Jak odnowić stare meble kuchenne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak odnowić stare meble kuchenne?

Odnawianie mebli to nie tylko sposób na odświeżenie wyglądu pomieszczeń, ale także niezwykle wciągające zajęcie i hobby. Dzięki renowacji mebli, nasze mieszkanie staje się przytulne oraz ma schludny wygląd. Zanim jednak przystąpisz do renowacji, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się z niego, kiedy warto zabrać się za odnawianie? Jakie narzędzia oraz materiały będą Ci potrzebne i jaki jest koszt takiej renowacji? 

Kiedy warto odnowić stare meble?

Renowacja mebli może być podyktowana koniecznością bądź chęcią zmiany wyglądu mieszkania. Modny styl skandynawski lub rustykalny? Nie musisz kupować nowych sprzętów. Umiejętne odnowienie mebli sprawi, że Twoje wnętrze będzie odzwierciedlać ulubione trendy.

Warto rozważyć renowację mebli, jeśli:

 • są widoczne ubytki w drewnie,
 • szafki, szuflady lub drzwiczki szafek mają niesprawne zawiasy i nie domykają się,
 • na meblach są widoczne zarysowania lub plamy po gorących naczyniach,
 • płyta meblowa jest mocno uszkodzona.

Należy wziąć pod uwagę stopień zniszczenia mebli. Jeśli szafka lub komoda nie należą do najdroższych, a Ty nie lubisz zajmować się majsterkowaniem i renowacją, lepiej kup nowy mebel.

Odnawianiem warto zająć się wtedy, gdy mamy w domu designerskie wyposażenie z lat 60-tych - obecnie na topie są stylowe komody na okrągłych nóżkach. Zakup nowej komody w tym stylu to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli masz domu taką "perełkę", wówczas zainwestuj w narzędzia oraz farby do renowacji mebli.

Wśród najczęściej odnawianego wyposażenia domu są szafki kuchenne. Para wodna i tłuszcz powodują niszczenie powierzchni szafek: szczególnie, gdy są zrobione z płyty MDF - wierzchnia warstwa pod wpływem wilgoci nieestetycznie odstaje.

Renowacja drewnianych mebli kuchennych - efekt przed i po. (fot. V33)

Jakich materiałów i narzędzi użyć do renowacji mebli?

Zarówno renowacja mebli kuchennych, jak i innych, wymaga stosownego przygotowania. Do pracy potrzebne będą Ci różne narzędzia. Nie zawsze użyjesz wszystkich - zależy to od stopnia zniszczenia mebli.

Podczas renowacji mebli warto mieć:

 • folię malarską, gazety i worki do zabezpieczenia powierzchni,
 • papier ścierny lub szlifierkę,
 • środki czyszczące,
 • środki chemiczne do odtłuszczania płaszczyzny płyty meblowej,
 • opalarkę,
 • cyklinę,
 • szpachlę (dla mebli z ubytkami),
 • lakier,
 • olej,
 • pędzle różnego rodzaju,
 • farby do renowacji mebli (drewna lub płyty MDF).
Farba do renowacji drewna
Renowacja starych drewnianych mebli wymaga użycia specjalnej farby. (fot. V33)

Jeśli nie masz odpowiednich narzędzi, np. opalarki lub szlifierki, wypożyczysz je bez problemu w wypożyczalni narzędzi za niewielką sumę.

Jakie są techniki odnawiania mebli?

Renowacja mebli może odbywać się na kilka różnych sposobów. Podstawowy podział obejmuje renowację ręczną lub maszynową.

Drugim sposobem na odnowę jest jedynie naprawa strukturalna, która obejmuje wymianę zepsutych zawiasów, listew, nóg, uzupełnienie ubytków w drewnie, naprawę złączeń i konserwację powierzchni blatu.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest renowacja całkowita: od gruntownego wyczyszczenia, przez naprawę strukturalną aż po naniesienie farby i lakieru. Dla mebli decoupage stosuje się metodę przecierania lakierowanych powierzchni. Meble tego typu sprawdzą się we wnętrzach rustykalnych, boho, angielskich czy w stylizacjach wiejskich.

Renowacja mebli vintage lub zabytkowych antyków? Tutaj konieczne będzie zachowanie oryginalnego wyglądu oraz uzupełnienie brakujących elementów mebli, takimi, które są jak najbardziej zbliżone wizualnie.

Z odnawianiem mebli też można przesadzić. Zbyt mocno wystylizowane meble nie wyglądają dobrze, a nawet w niektórych przypadkach kiczowato.

Możesz też zdecydować się na:

 • politurowanie (prosty zabieg odnowy; potrzebujesz jedynie papieru ściernego, wałka i politury),
 • malowanie szafek (odkręcamy fronty, odtłuszczamy powierzchnię i malujemy, a drobne uszkodzenia uzupełniamy szpachlą),
 • oklejanie frontów lub blatów nową okleiną.
Malowanie szafek
Malowanie szafek to chętnie wybierany sposób renowacji starych mebli. (fot. ©BELCHONOCK / Depositphotos)

O czym trzeba pamiętać przed rozpoczęciem renowacji?

Przed przystąpieniem do renowacji mebli należy wziąć pod uwagę stopień zniszczenia oraz poziom trudności renowacji. Oprócz tego trzeba zgromadzić wszystkie materiały i narzędzia.

Jeśli mamy zamiar używać różnych farb oraz lakierów, należy także zadbać o dobrą wentylację. Meble po renowacji wyglądają świetnie, ale muszą dokładnie wyschnąć - zdecyduj się na odnawianie latem lub wiosną.

Jak przeprowadzić renowację krok po kroku?

Same farby do renowacji mebli nie wystarczą. Odnawianie będzie łatwiejsze, gdy wykonasz renowację według kilkunastu kroków:

  1. Przygotuj niezbędne materiały i narzędzia.
  2. Rozkręć meble: zdemontuj fronty szafek, wyjmij szuflady oraz wszystkie elementy ruchome.
  3. Zdemontuj zepsute zawiasy i usuń stare listwy. Nie zapomnij o odkręceniu gałek i uchwytów.
  4. Zabezpiecz folią lub gazetami miejsce, gdzie będziesz wykonywał renowację mebli.
  5. Umyj meble przy pomocy detergentu, ścierki i gąbki. Wytrzyj do sucha.
  6. Na ubytki w drewnie nałóż szpachlę.
  7. Renowacja mebli kuchennych wymaga czasu. Poczekaj aż szpachla wyschnie i dopiero wtedy zacznij szlifować meble. Przy okazji usuniesz nadmiar szpachli: cała powierzchnia będzie gładka i równa, a uzupełniony ubytek nie będzie odróżniał się od pozostałej powierzchni mebla.
  8. Do szlifowania użyj papieru ściernego lub szlifierki oscylacyjnej. Pamiętaj o okularach ochronnych.
  9. Na meble nałóż grunt lub podkład - musi być zastosowany przed malowaniem.
  10. Użyj farby do renowacji mebli drewnianych: akrylowej, kredowej lub ftalowej. Do płyty MDF użyj innej farby przeznaczonej do malowania płyt wiórowych.
  11. Możesz zamiast farby zastosować lakierobejcę, która zmieni kolor drewna, odświeży go i zapewni ochronę przed szkodliwymi czynnikami.
  12. Gotową, pomalowaną szafkę zabezpiecz lakierem.
  13. Kiedy meble będą suche, przykręć nowe zawiasy, gałki lub uchwyty i zamontuj drzwiczki oraz fronty szafek.
  14. Szafki kuchenne lub drzwi od komody zostaw przez jakiś czas otwarte. Jeśli to możliwe, zrób w domu lub w mieszkaniu przeciąg.
Szlifowanie papierem ściernym
Przed malowaniem należy przeszlifować mebel, np. papierem ściernym. (fot. ©BELCHONOCK / Depositphotos)

UWAGA! Farba kazeinowa nie jest przeznaczona do renowacji szafek kuchennych! Świetnie sprawdzi się podczas renowacji komody PRL, stylowego stolika nocnego.

W sprzedaży znajdziesz specjalne farby renowacyjne. W razie wątpliwości zapytaj sprzedawcę, czy dany preparat nadaje się do odnawiania mebli kuchennych.

Farby renowacyjne do pomieszczeń o dużej wilgotności są odporne nie tylko na szorowanie i ścieranie, ale i doskonale radzą sobie z parą wodną.

Ile kosztuje renowacja mebli?

Koszt renowacji mebli zależy to od wielu czynników. Im bardziej skomplikowana renowacja, tym więcej wydasz na nią pieniędzy. Przy dużym przedsięwzięciu potrzebujesz wielu materiałów, nie tylko farby do renowacji mebli, ale i lakierów, masy szpachlowej i innych akcesoriów.

Podczas odnawiania starych mebli drewnianych, zwróć uwagę, czy nie ma na ich powierzchni małych otworów. Może to oznaczać, że zagnieździły się szkodniki. Wtedy istnieją dwa wyjścia: oddanie mebli do renowacji profesjonalistom albo zastosowanie silnych środków chemicznych do powierzchni drewnianych.

Renowacja mebli to nie tylko szafki i komody. Jeśli chcesz odnowić meble tapicerowane, musisz mieć już nieco wprawy. W przypadku szafek kuchennych, wystarczą porady z powyższego artykułu i filmy instruktażowe dostępne w Internecie. 

Przeciętny koszt renowacji to około 500 zł, ale wszystko zależy od poziomu trudności i wielkości powierzchni. Do małej renowacji wystarczy: papier ścierny, farba renowacyjna, wałek do malowania i pędzle, pojemnik do mieszania farb, lakier oraz folia ochronna.

Gdy malujesz szafki kuchenne, możesz dokupić nowe uchwyty do szafek - ten prosty zabieg daje nowy wygląd kuchni. Nie zapomnij też o tym, aby zarezerwować sobie trochę wolnego: renowacja mebli kuchennych bywa pracochłonnym zajęciem.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Lange Łukaszuk

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
5,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje