Jak ekonomicznie i szybko stworzyć stylowy taras?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak ekonomicznie i szybko stworzyć stylowy taras?

Taras to zazwyczaj przedłużenie salonu, a równocześnie serce ogrodu. To wyjątkowa przestrzeń, która odpowiednio zaaranżowana będzie strefą relaksu w ciepłe dni i ulubionym miejscem spotkań domowników oraz gości. Najważniejsze aspekty, które warto wziąć pod uwagę przy budowie tarasu to ekonomiczność rozwiązań, trwałość, szybkość i wygoda budowy, a także design i wygląd elementów wykorzystanych do aranżacji tarasowej.

aktualizacja: 2021-04-01 07:27:42
Polbruk S.A.

W większości domów taras zazwyczaj usytuowany jest tuż przy salonie i jest swego rodzaju przedłużeniem pokoju dziennego na ogród. Z tego właśnie powodu konieczne jest zachowanie spójności aranżacji obydwu tych przestrzeni. Jeśli dom jest wybudowany w stylu nowoczesnym, to taras powinien być zaaranżowany w takim samym klimacie.

Podstawą każdej koncepcji projektowej jest nawierzchnia, stanowiąca tło dla pozostałych elementów. Jeśli ma być nowoczesna, to warto wykonać ją z płyt betonowych. Powinny być one minimalistyczne w formie i kształcie. Właściwie dobrana kolorystyka nawierzchni jest również bardzo ważna, ponieważ zgodnie ze sztuką projektowania terenów zielonych, powinna stanowić tło dla żywej zieleni nowoczesnego ogrodu. Taras najczęściej jest najważniejszym miejscem w ogrodzie, dlatego warto także przemyśleć jego wizualne wyniesienie.

Płyty betonowe Polbruk Magna
Płyty betonowe Polbruk Magna

Szybka i prosta budowa

Płyty betonowe są ekonomicznym rozwiązaniem, zarówno pod względem finansowym, jak i oszczędności czasu. Taras z płyt betonowych można zbudować wyjątkowo szybko. Wynika to z technologii wykonania, ale również modnego obecnie w architekturze trendu, jakim są wielkoformatowe elementy.

Przed ułożeniem płyt konieczne są prace przygotowawcze. Pierwszym krokiem jest wyznaczenie powierzchni i granic przyszłego tarasu. W tym celu należy wbić w ziemię paliki i rozciągnąć pomiędzy nimi sznurek. Elementy nawierzchni powinny być dobrane pod kątem odpowiednich wymiarów: długości i szerokości, aby uniknąć konieczności ich docinania. Dobrym rozwiązaniem jest również montaż krawężników, które wyznaczą granice tarasu.

W kolejnym kroku należy usunąć warstwy ziemi na głębokość około 30 cm. Po tej czynności ubijamy ziemię i układamy warstwę żwiru oraz piasku. W przypadku tarasu, który zwykle jest wykonany z kostki lub płyty o grubości 4 cm, warstwa podbudowy powinna mieć około 20 cm. Następnie należy powtórzyć ubijanie i wykonać podsypkę, zwykle z piasku na wysokość 3-6 cm, którą na koniec trzeba wyrównać. Tak stworzona podbudowa pozwala na ułożenie płyt tarasowych.

Wielkoformatowe płyty na każdy taras

Do budowy tarasu można wykorzystać płyty o grubości od 4 cm. Dobrym przykładem jest płyta Polbruk Lamell, którą cechuje duży format (60x40 cm) i nowoczesny design. Jej niewątpliwym atutem jest też kolorystyka doskonale komponująca się z nowoczesnymi aranżacjami. W fakturze gładkiej są dostępne kolory: stalowy i nerino, w fakturze płukanej, zbliżonej do naturalnego kamienia - kolor ritmo_d, czyli melanżowa szarość.

Płyta Polbruk Lamell

Jeszcze większym formatem charakteryzuje się płyta Polbruk Magna. Jest ona dostępna w dwóch wielkościach 50x75 cm i 75x100 cm, gładkiej fakturze oraz dwóch kolorach idealnie pasujących do nowoczesnego stylu - nerino i latte.

Płyta, którą można ułożyć w modną jodełkę

Alternatywą dla dużych płyt są mniejsze i węższe elementy, takie jak Polbruk Oland o wymiarach - 14x28 cm, 14x42 cm oraz 14x56 cm. Występują one w gładkiej fakturze i w czterech nowoczesnych kolorach: białym, nerino, stalowym i bazaltowym. Płyty Oland można układać tradycyjnie, czyli naprzemiennie, lub w jodełkę, która jest obecnie bardzo popularnym trendem w wystroju wnętrz i architekturze.

Płyta Polbruk Oland

Bez względu na to, jakie płyty zostaną wykorzystane do aranżacji tarasu, zawsze należy pamiętać o tym, że proces układania nawierzchni powinien być przeprowadzony zgodnie ze sztuką. Tylko wtedy możliwe będzie uzyskanie oczekiwanego efektu. Układając płyty na podsypce, należy je dobijać gumowym młotkiem, aby się w niej odpowiednio osadziły.

Przy układaniu płyt kolejno po sobie, istotne jest zachowanie pomiędzy nimi odpowiedniego dystansu, który wynosi minimum 3 mm. Jest to niezwykle ważne przy czynności końcowej nazywanej utrwalaniem. Utrwalanie polega na wypełnieniu szczelin piaskiem, który następnie należy polewać wodą aż do uzyskania odpowiedniego efektu.

Wygodne schody tarasowe

W większości przypadków wskazane jest umieszczenie tarasu nieco powyżej powierzchni ogrodu. Takie optycznie wywyższenie dodaje temu wyjątkowemu miejscu prestiżu. Różnice wysokości można zredukować przy pomocy gotowych stopni schodowych. Doskonale nadają się do tego stopnie Polbruk Grando. Są to betonowe bloki o wymiarze 46x100 cm i wysokości 15 cm. Zastosowane na styku pomiędzy tarasem i ogrodem, nie wymagają podkonstrukcji. Nie trzeba też czekać na ich wylanie, jak w przypadku schodów betonowych, a także wykańczać ich później na przykład ceramiką.

Schody buduje się ze spójnych, monolitycznych bloków, które są odporne na uszkodzenia. Czynności związane z ich utrzymaniem ograniczają się do mycia oraz impregnacji raz na kilka lat. Nieprzypadkowa jest także wysokość stopni, czyli 15 cm, która zapewnia niezwykle wygodne korzystanie ze schodów.

Stopnie Polbruk Grando

Stopnie Grando są praktyczne, wygodne i nieskomplikowane w budowie. Ich atutem jest również to, że doskonale pasują do nowoczesnych aranżacji. Są dostępne w dwóch fakturach (łamanej i gładkiej) i czterech kolorach, z czego dwa doskonale sprawdzają się jako dopełnienie utrzymanych w szarej tonacji płyt tarasowych, takich jak Polbruk Oland, Lamell czy Magna. Są to nerino i grafitowy. Obydwa występują w każdej z dwóch faktur. Łamana wyglądem przypomina łupany kamień, a gładka jest niczym tafla granitu.

Oryginalne wykończenie tarasu

Decydując się na podwyższenie tarasu i stopnie schodowe warto zastanowić się również nad jego wykończeniem. Pomocne mogą okazać się tutaj różnego rodzaju murki, które umożliwiają zniwelowanie różnic w wysokości terenu, pełniąc przy tym funkcję dekoracyjną. Ciekawym rozwiązaniem jest murek Albero. Przypomina on kamienne murki budowane z łupków skalnych we włoskiej Toskanii. Budowa murka nie jest jednak czasochłonna, gdyż stawia się go z gotowych modułów o wymiarach: 7,7 cm wysokości, 18 cm szerokości oraz 41 cm długości. Jest on dostępny w dwóch kolorach: alpen i brenta. Z modułów Albero można zbudować wiele elementów małej architektury np. donice, grilla, fontannę, a nawet meble ogrodowe.

Murek Polbruk Albero

Projektując taras trzeba pamiętać też o tym, że w nowoczesnym ogrodzie liczy się również odpowiednio dobrana zieleń. Musi być ona żywa i soczysta, aby stanowiła kontrast dla szarej nawierzchni tarasu, alejek czy podjazdu. Doskonale w tej roli sprawdzają się rośliny zimozielone (bukszpan, żywotniki, lawenda), a także trawy ozdobne, różaneczniki oraz coraz częściej spotykane rośliny polne. W większych założeniach popularne są również duże połacie krótko przystrzyżonej trawy.

Polbruk S.A. - to największy obecnie na polskim rynku producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc - jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów - Styl, Klasyka, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk S.A. jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

O firmie

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje