Jeśli zdecydujemy się na ułożenie podłóg drewnianych, musimy wytypować gatunek drewna. Przed zakupem warto skonsultować decyzję, np. ze specjalistą parkieciarzem, ponieważ właściwości poszczególnych gatunków znacznie różnią się między sobą. Przed zakupem trzeba także wybrać rodzaj podłogi.
Deski warstwowe – charakteryzują się tym, że wszystkie warstwy wykonano z drewna, przy czym tylko wierzchnia (grubości ok. 3 mm) wykonana jest z najszlachetniejszych gatunków europejskich oraz egzotycznych. Podłogi warstwowe mają wykończoną warstwę licową (są polakierowane lub zaolejowane), dzięki czemu nie trzeba ich dodatkowo szlifować i lakierować, a montaż trwa bardzo krótko. Podłoga warstwowa zaraz po ułożeniu, (które można wykonać samodzielnie) jest gotowa do użytkowania – można ustawić na niej meble. Deski warstwowe są polecane na
ogrzewanie podłogowe (potwierdzone testami). Konstrukcja deski oraz jej grubość (kilkanaście mm) przewodzi ciepło.
Podłogi lite – parkiet, mozaika, deski (dyle) – zbudowane są z jednego kawałka drewna. Największą popularnością cieszy się dąb oraz jesion. Podłogi z desek dzięki barwieniu mogą mieć bardzo zróżnicowane kolory: od bieli po ciemny brąz. Wiele z nich jest dodatkowo postarzana, co podkreśla wyrazistą strukturę i usłojenie drewna. Oferowane są także deski lakierowane lub olejowane, dzięki czemu ich montaż jest szybki. Ponieważ podłogi lite mają około 16–20 mm grubości, są trwałe i mogą być wielokrotnie cyklinowane. Nie są polecane na ogrzewanie podłogowe.
Mariola Sykuła,
Barlinek SA
fot. Barlinek