Jak wybrać glebogryzarkę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak wybrać glebogryzarkę?

Prowadzenie ogrodu to doskonały sposób na relaks i stworzenie przestrzeni idealnej do wypoczynku. Jednak, chcąc mieć piękne, zdrowe rośliny trzeba pamiętać o wykonywaniu szeregu prac pielęgnacyjnych, do których przydają się różnorodne narzędzia. Bardzo praktycznym urządzeniem jest glebogryzarka, która pozwala rozpulchnić ziemię, poprawiając jej strukturę poprzez napowietrzenie, co ma ogromne znaczenie dla kondycji roślin. Kiedy warto wykorzystać glebogryzarkę? Jakie są ceny glebogryzarek i ich zastosowanie?

aktualizacja: 2023-03-17 13:13:34
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Czy glebogryzarka zastąpi kopanie?
 • Co należy zrobić przed rozpoczęciem pracy z glebogryzarką?
 • Kiedy można użyć glebogryzarki?
 • Czy glebogryzarka poradzi sobie z kamieniami i korzeniami?
 • Na jaką głębokość kopie glebogryzarka?
 • Ile kosztuje glebogryzarka?
 • Ile kosztuje wynajem glebogryzarki?

Czy glebogryzarka zastąpi kopanie?

Glebogryzarka ogrodowa nie wyeliminuje pracy szpadlem. Jest to urządzenie, które służy do mechanicznego spulchniania wcześniej przygotowanej ziemi. Zanim przystąpimy do pracy glebogryzarką, teren należy przekopać, usunąć darń, kamienie oraz korzenie.

Urządzenie jest szczególnie przydatne w przypadku większych ogrodów i warzywniaków, gdzie ręczne spulchnianie dużego terenu okazuje się zbyt ciężkie i czasochłonne.

Wybór glebogryzarek ogrodowych jest bardzo duży. W zależności od potrzeb i wielkości terenu można wybrać modele spalinowe lub elektryczne.

Co należy zrobić przed rozpoczęciem pracy?

Glebogryzarka służy do przygotowania podłoża do uprawy roślin. Zawsze przed przystąpieniem do pracy trzeba sprawdzić stan techniczny urządzenia. Należy skontrolować stan obudowy przekładni, noży spulchniających glebę oraz sprawdzić, czy na połączeniach nie ma luzów. Jeśli znajdziemy gdzieś luz – dokręcamy śruby lub nakrętki kluczem. 

Sprawdzamy też, czy koła oraz osie obracają się bez problemu. Silnik elektryczny glebogryzarki nie wymaga dodatkowych czynności przed pracą, w przypadku silnika spalinowego trzeba skontrolować stan filtra powietrza oraz nalać paliwa (w silnikach 4-suwowych sprawdzamy także poziom oleju). 

Glebogryzarki nie powinno się używać na działkach o dużym spadku, ew. prace trzeba wykonywać prostopadle do nachylenia terenu.

Glebogryzarka podczas pracy.
Glebogryzarka spalinowa sprawnie spulchnia ziemię w warzywniku. fot. budujemydom.pl.

Kiedy można użyć glebogryzarki?

Glebogryzarka jest przydatna podczas wszelkich prac, które wiążą się z koniecznością spulchnienia ziemi. Warto ją wykorzystać, aby:

 • przygotować podłoże pod sadzenie lub wysiew roślin;
 • spulchnić ziemię, poprawiając jej parametry – gdy gleba jest dobrze napowietrzona, rośliny mają lepszy dostęp do wody i składników pokarmowych oraz możliwość dobrego wzrostu;
 • wymieszać rozłożony nawóz z podłożem – to prosty i szybki sposób, aby nawóz został równomiernie rozłożony i dotarł pod wierzchnią warstwę gleby;
 • zwalczać chwasty pomiędzy grządkami – wystarczy przekopać glebę glebogryzarką, usunąć ręcznie chwasty oraz ich korzenie, a następnie rozgrabić rozpulchnioną i napowietrzoną ziemię;
 • zwalczać szkodniki glebowe – przekopanie ziemi jesienią po zbiorze plonów pomaga zlikwidować szkodniki glebowe, które zostają „wyciągnięte” na wierzch, gdzie zginą.

Dodatkowo niektóre modele glebogryzarek można wyposażyć w dodatkowe akcesoria, dzięki czemu ich zastosowanie mocno się poszerza.

Czy glebogryzarka poradzi sobie z kamieniami i korzeniami?

Praca z glebogryzarką powinna odbywać się jedynie na terenie oczyszczonym z większych kamieni, grubych korzeni i innych zanieczyszczeń podłoża. Małe kamyki nie powinny jej uszkodzić, maszyna poradzi sobie również z korzeniami młodych roślin, dlatego jest polecana do odchwaszczania.

Niestety glebogryzarka ogrodowa nie ma wystarczającej mocy, aby np. usunąć darń starego trawnika. W takim przypadku trzeba ją wykopać ręcznie, a dopiero potem przystąpić do spulchniania ziemi glebogryzarką.

Innym rozwiązaniem jest wynajęcie profesjonalnej glebogryzarki separacyjnej, która dzięki dużej mocy bez problemu usunie trawnik i inną roślinność.

Glebogryzarka podczas pracy.
Glebogryzarka świetnie poradzi sobie z korzeniami młodych roślin, sprawdzi się podczas odchwaszczania.

Na jaką głębokość kopie glebogryzarka?

Głębokość kopania przy pomocy glebogryzarki zależy od modelu i rozmiaru noży, w jakie dane urządzenie zostało wyposażone. Większość glebogryzarek ogrodowych ma głębokość roboczą od 15 do 20 cm, ale są też modele, które mogą kopać na głębokość do 30 cm.

Do standardowych prac wystarczy przekopać ziemię na głębokość około 20 cm. Warto też pamiętać, że niektóre modele glebogryzarek dają użytkownikowi możliwość regulacji głębokości kopania, co pozwala na lepsze dopasowanie pracy do aktualnych potrzeb.

Ile kosztuje glebogryzarka?

Ceny glebogryzarek są bardzo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od:

 • sposobu zasilania – elektryczne, akumulatorowe lub spalinowe;
 • wielkości – te przeznaczone do małych ogrodów są tańsza;
 • funkcjonalności – regulacja głębokości i szerokości kopania itp.;
 • dodatkowych akcesoriów – najdroższe są modele, które można zmienić np. w odśnieżarkę.

Podstawowe, proste glebogryzarki ogrodowe z zasilaniem elektrycznym to koszt od 400 zł, a te bardziej zaawansowane, napędzane silnikiem spalinowym mogą kosztować nawet 3000 zł. Przy czym do małych ogrodów wystarczające są tańsze urządzenia.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Ile kosztuje wynajem glebogryzarki?

Wynajem glebogryzarki separacyjnej to doskonały sposób na szybkie i bardzo efektowne przekopanie dużego terenu lub usunięcie starego trawnika. Usługi tego typu nie są drogie, a dodatkowo wraz z glebogryzarką przyjedzie operator, który wykona całą pracę.

Ceny uzależnione są od rejonu i wielkości terenu do przekopania, a średni koszt wynajmu glebogryzarki to 1,5 – 2 zł za metr kwadratowy.

Opracowanie: Sebastian Malinowski

fot. otwierająca: Honda

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Czym charakteryzują się profesjonalne wałki malarskie?
Czym charakteryzują się profesjonalne wałki malarskie?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!