Kompresor olejowy czy bezolejowy - który wybrać?

Kompresor olejowy czy bezolejowy - który wybrać?

Kompresor to urządzenie, dzięki któremu można uzyskać sprężone powietrze. Chociaż wykorzystywany jest głównie w warsztatach i zakładach, to może być przydatny również wokół domu. Warto pamiętać, że kompresor to nie to samo, co sprężarka bezolejowa, bowiem to drugie urządzenie służy do zwiększenia ciśnienia lub przepływu powietrza. Zatem chociaż kompresor jest rodzajem sprężarki, to nie każda sprężarka jest kompresorem. Wyróżnia się m.in. kompresor olejowy i bezolejowy. Czym one się różnią? Jaki kupić kompresor?

Jak działają kompresor olejowy i bezolejowy?

Kompresory to uniwersalne urządzenia, które mogą mieć wiele zastosowań, chociaż wykorzystuje się je głównie do pompowania opon. Dzielą się ze względu na budowę (czyli rodzaj sprężarki), wielkość, wydajność i rodzaj smarowania (olejowy i bezolejowy). 

Kompresor olejowy i kompresor bezolejowy działają podobnie - powietrze jest wtłaczane do zbiornika przy pomocy tłoka, a następnie uwalniane w postaci sprężonej. Główną różnicą jest fakt, że ten pierwszy ma tłok, który jest smarowany olejem. Natomiast w kompresorze bezolejowym wykorzystuje się materiały, które wykazują małe tarcie, dzięki czemu smarowanie nie jest konieczne do ich prawidłowego działania.

Tego typu urządzenia sprawdzą się w domu m.in. do:

  • pompowania kół samochodu, roweru,
  • nadmuchiwania basenu, materaca,
  • czyszczenia pod ciśnieniem zabrudzeń z urządzeń ogrodowych (kompresor bezolejowy),
  • malowania ogrodzenia, altanek, ścian, mebli itp.,
  • zasilania narzędzi pneumatycznych, np. szlifierek (kompresor olejowy).  

Czym jest kompresor olejowy?

Kompresor olejowy wykorzystywany jest przede wszystkim w warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych. Cechuje się wysoką wydajnością i dużym zbiornikiem na gaz, co pozwala na jego długotrwałe i ciągłe wykorzystywanie. Trzeba jednak pamiętać o jego regularnej konserwacji, bo inaczej urządzenie szybko się zużyje.

Warto pamiętać, że kompresor olejowy może spowodować, że do gazu dostanie się niewielka ilość oleju. Jednak w większości prac, zwłaszcza tych, które dotyczą samochodów, nie ma to żadnego wpływu na efekt końcowy, a dzięki zastosowaniu oleju ten rodzaj kompresora jest dużo trwalszy.

Kompresory olejowe mają duże gabaryty, ale często spotyka się modele na kółkach, które ułatwiają ich przesuwanie. 

ompresor olejowy z napędem paskowym
Kompresor olejowy z napędem paskowym, fot. Grupa Topex (Neo Tools). 

Czym jest kompresor bezolejowy?

Kompresory bezolejowe wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie do sprężonego gazu nie może dostać się nawet najmniejsza ilość oleju. W praktyce są to przede wszystkim gabinety dentystyczne, zakłady farmaceutyczne i chemiczne, w których wymagany jest najwyższy poziom higieny. Są one dużo prostsze w stosowaniu, lekkie i nie wymagają częstej konserwacji, przez co polecane są również niedoświadczonym osobom i domowym majsterkowiczom.

Sprężarka tłokowa bezolejowa jest łatwa transporcie, fot. Metabo.

Zalety i wady kompresora olejowego

Kluczową zaletą kompresora olejowego jest jego większa moc, a więc i wydajność. Dzięki wtryskowi oleju jest też dużo trwalszy, a praca odbywa się bez przestojów. Ten typ sprężarki jest też tańszy w zakupie.

Wadą kompresora olejowego jest konieczność częstej wymiany oleju oraz filtrów, które ograniczają jego ilość w powietrzu. Poza tym wytwarzany podczas pracy kondensat wodno-olejowy jest szkodliwy dla środowiska naturalnego i musi zostać prawidłowo zutylizowany. 

Zalety i wady kompresora bezolejowego

Kompresor bezolejowy całkowicie eliminuje możliwość dostania się oleju do sprężonego powietrza. Dużą zaletą jest również jego niewielki rozmiar i waga. Nie wymaga częstego serwisowania i jest łatwy w obsłudze.

Natomiast jego wadą jest fakt, że nie nadaje się do ciągłej pracy. Brak wtrysku oleju powoduje, że kompresor bezolejowy musi mieć przerwy w działaniu. 

Jaki kupić kompresor?

To czy wybrać kompresor olejowy, czy bezolejowy, zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia. Jeśli ma służyć do drobnych prac domowym majsterkowiczom, to zdecydowanie lepszy będzie łatwy w eksploatacji kompresor bezolejowy. Jeśli jednak potrzebna jest duża moc, to lepiej wybrać kompresor olejowy. Warto zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • moc silnika, która przekłada się na wydajność;
  • zbiornik na gaz - 6 litrów wystarczy jedynie na napompowanie opon w aucie, ale mniejszy kompresor jest poręczny i łatwy w przechowywaniu. Do większości prac optymalne są kompresory o pojemności kilkudziesięciu litrów, ale jeśli w planach jest lakierowanie, to warto sprawdzić kompresory o pojemności powyżej 100 litrów;
  • ciśnienie - do użytku domowego wystarczy od 8 do 10 barów;
  • pozostałe parametry - takie jak rodzaj zasilania długość kabla czy możliwość podłączenia do innych urządzeń.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: BLACK & DECKER

 

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz