Nie wyrzucaj starych mebli! Odnowisz je za grosze, korzystając z opalarki

Sebastian Malinowski
Sebastian Malinowski
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Nie wyrzucaj starych mebli! Odnowisz je za grosze, korzystając z opalarki

Opalarka to elektronarzędzie, które ma wiele zastosowań podczas prac w domu i w warsztacie. Dodatkowo jest bardzo prosta w obsłudze, skraca czas pracy i sprawia, że jest ona efektywniejsza i dokładniejsza. W sklepach dostępne są najróżniejsze modele opalarek, co utrudnia wybór odpowiedniego urządzenia, zwłaszcza że najlepsza opalarka to taka, która jest dopasowana do naszych potrzeb. Dlatego, zamiast sprawdzać w Internecie "opalarki ranking" lepiej poznać te urządzenia, aby wybrać idealne dla siebie. Jak wybrać opalarkę? Na co zwrócić uwagę przy kupnie opalarki?

aktualizacja: 2023-11-14 12:15:23
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Czym jest opalarka i do czego służy?
 • Jakie są rodzaje opalarek?
 • Jak wybrać opalarkę?
 • Jakie są zastosowania opalarek?
 • Wybór najlepszej opalarki – na co zwrócić uwagę?
 • Jak bezpiecznie korzystać z opalarki?

Czym jest opalarka i do czego służy?

Opalarka to wielofunkcyjne narzędzie, które jest pomocne w domu podczas majsterkowania i przy rozmaitych pracach w warsztatach i na budowach. Wyglądem i budową przypomina suszarkę do włosów, gdyż jest to pewien rodzaj dmuchawy, która wyrzuca powietrze o wysokiej temperaturze (w zakresie od 50°C do nawet 600°C).

W zależności od wykorzystanej dyszy wylotowej umożliwia szerokie lub bardzo precyzyjne kierowanie strumienia powietrza i znajduje zastosowanie w najróżniejszych pracach np. rozmrażanie rur, czy usuwanie lakieru bądź farby.

Rodzaje opalarek

W sklepach dostępne są różne rodzaje opalarek, które dzielą się przede wszystkim ze względu na sposób zasilania. Najczęściej są to opalarki elektryczne: przenośne lub stacjonarne. Dużo większą popularnością cieszą się opalarki przewodowe, ponieważ urządzenia te wykorzystują dużą ilość energii, a więc opalarki akumulatorowe szybko się rozładowują.

Jednak urządzenia przenośne świetnie sprawdzą się do sporadycznego użytkowania i prac, gdzie nie ma stałego dostępu do sieci elektrycznej. Opalarki elektryczne są bardzo zróżnicowane: od prostych modeli przeznaczonych dla amatorów do urządzeń o bogatym wyposażeniu i dodatkowych funkcjach, które sprawdzą się dla majsterkowiczów i pracowników warsztatów.

Można również kupić opalarkę gazową i zasilaną benzyną, ale są one dużo droższe od modeli elektrycznych, co wynika z ich większej funkcjonalności i precyzji w działaniu. Opalarki gazowe przeznaczone są do prac profesjonalnych.

Opalarka przyda się podczas usuwania starej farby i lakieru.
Opalarka przyda się podczas usuwania starej farby i lakieru. (fot. Adobe Stock)

Jak wybrać opalarkę?

Wybierając opalarkę, należy przede wszystkim zastanowić się, do czego ma ona służyć i jak często będzie wykorzystana. Ma to być opalarka do lutowania? Opalarka do zdejmowania farby, a może narzędzie o wszechstronnym zastosowaniu?

Niezależnie od zastosowania warto zwrócić uwagę na:

 • moc - wpływa na wydajność i maksymalną temperaturę;
 • temperatura - opalarki mogą wydmuchiwać powietrze o temperaturze nawet 600°C, ale nie w każdej sytuacji jest to potrzebne. Co więcej, zbyt wysoka temperatura może być niekorzystna przy niektórych pracach (np. suszenie farb). Do prac domowych zalecane są opalarki o niskiej lub średniej mocy i maksymalnej temperaturze;
 • wydajność - czyli ilość wydmuchiwanego powietrza w określonym czasie. Im wyższa wydajność, tym szybsze wykonanie pracy;
 • funkcje dodatkowe - przydatne, szczególnie gdy potrzebna nam opalarka do prac remontowych o szerokim spektrum zastosowań. Na szczególną uwagę zasługuje regulacja przepływu powietrza i temperatury, które pozwalają na dopasowanie trybu pracy do aktualnych potrzeb;
 • wyświetlacz - wskazujący aktualne ustawienia, czy stan naładowania baterii;
 • dodatkowe wyposażenie - wymienne dysze, czy skrobaki ułatwiają wykonanie prac i sprawiają, że opalarka jest bardziej wszechstronna. Przydatne jest również odpowiednie etui, które ułatwia transport i przechowywanie;
 • chłodzenie - wbudowany wentylator ułatwia ostudzenie urządzenia po zakończonej pracy;
 • konstrukcja - powinna być solidna, a jednocześnie ergonomiczna. Wygodę zapewnia też możliwość ustawienia opalarki dyszą do góry, co pozwala na jej odłożenie, nawet gdy jest nagrzana.

Zastosowania opalarek

Opalarki mają bardzo szerokie spektrum zastosowań, dlatego warto je mieć w swoim warsztacie. To niepozorne urządzenie ułatwi wykonanie wiele prac, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na model z różnymi dyszami.

Do czego można wykorzystać opalarkę?

 • Usuwanie starej farby i lakieru.
 • Usuwanie chwastów i mchu w spoinach kostki brukowej.
 • Lutowanie i odlutowywanie.
 • Suszenie farb i lakierów.
 • Cięcie tworzyw sztucznych i gięcie oraz łączenie materiałów termoplastycznych.
 • Odmrażanie rur.
 • Montaż instalacji elektronicznych i hydraulicznych.
 • Zgrzewanie tworzyw sztucznych i folii.
 • Praca z drewnem np. opalanie drewna, aby uzyskać efekt postarzenia.
 • Rozpalanie grilla lub ogniska.

Przed zakupem opalarki warto zastanowić się, do czego ma ona służyć, gdyż może mieć to wpływ na wybór urządzenia. Przykładowo do domowego, sporadycznego zastosowania wystarczy proste urządzenie, ale jeśli zależy nam na wszechstronnych możliwościach, to warto wybrać urządzenie o bogatym wyposażeniu.

Opalarka może służyć do gięcia, łączenia oraz formowania materiałów termoplastycznych.
Opalarka może służyć do gięcia, łączenia oraz formowania materiałów termoplastycznych. (fot. Adobe Stock)

Wybór najlepszej opalarki - na co zwrócić uwagę?

Jak wspomniano wcześniej, wybór opalarki powinien być uzależniony od jej zastosowania. Oczywiście najlepsza opalarka pozwala na wszechstronne zastosowanie, a eksperci branży budowlanej wskazują, że wśród wszystkich parametrów najważniejsza jest moc, wydajność i maksymalna temperatura.

Warto zwrócić też uwagę na możliwość regulacji temperatury i wyposażenie - im bogatsze, tym więcej zastosować urządzenia. Przykładowo dysza ze skrobakiem doskonale sprawdzi się podczas usuwania kleju, farby, czy lakieru, umożliwiając ich jednoczesne ogrzewanie (rozpuszczanie) i zeskrobywanie.

Natomiast w opalarce do drewna kluczowy jest termostat i zabezpieczenie przed przegrzaniem, aby nie doprowadzić do pożaru. Sprawdzając rankingi opalarek, warto kierować się wymienionymi parametrami, a nie ceną. Niestety niski koszt w przypadku narzędzi często oznacza niską jakość, a więc i sporą awaryjność.

Jak bezpiecznie korzystać z opalarki?

Korzystanie z opalarki jest dość proste i intuicyjne, dzięki czemu poradzi sobie z nim każdy. Jednak trzeba pamiętać, że urządzenie wydmuchuje powietrze o bardzo wysokiej temperaturze, które może poparzyć skórę, spalić włosy i uszkodzić powierzchnię lub doprowadzić do pożaru.

Chcąc tego uniknąć, należy pamiętać o stosowaniu rękawic i okularów ochronnych oraz stosowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

 • Opalarkę traktować jak źródło otwartego ognia i nie stosować w strefie zagrożenia wybuchem.
 • Nie odkładać urządzenia na materiałach łatwopalnych.
 • Nie kierować wydmuchu w kierunku ludzi.
 • Nie kierować wydmuchu w jedno miejsce dłużej niż kilka sekund.
 • Wystudzić opalarkę po zakończonej pracy.

Podsumowanie

Opalarka to urządzenie, które warto mieć w swoim warsztacie, gdyż ułatwia wiele prac (m.in. usuwanie i osuszanie farb i lakierów, pracę z materiałami termoplastycznymi, czy lutowanie).

Wybierając urządzenie warto zwrócić uwagę na moc i maksymalną temperaturę oraz możliwość jej regulacji oraz dołączone wyposażenie, czyli skrobaki i dysze. Jednak najlepsza opalarka to po prostu taka, która jest dopasowana do zakresu pracy, które chce się wykonywać.

Na rynku dostępne są opalarki elektryczne, gazowe i o zasilaniu benzynowym, ale to opalarka elektryczna jest najchętniej kupowana.

Opracowanie: Sebastian Malinowski

Fot. otwierająca: Adobe Stock

Sebastian Malinowski
Sebastian Malinowski

Z mediami związany od ponad 25 lat. Przygodę w prasie zaczynał jako redaktor w magazynie komputerowym ENTER, następnie przez wiele lat związany z magazynem komputerowym PC Format. W branży budowlanej od 2019 roku - na początku jako redaktor online w miesięczniku Murator, obecnie jako redaktor prowadzący serwis BudownictwoB2B.pl. Autor artykułów poradnikowych, majsterkowicz i ogrodnik. Wolny czas spędza w bliskim kontakcie z naturą, remontując swoją starą chałupę na Kurpiach.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zestaw narzędzi do glazury i wykończenia
Zestaw narzędzi do glazury i wykończenia
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!