Jaka spawarka sprawdzi się w domowym warsztacie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jaka spawarka sprawdzi się w domowym warsztacie?

Spawanie to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod łączenia elementów metalowych, stosowana w różnych dziedzinach produkcji, usług i napraw. Spajane materiałów przez spawanie łukiem elektrycznym polega na nadtopieniu brzegów łączonych części i wypełnieniu tzw. jeziorka stopionym materiałem elektrody lub dosuwanego drutu. Zależnie od wymagań jakościowych tworzonych spoin, rodzaju łączonych metali czy warunków prowadzonych prac, wykorzystywane są różne metody spawania elektrycznego określane jako MMA, MIG, MAG lub TIG.

aktualizacja: 2023-07-11 08:07:47
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Na czym polega spawanie metodą MMA?
  • Na czym polega spawanie metodą MIG/MAG?
  • Na czym polega spawanie metodą TIG?
  • Jaką spawarkę wybrać do domu lub/i warsztatu?
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze spawarki?

Spawanie metodą MMA

To najstarsza metoda łączenia metali przy użyciu łuku elektrycznego i jej skrót pochodzi od angielskiej nazwy Manual Metal Arc, a ze względu na możliwość zasilania prądem przemiennym wykorzystywane urządzenia mogły mieć niezwykle prostą budowę - wystarczył transformator o dostatecznie dużej mocy obniżający napięcie do poziomu ok. 30 V.

Przy spawaniu grubych elementów wykorzystywano również spawarki wirowe utworzone jako hybryda sieciowego silnika asynchronicznego i prądnicy prądu stałego, co pozwalało na uzyskiwanie wysokich prądów spawania przy jednoczesnej stabilizacji łuku wytwarzanego przez prąd stały.

Spawarka inwertorowa MMA Bester 210-ND Walizka. fot. https://bester-sklep.pl
Spawarka inwertorowa MMA Bester 210-ND Walizka. fot. https://bester-sklep.pl

Do tworzenia spoiny spawalniczej w tej metodzie wykorzystywane są elektrody o typowych średnicach 2,5 mm, 3,2 mm czy 4 mm, dobierane zależnie od grubości i rodzaju spawanych materiałów i pokryte otuliną proszkową, która zapewnia wytworzenie odpowiedniej atmosfery ochronnej, ułatwia utrzymanie łuku, a na powierzchni tworzy warstwę ochronną z żużla, który po ostygnięciu trzeba usunąć.

Pod względem wykonawczym jest to najbardziej pracochłonna i trudna metoda spawania oraz dość kosztowna, ze względu na cenę elektrod, a także kapryśna np. w przypadku zawilgocenia elektrod, ale pozwala na łączenie różnych gatunków stali czy żeliwa w szerokim zakresie ich grubości. Topiąca się otulina wytwarza jednak nieprzyjemne zadymienie, a odbijanie żużla też nie należy do przyjemności.

Spawanie metodą MIG/MAG

Ta technologia należy obecnie do najczęściej wykorzystywanych zarówno przez amatorów na własne potrzeby, rzemieślników przy montażach czy naprawach, jak i w przemyśle na zautomatyzowanych liniach produkcyjnych.

Nazwa tej metody pochodzi od angielskich skrótów Metal Inert Gas/Metal Active Gas oznaczających spawanie w osłonie obojętnego lub aktywnego gazu. Pod względem technicznym spawarki do tych technologii niczym się nie różnią, jedynie dostarczany jest inny rodzaj gazu - jako gaz obojętny wykorzystuje się argon Ar, a jako aktywny dwutlenek węgła CO2 oraz mieszanki tych gazów w różnych proporcjach.

Cyfrowa Spawarka Inwertorowa PATON™ PSI 270  STANDARD DC 400V - zestaw spawalniczy
Cyfrowa Spawarka Inwertorowa PATON™ PSI 270  STANDARD DC 400V - zestaw spawalniczy - do półautomatycznego spawania łukowego w metodzie MIG/MAG, spawania łukowego w osłonie gazów metodą TIG oraz ręcznego spawania łukowego elektrodą otulona MMA, prądem stałym (DC) z możliwością wykorzystania funkcji PULSE. fot. PATON https://paton.pl

Do spawania wykorzystuje się prąd stały o napięciu w zakresie 15-25 V, a elektrodą jest drut nawinięty na szpulę umieszczoną w urządzeniu i wysuwany automatycznie z uchwytu przy jednoczesnym otwarciu dopływu gazu.

Jednak konieczność podłączenia butli z gazem osłonowym i reduktorem w urządzeniach mobilnych wykorzystywanych do krótkotrwałych prac nie jest zbyt wygodna i jako alternatywne rozwiązanie mogą być stosowane druty samoosłonowe, w których rurkowe wnętrze wypełnia proszek wydzielający gaz podczas topienia się elektrody.

Do spawania zależnie od grubości łączonych elementów wykorzystuje się najczęściej drut o średnicy 0,8 mm, 1,0 mm lub 1,2 mm nawinięty na szpule o wadze 5 kg lub 15 kg, a przypadku znacznie droższego drutu samoosłaniającego o masie 1 kg.

Technika spawania jest dość łatwa, nawet dla początkujących, a w doborze optymalnych parametrów pracy - prądu spawania, szybkości przepływu gazu i przesuwu elektrody - pomagają tabele lub automatyka spawarek wyposażonej w układ synergia. Zależnie od rodzaju używanego drutu i gazu osłonowego tą metodą można spawać stale zwykłe i stopowe, aluminium, miedź i inne metale.

Metoda TIG - artystyczne spawanie

Technologia TIG (Tungsten Inert Gas) zapewnia szczególnie precyzyjne tworzenie spawów przy użyciu elektrody nietopliwej z wolframu, umożliwiającą połączenia różnych metali - głównie o niezbyt dużej grubości łączonych części.

Cyfrowa spawarka inwertorowa TransTig 210 EF. fot. Fronius
Cyfrowa spawarka inwertorowa TransTig 210 EF. fot. Fronius

Natomiast do utworzenia struktury spoiny wykorzystuje się podawany drugą ręką drut z metalu odpowiedniego dla łączonych elementów. Wykonanie takich spawów w pewnym stopniu upodabnia się do spawania gazowego, gdyż w obszar nadtopionego podłoża dosuwany jest drut tworzący spoinę, którą można w pewnym stopniu kształtować.

Dzięki temu uzyskuje się spaw o regularnym kształcie bez konieczności przeprowadzenia obróbki mechanicznej, co jest szczególnie pożądane np. przy łączeniu elementów konstrukcyjno-dekoracyjnych ze stali nierdzewnej. Jako gaz osłonowy używany jest argon Ar lub hel He, dostarczany z dołączanej butli i przy zastosowaniu biegunowości "minus na elektrodę", co zapewnia m.in. większą jej trwałość.

Jaka spawarka do domu i warsztatu?

Rozwój elektroniki sprawił, że maszyny spawalnicze zyskały możliwość pracy w różnych technologiach, często w dużym stopniu zautomatyzowanym i o znacznie odchudzonej konstrukcji, dzięki zastąpieniu transformatora na ciężkim rdzeniu, przez elektroniczny układ inwerterowy.

Jego działanie - w uproszczeniu - polega na wyprostowaniu przemiennego napięcia zasilania z sieci i skierowanie do przemiennika - inwertora, który formuje i znacząco podnosi częstotliwość przebiegów, a następnie prąd jest prostowany i podłączony do zacisków roboczych spawarki. Prąd taki może służyć do wykorzystania w dowolnej metodzie spawania i z reguły większość popularnych spawarek to uniwersalne urządzenia typu 3 w 1, które przy odpowiednim wyposażeniu roboczym pozwalają na spawanie w technologii MMA, MIG/MAG czy TIG.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Podstawowe parametry i wyposażenie tych spawarek, na które trzeba zwrócić uwagę przy ich wyborze to:

  • prąd spawania podawany jest najczęściej jako wartość w trybie pracy przerywanej w cyklu 10-minutowym z wypełnieniem np. 60%, czyli 6 minut spawania i 4 minuty przerwy. Przy dorywczym wykorzystaniu wystarczy prąd o natężeniu ok. 170 A, co bez problemu pozwala spawanie dowolną metodą np. konstrukcji stalowych grubości 3 mm bez przygotowania, a nawet ponad 6 mm przy zukosowanych krawędziach. Przy wykorzystaniu ciągłym dopuszczalny prąd spada do wartości ok. 50-70% prądu maksymalnego.
  • zasilanie sieciowe może być jednofazowe - zalecane przy wykorzystaniu mobilnym - lub trójfazowe, gdy spawarka używana będzie np. w warsztacie. Rodzaj zasilania wpływa też na dopuszczalne obciążenie sieci. Przy jednofazowym wymagane zabezpieczenie nadprądowe to z reguły 20-25 A. Znacznie zróżnicowane są też masy spawarek - np. jednofazowa na prąd do ok. 180 A może ważyć 6-10 kg, a trójfazowa o prądzie 300 A nawet powyżej 40 kg.
  • możliwość zmiany biegunowości wyprowadzeń do zasilania elektrody i masy wymagana przy zmianie metody spawania, jak i rodzaju gazu osłonowego. W przypadku pracy w trybie MIG/MAG z użyciem drutu samoosłaniającego elektrodę łączy się z minusem, a masę z plusem. Taką samą konfigurację ustawia się przy spawaniu metodą TIG, a w MMA dostosowuje się ją do zaleceń producenta określonych typów elektrod otulonych.
  • wyposażenie w system synergia, który pozwala na automatyczny dobór parametrów pracy wg typowych programów znacząco ułatwia spawanie osobom początkującym
  • standardowe wyposażenie powinno zawierać węże prądowe - do pracy MIG/MAG z eurozłączem oraz masowy, przyda się też wąż do MMA, natomiast wąż TIG z reguły oferowany jest oddzielnie. W przypadku pracy z gazami dodatkowo niezbędna będzie oczywiście butla z reduktorem i manometrami, a jako sprzęt ochronny maska samoprzyciemniająca oraz skórzane rękawice i fartuch.  

Autor: Redakcja BudujemyDom

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie główne: Airspaw https://www.airspaw.pl/

 

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zestaw narzędzi do glazury i wykończenia
Zestaw narzędzi do glazury i wykończenia
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!