Jest to możliwe w następujących przypadkach:
- gdy w przewodzie powstanie podciśnienie (zassanie wsteczne), np. przy opróżnianiu przewodów, przy pęknięciach,
- przy wzroście ciśnienia w zbiorniku (ciśnienie zwrotne), np. w podgrzewaczach wody lub przy wyższym ciśnieniu eksploatacyjnym w urządzeniach zamkniętych, np. podczas napełniania instalacji grzewczej,
- woda zostanie zassana np. z wanny i przepłynie do odkręconej baterii znajdującej się na innym piętrze, np. w wypadku braku wody lub przy obniżeniu ciśnienia wody w sieci i odkręceniu kranu położonego niżej. Ten przypadek może mieć miejsce wówczas, gdy w napełnionej wannie pozostawimy słuchawkę prysznicową.
Aby zapobiec takiemu zanieczyszczeniu wody, należy zamontować urządzenia zabezpieczające, najczęściej zawór antyskażeniowy. Należy go zamontować niezależnie od tego, z jakiego źródła wody korzystamy:
- na początku instalacji wodnej, gdy wodę pobieramy z własnej studni,
- na przyłączu do budynku, gdy korzystamy z wody wodociągowej lub gdy w domu istnieje podwójna połączona instalacja wodociągowa - z sieci i z własnego ujęcia wody.
O konieczności zamontowania zaworu na przyłączu oraz wymaganym typie zaworu decyduje dostawca wody, określając to w warunkach technicznych przyłączenia.
Joanna Dąbrowska
Na zdjęciu otwierającym: Zawór antyskażeniowy. Wyposażony jest w zamknięcie umożliwiające przepływ wody tylko w jednym kierunku. Otwiera się automatycznie, kiedy ciśnienie od strony sieci jest większe od ciśnienia od strony instalacji. Gdy ciśnienie po stronie odpływu jest większe od ciśnienia po stronie dopływu lub wystąpi brak przepływu, zawór jest zamykany mechanicznie siłą wywołaną działającą sprężyną (fot. Gebo)