Jak zrobić ogrzewanie podłogowe tylko w łazience na poddaszu?

Jak zrobić ogrzewanie podłogowe tylko w łazience na poddaszu?

Chciałbym zrobić ogrzewanie podłogowe w łazience na poddaszu. Nie planuję go w innych pomieszczeniach, ale w łazience jest grzejnik i pomyślałem, że dobrze byłoby wykorzystać instalację c.o., by mieć tam ciepłą podłogę. Tylko jak to zrobić możliwie prosto i tanio? Może wykorzystać wodę powracającą z grzejnika do zasilania pętli podłogowej?

Odpowiedź eksperta: Zaproponowane rozwiązanie nie będzie dobre ze względu na zupełny brak możliwości sterowania. Jeśli głowica termostatyczna bardzo ograniczy przepływ wody przez grzejnik, to i podłoga stanie się zimna. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zasilanie ogrzewania podłogowego równolegle z grzejnikiem i zastosowanie zaworu RTL ograniczającego temperaturę powrotu wody. Dzięki temu nawet, jeśli temperatura wody zasilającej jest zbyt wysoka dla "podłogówki" to podłoga zbytnio się nie nagrzewa, bo zawór ogranicza przepływ, tak długo aż woda w pętli podłogowej ochłodzi się do zadanej wartości. Układ z zaworem RTL nie nadaje się do zastosowania w dużych pomieszczeniach, bo temperatura powierzchni podłogi nie jest wówczas równomierna i trudno ją kontrolować. Ale w pomieszczeniu o powierzchni 5-7 m2, w którym nie przebywamy stale wystarczy, by zapewnić ciepłą podłogę.

Alternatywą, zdecydowanie łatwiejszą wykonawczo, jest zastosowanie elektrycznej maty grzejnej. Zatapia się ją po prostu w warstwie kleju do płytek. Nie należy bać się istotnego wzrostu kosztów ogrzewania, bo w połączeniu z czujnikiem temperatury zatopionym w jastrychu, mata będzie zapewniać jedynie przyjemnie ciepłą posadzkę. Zasadnicze ogrzewanie zapewni zaś grzejnik. Ponadto ogrzewanie podłogi warto zaprogramować czasowo, tylko w godzinach, gdy korzystamy z łazienki.

Wykonanie wodnego ogrzewania podłogowego tylko w jednym pomieszczeniu ma pewną wadę, szczególnie kłopotliwą, jeśli wylewki podłogowe już wykonano. Poziom podłogi w pomieszczeniu podniesie się o 4-5 cm, w związku z koniecznością wykonania nowej warstwy jastrychu. W praktyce oznacza to raczej konieczność usunięcia starej wylewki (jej skucia) i wykonania nowej z zatopionymi rurkami.

Trzeba też pamiętać, że wylewka z zatopionymi rurkami ogrzewania jest często nieco grubsza (1,5-2 cm), niż zwykła, bez ogrzewania. Za minimalną grubość typowego jastrychu cementowego przyjmuje się 4 cm powyżej rurek, co daje całkowitą grubość ok. 6 cm. Jeśli projekt przewidywał cieńszą wylewkę, jej pogrubianie w całym domu nie ma sensu. Podniesienie poziomu podłogi to koszty, zwiększone obciążenie stropów (wymaga zgody konstruktora) oraz kłopotliwe zmniejszenie wysokości otworów drzwiowych. Dlatego lepiej w pojedynczych pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym zastosować specjalną wzmocnioną wylewkę, dostosowaną do układania cieńszą warstwą.

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Wykorzystanie zaworu RTL to najprostszy sposób połączenia ogrzewania podłogowego i grzejnikowego. Jednak sprawdzi się tylko wówczas gdy powierzchnia ciepłej podłogi jest mała

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość instalator
19-12-2010 15:48
Podczas montażu zworu RTL na powrocie, nie nalezy zapominać ,iż nie mamy kontroli nad temperaturą zasilania pętli podłogowej.Dletego też, wskazanym jest aby zasilić pętlę z powrotu grzejnika,oczywiście który nie jest przewymiarowany.To idealne rozwiązanie dla małych pomieszczeń,a ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz