Wygoda. Warto zdecydować się na model, który można obsługiwać za pomocą aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym. Dzięki niej, z dowolnego miejsca na świecie, można wybrać ustawienia, dokonać ich korekty i zdiagnozować stan sprzętu. W przypadku mniejszych trawników można wybrać tańszą wersję sterowaną przez Bluetooth.
Powierzchnia koszenia. Parametr ten jest absolutnie podstawowy. Czujniki i oprogramowanie robotów zapewniają sprawne działanie na terenie o określonej wielkości, dlatego posiadaczom ogrodu o powierzchni 1000 m2 poleca się model, który jest zaprojektowany właśnie do pracy na takim obszarze. Do koszenia trawy wokół popularnych szeregówek i bliźniaków nadaje się wersja do mniejszych ogrodów.
Nachylenia i wzniesienia. Pagórki, częste na trawnikach, są powszechnym elementem na posesji Wybierając robot koszący, należy zwrócić uwagę na to, jakie wzniesienie może pokonać. Najczęściej jest to 30%, ale można też kupić urządzenia pokonujące nachylenie do 35%.
Zabezpieczenia. Najbardziej zaawansowane, inteligentne roboty koszące nie mogą być używane poza wyznaczonym przez właściciela terytorium. Jeżeli zostaną skradzione, załączy się alarm, a do ponownego uruchomienia potrzebny będzie kod PIN. Korzystając z aplikacji w smartfonie, można śledzić robot w czasie rzeczywistym, jak również mieć wgląd w historię jego pracy i ustawień. Urządzenia mogą być wyposażone w czujniki zbliżeniowe, czujniki podnoszenia oraz obudowę zapobiegającą kolizji. Powinno się także zwrócić uwagę na zabezpieczenie przed deszczem.
Pomoc i wsparcie. Najbardziej zaawansowane modele robotów są podłączone do centralnego systemu, za pośrednictwem którego serwis może sprawdzić wszystkie szczegóły i potencjalne nieprawidłowości w działaniu. Dzięki temu szybko można otrzymać fachową pomoc. W czasach zalewu tanimi produktami, obsługa sprzętu na gwarancji oraz po jej wygaśnięciu ma bardzo duże znaczenie. Warto o tym pamiętać.
Instalacja. Wskazanie miejsca pracy robota polega na rozprowadzeniu przewodu granicznego w obiegu zamkniętym, dzięki czemu urządzenie nie opuści terenu pracy. Przewód wykorzystuje się również do wydzielenia oczek wodnych, rabat, krzewów. Część oferowanych robotów wyposażona jest w dodatkowy przewód doprowadzający, który ma na celu skrócić drogę powrotu kosiarki do stacji dokującej oraz doprowadzić go z powrotem w celu kontynuowania pracy, po naładowaniu akumulatora.
Poziom głośności. Warto poszukać modelu cichego, aby nie przeszkadzał właścicielom i ich sąsiadom w odpoczynku.
Szerokość koszenia. Szersza głowica kosząca szybciej skosi trawnik. Na duże powierzchnie, np. 1500 m2, poleca się wersje z trzema ostrzami tnącymi.
Radosław Koźba
Menadżer marki Greenworks LANGE ŁUKASZUK
Na zdjęciu otwierającym: Roboty koszące odpowiednio zaprogramowane działają automatycznie. Ich pracą można sterować za pomocą aplikacji zainstalowanej w smartfonie. (fot. Greenworks (Lange Łukaszuk))