Konstrukcją dachu zajmuje się projektant, dobierając takie rozwiązania, które zapewnia wymaganą wytrzymałość w konkretnym budynku. Jeśli projekt jest katalogowy, to ewentualna zmiana proponowanej konstrukcji dachu jest możliwa na etapie adaptacji projektu. Jako ogólną wskazówkę można podać jedynie, że spośród popularnych rodzajów więźby największą swobodę w aranżacji przestrzeni daje konstrukcja krokwiowo-jętkowa - o ile jętki znajdą się co najmniej 2,2 m ponad podłogą, oraz więźba płatwiowa.
Nie można natomiast określić optymalnej wysokości ścianki kolankowej, gdyż zależy to od przeznaczenia sąsiadujących z nią pomieszczeń. Z pewnością nie powinna być niższa niż 1 m. Z drugiej jednak strony nadmierne podniesienie ścianki kolankowej może bardzo zepsuć proporcje budynku.
Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że pomieszczenia na poddaszu nie zagwarantują nigdy takiego komfortu jak na normalnej kondygnacji (piętrze) o pełnej wysokości, choćby z powodu trudności z zagospodarowaniem powierzchni pod skosami, wentylacją czy doświetleniem.
Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Największą swobodę w aranżacji poddasza daje prosta więźba krokwiowo-jętkowa, ale przy tej konstrukcji trudno uzyskać dużą rozpiętość dachu, o ile oczywiście jętka znajdzie się wysoko nad podłogą