowy niewielki zasobnik (np. 5-10 l) zasilany ze zbiornika głównego za pośrednictwem mieszacza, a cyrkulacja odbywa się tylko między tym małym zbiornikiem a punktami poboru, z pomocą grzałki elektrycznej zapobiegającej wychłodzeniu wody.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz