Wybór wiertarki do prac wykończeniowych w stanie deweloperskim

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Wybór wiertarki do prac wykończeniowych w stanie deweloperskim

Za kilka tygodni stanę się szczęśliwym posiadaczem wymarzonego domu jednorodzinnego w stanie deweloperskim.Część prac wykończeniowych postanowiłem wykonać samodzielnie, co z pewnością wiąże się z zakupem odpowiednich narzędzi. Jednym z nich, bez którego trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek prace remontowe, jest wiertarka. Wybór odpowiedniego modelu może jednak przyprawić o zawrót głowy, biorąc pod uwagę bogatą ofertę dostępną na rynku.Jakie parametry wiertarki są kluczowe i na co zwrócić szczególną uwagę, aby zakup był udany?

aktualizacja: 2024-05-23 09:33:54
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Dlaczego warto mieć w domu podstawowe narzędzia?
 • Jaka wiertarka będzie dla nas odpowiednia? Na jakie parametry wiertarek trzeba zwracać uwagę przy wyborze?
 • W jakie akcesoria powinna być wyposażona wiertarka?
 • Kiedy warto kupić wiertarko-wkrętarkę?
 • Jakie są podstawowe zasady pracy z wiertarką?

Narzędzia w domu - niezbędne wyposażenie

Posiadanie podstawowych narzędzi w domowym zaciszu to nie tylko wygoda, ale również oszczędność czasu i pieniędzy.Nawet drobne naprawy czy drobne prace remontowe, które bez fachowej pomocy mogą okazać się kosztowne, z łatwością wykonamy sami, posiadając odpowiednie narzędzia.

Zakres prac wykończeniowych w nowym domu może obejmować szeroki wachlarz czynności. W zależności od naszych umiejętności i chęci, możemy ograniczyć się do montażu wyposażenia (szafki, karnisze, elementy dekoracyjne) lub pokusić się o bardziej ambitne zadania, takie jak osadzanie drzwi wewnętrznych, układanie posadzki czy stawianie ścianek działowych. Każda z tych prac wymagać będzie użycia odpowiednich narzędzi.

Jaka wiertarka do drobnych prac montażowych?

Zakładając, że zakres samodzielnie wykonywanych prac obejmuje jedynie drobne roboty montażowe, podstawowym narzędziem, w które warto zainwestować, jest uniwersalna wiertarka. Najlepszym wyborem będzie model umożliwiający wiercenie z funkcją udarową, co znacząco poszerza zakres jego zastosowania. Warto również rozważyć zakup wiertarko-wkrętarki, która łączy funkcje obu tych urządzeń. Chociaż coraz częściej spotykamy się z zakupem kilku wiertarek o różnych właściwościach, na początek uniwersalna wiertarka z udarem powinna w zupełności wystarczyć do drobnych prac montażowych w nowym domu.

Wiertarka dla amatora czy profesjonalisty - która będzie dla nas odpowiednia?

Wiertarka dla amatora czy profesjonalisty - jak wybrać odpowiednią?

Rynek wiertarek oferuje ogromny wybór modeli, a ceny urządzeń o zbliżonych parametrach potrafią znacząco się różnić. Jak więc wybrać wiertarkę idealną dla naszych potrzeb?

Istnieje wyraźny podział wiertarek na modele dla amatorów i profesjonalistów. Urządzenia dla zawodowców charakteryzują się większą trwałością, ergonomią (mniejszy hałas i wibracje), rozbudowanym systemem kontroli i sterowania. Niektórzy producenci stosują nawet odmienną kolorystykę, aby ułatwić rozróżnienie. Sprzęt profesjonalny jest jednak znacznie droższy.

Pod względem funkcjonalnym kluczowa jest zdolność wiertarki do pracy w twardych materiałach – z udarem. Ten mechanizm może być wywoływany przez drgania (tzw. zębatka) wrzeciona (wiertarka udarowa) lub uderzenia bijaka w wiertło (młotowiertarka). Wiertarka udarowa sprawdzi się w cegle ceramicznej i silikatowej, ale do betonu potrzebna będzie młotowiertarka.

Do użytku domowego wystarczy stosunkowo mała wiertarka (500-600 W) z udarem i regulacją obrotów. Nadaje się ona do wiercienia w drewnie, metalu i materiałach ceramicznych, a także do mieszania zapraw, farb i czyszczenia zardzewiałych przedmiotów.

 

Wiertarka przeznaczona do wiercenia małych otworów
Wiertarka z silnikiem odpornym na przeciążenie, rękojeścią antypoślizgową oraz boczną (opcja), regulacją prędkości obrotowej we włączniku spustowym. Przeznaczona do wiercenia małych otworów w stali, drewnie i tworzywach sztucznych. (fot. Hikoki)

Osobom planującym poważniejsze prace wykończeniowe przyda się model o większej mocy (750-1000 W) z przekładnią dwubiegową. Zapewnia ona większy moment obrotowy przy niższych obrotach, co ułatwia np. używanie otwornic czy mieszanie zaprawy w dużym pojemniku.

Do wykonywania dużej liczby otworów w betonie lub bruzd instalacyjnych niezbędna będzie młotowiertarka z elektro-pneumatycznym mechanizmem udarowym. Jest ona znacznie skuteczniejsza w kruszeniu betonu i nie wymaga dużej siły. Dodatkowo, wiertło nie luzuje się w uchwycie podczas pracy. Młotowiertarki umożliwiają także kucie bruzd i szerszych otworów za pomocą dłut (po wyłączeniu obrotów wrzeciona). Są jednak cięższe i większe od wiertarek, co utrudnia ich użycie w ciasnych miejscach.

Optymalnym rozwiązaniem dla większości użytkowników będzie zakup zarówno wiertarki, jak i młotowiertarki. Koszt popularnych modeli nie powinien przekroczyć 300-400 zł.

W jakie akcesoria powinna być wyposażona wiertarka?

Wybierając wiertarkę, oprócz podstawowych parametrów, warto zwrócić uwagę na cechy wpływające na komfort użytkowania oraz dołączone wyposażenie fabryczne. Nie bez znaczenia jest również dobór wysokiej jakości narzędzi roboczych – wierteł, otwornic i dłut – gdyż ich jakość ma kluczowy wpływ na efektywność pracy. Nawet najlepsza wiertarka nie poradzi sobie z tępym wiertłem.

Uchwyt wiertła

Zamocowanie wiertła zapewnia specjalny uchwyt. Urządzenia zwykłe i udarowe wyposażone są w uchwyty trójszczękowe (popularnie nazywane "futrem") o średnicy mocowania 1,5-13 mm. Mogą one być samozaciskające (dokręcane ręcznie) lub blokowane kluczykiem. Pierwszy typ jest wygodniejszy przy częstych wymianach wiertła, ale przy pracy z udarem może się poluzowywać.

W uchwytach trójszczękowych można mocować wiertła i inne narzędzia z chwytem walcowym, sześciokątnym lub trójkątnym. Młotowiertarki, generujące dużą energię udaru, posiadają uchwyty samozatrzaskowe przystosowane do wierteł z mocowaniem typu SDS plus. Średnica chwytu wiertła jest zawsze taka sama (niezależnie od jego rozmiaru) i mocuje się je, wciskając trzonek w otwór uchwytu. Do wykorzystania młotowiertarki do wiercenia w metalu lub drewnie potrzebny jest adapter (uchwyt trójszczękowy z trzonkiem SDS plus), ale ze względu na brak precyzyjnego centrowania wiertła w uchwycie, trudniej uzyskać dokładne otwory.

Regulacja obrotów i kierunku

Większość urządzeń posiada regulację obrotów i zmiany kierunku. Popularne modele wiertarek mają proste systemy regulacji (ograniczniki obrotów), które nie zapewniają precyzyjnego utrzymania ustalonej prędkości. Zależna ona bowiem od obciążenia. Przy nastawieniu na niskie obroty, przy dużym obciążeniu wiertarka może się zatrzymać. Rozbudowane modele posiadają układ stabilizacji obrotów, utrzymujący zadaną wartość niezależnie od obciążenia, co jest szczególnie przydatne przy niskich obrotach i dużych oporach. Często mają również wyłącznik przeciążeniowy chroniący silnik przed przegrzaniem.

Sprzęgło przeciążeniowe

Ochronę użytkownika przed gwałtownym wzrostem oporu zapewnia sprzęgło przeciążeniowe. Zapobiega ono wykręceniu ręki w przypadku zablokowania wiertła podczas wiercenia. Montowane jest zwłaszcza w modelach o dużej mocy i niskich obrotach (duży moment obrotowy), znacząco zwiększając bezpieczeństwo pracy.

Dodatkowe akcesoria

Niektóre modele oferowane są z dodatkowymi akcesoriami ułatwiającymi pracę, takimi jak:

 • Ograniczniki głębokości wiercenia
 • Wbudowane oczko poziomnicy
 • Nasadka do odsysania pyłu
 • Dodatkowa rękojeść
 • Dioda informująca o konieczności wymiany zużytych szczotek silnika

Kiedy warto kupić wiertarko-wkrętarkę?

Kiedy warto kupić wiertarko-wkrętarkę?

Wkrętarki, choć pozwalają na wkręcanie i wykręcanie śrub, przy precyzyjnych pracach bywają niewygodne, łatwo nimi "przekręcić" śrubę. Dlatego warto rozważyć zakup małej wiertarko-wkrętarki, która – choć nie jest niezbędna (zastępuje jedynie ręczne wkrętarki i klucze) – ułatwia np. skręcanie mebli.

Do tego celu idealnie nadają się wiertarko-wkrętarki akumulatorowe z wielopozycyjnym regulatorem momentu obrotowego. Ich niezależne źródło zasilania eliminuje konieczność korzystania z gniazdka, a niewielkie rozmiary umożliwiają pracę w trudno dostępnych miejscach. Urządzenia te wyposażone są w akumulator o napięciu 9,6-24 V,zbudowany z klasycznych ogniw Ni-Cd lub Ni-MH, lub coraz częściej – wydajniejszych i lżejszych (ale droższych) akumulatorów Li-ion.

Wiertarko-wkrętarki o wyższym napięciu mają większą moc, są jednak cięższe i większe, co może utrudniać precyzyjne prace. Warto rozważyć zakup drugiego akumulatora (często oferowanego w zestawie), aby usprawnić użytkowanie – czas ładowania to 3-4 godziny.

Wiertarko-wkrętarką można również wiercić otwory w drewnie i metalu. Samozaciskowy uchwyt trójszczękowy umożliwia mocowanie wierteł o średnicy 1,5-10 mm oraz końcówek do wkręcania. Niektóre modele posiadają wskaźnik naładowania akumulatora Li-ion, pozwalający na bieżąco kontrolować jego stan.

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa
Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa umożliwia wiercenie, wkręcanie i wykręcanie. Dzięki dużej mocy 138 Nm jest narzędziem uniwersalnym - pracuje z wiertłami, otwornicami, koronami wiertarskimi. (fot. Hikoki)
Niektórzy producenci oznaczają kolorem przeznaczenie swoich wyrobów, np. zielony dotyczy sprzętu dla amatorów (fot. po lewej), niebieski - dla profesjonalistów (fot. po prawej). (fot. Bosch)

Jak pracować wiertarką? Podstawowe zasady

Obsługa wiertarki lub młotowiertarki może wydawać się prosta, jednak w praktyce wymaga pewnej wprawy. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad, o których warto pamiętać podczas pracy tymi elektronarzędziami:

Przygotowanie do pracy:

 1. Zamocowanie narzędzia roboczego: W przypadku uchwytu zaciskanego kluczykiem, należy włożyć klucz i dokręcić go w 3 otworach, aby solidnie zamocować wiertło lub mieszadło.
 2. Dopasowanie obrotów: Ustaw obroty wiertarki odpowiednio do rodzaju materiału i średnicy otworu. Zasada jest prosta: im większa średnica narzędzia, tym mniejsze obroty.

Podczas wiercenia:

 1. Nacisk na wiertarkę: Siła docisku powinna być dostosowana do materiału i średnicy otworu. Nadmierny nacisk może powodować spadek obrotów, a w przypadku betonu lub cegły – zapychanie otworu pyłem. Regularnie wycofuj wiertło, aby usunąć nagromadzony pył.
 2. Stabilny chwyt: Jeśli to możliwe, stosuj dodatkową rękojeść i trzymaj wiertarkę oburącz. Rękojeść ustaw prostopadle do części chwytnej, aby łatwiej kontrolować położenie wiertła i zapobiec jego wyginaniu.
 3. Praca z młotowiertarką: Silne dociskanie nie jest konieczne, ponieważ o wydajności kruszenia decyduje energia udaru bijaka. Urządzenie dociskaj jedynie na tyle, aby nie odskakiwało od ściany.

Wkręcanie wkrętów:

 1. Dobór końcówki: Do wkrętów z nacięciem krzyżakowym używaj odpowiedniej końcówki – PZ lub PH. Nacięcia typu PH stosowane są głównie w wkrętach do metalu (blachowkrętach), natomiast PZ w wkrętach do drewna. W razie wątpliwości, obejrzyj główkę wkręta – dodatkowe płytkie nacięcia między rowkami głównymi wskazują na wkręt typu PZ. Użycie niewłaściwej końcówki może uszkodzić nacięcie i utrudnić wyjęcie wkręta.
 2. Moment dokręcania: Rozpocznij od ustawienia sprzęgła na niską wartość momentu, a następnie stopniowo zwiększaj prędkość, aby uniknąć uszkodzenia materiału.
 3. Mocowanie płyt gipsowo-kartonowych: Do tego celu przydatne będą końcówki z ogranicznikiem głębokości wkręcania.

fot. otwierająca: fabiol / pixabay.com

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Zdaniem naszych Czytelników

18 Mar 2022, 15:41

He, he, ja mam dwie. Jedna z regulowanymi obrotami. I potwierdzam, że niemal niezniszczalne. Obydwie mają ponad 35 lat.  A tyle godzin co przepracowały, żadna dzisiejsza nie wytrzyma.

18 Mar 2022, 14:24

  Kiedyś była tylko Celma i też domy budowano.Ja Celmę niedawno kupiłem za 150zł, chyba 500 albo 700W, śmiga jak złoto.

18 Mar 2022, 13:34

Dnia 12.04.2021 o 10:05, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:   Potem zagłębiamy się w moment obrotowy, siłę udaru, osprzęt i zapasowe akumulatory w komplecie. P    Kiedyś była tylko Celma i też domy budowano.

Gość Misio

18 Mar 2022, 11:50

Chyba muszę więcej poczytać, dobry artykuł

Temat na tyle obszerny i wybór urządzeń tak duży na rynku, że za 3 miesiące będzie można nadal dyskutować. Wiertarka, wiertarko wkrętarka, udar lub bez udaru i zasilanie z sieci lub akumulatorowe. To na początek. Potem zagłębiamy się w moment obrotowy, siłę udaru, osprzęt ...

Gość Marine

12 Apr 2021, 07:47

Super artykuł. Wystarczająco wyczerpujący, by dla początkującego zaspokoić pierwszą ciekawość i dać podstawową wiedzę.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Jeśli czytasz ten artykuł, to sprawdź także asortyment firm:

Hanmar

Narzędzia

Zobacz inne artykuły
Zestaw narzędzi do glazury i wykończenia
Zestaw narzędzi do glazury i wykończenia
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!