Elektryczna podłogówka - przewody i maty grzewcze

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Elektryczna podłogówka - przewody i maty grzewcze

W elektrycznym ogrzewaniu podłogowym można zastosować przewody grzewcze albo maty grzewcze. Które rozwiązanie jest tańsze i jakie są zalety elektrycznego ogrzewania połogowego?

aktualizacja: 2024-01-10 13:10:50

Elektryczna podłogówka - przewody grzewcze

Zasada działania elektrycznego ogrzewania podłogowego jest taka sama, jak wodnego, tylko zamiast rur grzewczych, w których płynie gorąca woda, w podłodze umieszcza się przewody grzewcze, nagrzewające się w wyniku przepływu prądu (rys. 1).

Ściślej rzecz biorąc, jest to tańsza metoda na wykonanie elektrycznej podłogówki, ale - podobnie jak w przypadku ogrzewania wodnego - należy się na to zdecydować już na etapie projektowania domu. Przewody grzejne mocuje się do siatki montażowej ułożonej na izolacji cieplnej, a następnie zalewa jastrychem o grubości ok. 5 cm.

Schemat konstrukcyjny elektrycznego ogrzewania podłogowego
Rys. 1. Schemat konstrukcyjny elektrycznego ogrzewania podłogowego

Elektryczna podłogówka - maty grzewcze

Droższa alternatywa to maty grzewcze. Zaletą tego rozwiązania jest to, że maty można wprowadzać już po wylaniu szlicht, bezpośrednio w warstwie zaprawy klejowej podczas układania terakoty; można też rozścielać je (np. w trakcie remontu) na starej terakocie bez potrzeby jej skuwania.

Maty dostarczane są w gotowych zestawach do montażu, co sprawia, że wielu remontujących dom może pokusić się o samodzielne ułożenie instalacji bądź też zlecić dobremu glazurnikowi; oczywiście połączenia elektryczne (rys. 2) powinien wykonać uprawniony elektryk. Warto zadbać o to, aby czujniki temperatury podłogi zostały zamontowane w pustych, uszczelnionych rurkach osłonowych - pozwoli to na ich łatwą wymianę, w razie ewentualnego uszkodzenia.

Schemat połączeniowy elektrycznego ogrzewania podłogowego
Rys. 2. Schemat połączeniowy elektrycznego ogrzewania podłogowego. Jeśli jeden termostat obsługuje kilka pętli (mat) grzewczych (np. w dużym pomieszczeniu), należy przyłączyć je przy użyciu stycznika do różnych faz - zapobiegnie to negatywnym zjawiskom wynikającym z dołączania dużego obciążenia do linii zasilającej. L1, L2, L3 - przewody fazowe; N - przewód neutralny; PE - przewód ochronny; S1, S2, S3 - obwody zasilające poszczególne pętle (maty) grzewcze

Zalety elektrycznej podłogówki

Wielką zaletą elektrycznej podłogówki jest to, że mimo znacznej bezwładności cieplnej, jest względnie łatwa w regulacji. Termostaty dla każdej pętli grzewczej łatwo zainstalować w każdym pomieszczeniu, można też zaplanować centralną tablicę rozdzielczą. Dzięki zastosowaniu termostatów programowalnych (z zegarem, najlepiej w cyklu tygodniowym), możliwe jest bezproblemowe utrzymywanie komfortowej temperatury w wyznaczonych godzinach oraz korzystanie z energii elektrycznej w czasie, gdy jest ona tańsza.

W sprzedaży są też programatory podające informacje o aktualnej temperaturze podłogi, zużyciu energii (chwilowym, dobowym, tygodniowym itd.), mogą one także współpracować z czujnikami temperatury powietrza.

Najlepsze modele potrafią po odpowiednim okresie adaptacyjnym tak sterować ogrzewaniem podłogi, by komfortowa temperatura w pomieszczeniu była osiągana w ściśle określonych, zaprogramowanych przez użytkownika godzinach.

Redaktor: Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Fenix Polska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!