Falownik i akumulator, czyli współpraca, która się opłaca?

Masz instalację fotowoltaiczną, ale w przypadku awarii sieci nie możesz z niej skorzystać? Teraz to już przeszłość, ponieważ z pomocą przychodzi hybrydowy falownik GEN24 Plus z funkcją zasilania rezerwowego.

Falownik i akumulator, czyli współpraca, która się opłaca?
Fronius Instalacje fotowoltaiczne
www.fronius.com
Fronius Instalacje fotowoltaiczne
Dane kontaktowe:
32 621 07 00
Gustawa Eiffel`a 8, 44-109 Gliwice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Większość osób kojarzy instalację fotowoltaiczną wyłącznie z modułami  fotowoltaicznymi zamontowanymi na dachu budynku, a to falownik jest jej kluczowym elementem. Jego zadaniem jest przekształcenie wygenerowanego przez moduły prądu stałego w prąd  przemienny, a więc taki, który jest w naszych gniazdkach i zasila wszystkie urządzenia elektryczne w domu.

Falownik hybrydowy daje możliwość współpracy z akumulatorem, a dzięki temu możemy magazynować nadwyżkę energii wytworzoną przez system fotowoltaiczny. Dzięki temu energia zostaje w domu i nie jest oddawana do sieci. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania lub braku produkcji energii z modułów użytkownik może wykorzystać zgromadzoną energię z akumulatora. Dodatkową funkcją falownika hybrydowego firmy Fronius jest funkcja pełnego zasilania awaryjnego (praca off-grid).

Schemat połączeń
Schemat połączeń

Awaria sieci, a zasilanie w gniazdku nadal jest

Na rynku dostępnych jest wiele hybrydowych falowników. Dobrym przykładem takiego urządzenia jest Fronius GEN24 Plus, który ma wbudowaną podstawową funkcję zasilania rezerwowego - PV Point. W przypadku awarii sieci funkcja ta aktywuje się automatycznie i przez gniazdko (wyjście jedno fazowe) wyprowadzone z falownika zasila odbiorniki do mocy 3 kW. W tym miejscu warto podkreślić, że wspomniana funkcjonalność PV Point zdobyła nagrodę – Medal Targów Kielce w 2022.

Ekspert: Maciej Piliński
Ekspert: Maciej Piliński

- To, że posiadamy funkcję PV Point powoduje, że  w przypadku awarii zasilania nie potrzebujemy dodatkowego akumulatora aby zasilać gniazdo do 3kW, jest to duża zaleta. Warto jednak podkreślić, że z tego rozwiązania skorzystamy w słoneczny dzień - podkreśla Maciej Piliński, Dyrektor Handlowy jednostki biznesowej Solar Energy w firmie Fronius Polska.

Pełne zasilanie rezerwowe

Jeżeli do falownika GEN24 Plus podłączymy akumulator, zyskamy dodatkowo opcję pełnego zasilania rezerwowego. W przypadku przerw w dostawie energii, całe gospodarstwo domowe, czyli zarówno odbiorniki jedno- jak i trzyfazowe (np. pompy ciepła), mogą być ciągle zasilane.

Zastosowana w falowniku technologia Multi Flow umożliwia nie tylko jednoczesny przepływ energii we wszystkich kierunkach, ale także magazynowanie energii ze strony AC, ze strony DC oraz jednocześnie ze strony AC i DC. Wpływa to na zwiększenie stopnia zużycia energii na potrzeby własne oraz elastyczność systemu.

- Po podłączeniu akumulatora do falownika możemy korzystać z zasilania awaryjnego również w sytuacjach, kiedy nie świeci słońce, czy też w środku nocy i – co najważniejsze - będzie to zasilanie trójfazowe - zaznacza Maciej Piliński z Fronius Polska. - To jest unikatowa cecha tego urządzenia, wymaga jednak wyposażenia w zestaw styczników i rozłączników, które pojawią się w rozdzielnicy i zapewnią nam separację, czyli odłączą budynek od sieci elektroenergetycznej, gwarantując bezpieczeństwo użytkowników - dodaje.

Warto dodać, że falownik GEN24 Plus ma otwarte interfejsy, co umożliwia łatwą integrację rozwiązań innych firm, takich jak systemy automatyki domowej.

Połączenie z akumulatorem

Falowniki firmy Fronius, w tym GEN24 Plus współpracują z akumulatorami wiodących producentów. Opisywane urządzenie jest kompatybilne m.in. z BYD Battery Box Premium HVS/HVM, tworząc ekonomiczne rozwiązanie do przechowywania energii dla użytkowników, którzy zwracają uwagę na jakość i opłacalność użytkowania instalacji fotowoltaicznej.

Hybrydowy falownik GEN24 Plus w połączeniu z BYD to doskonałe rozwiązanie do akumulowanie energii, zarówno na rynku systemów jedno- i trójfazowych
Hybrydowy falownik GEN24 Plus w połączeniu z BYD to doskonałe rozwiązanie do akumulowanie energii, zarówno na rynku systemów jedno- i trójfazowych

Połączenie falownika z akumulatorem pozwoli nie tylko na efektywne wykorzystanie energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, ale także przyczyni się do większej niezależności energetycznej. Jeżeli więc zastanawiamy się nad inwestycją w system fotowoltaiczny, to już na etapie planowania warto pomyśleć o "dozbrojeniu" instalacji w akumulator.

Warto zastanowić się nad taką inwestycją, gdyż po pierwsze podnosi ona autokonsumpcję, a po drugie zapewnia nam funkcję zasilania awaryjnego nawet w sytuacji, kiedy nie świeci słońce – podsumowuje Maciej Piliński.

Nagrody i wyróżnienia

Hybrydowe rozwiązanie firmy Fronius zdobyło wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, które niewątpliwie świadczą o jego wysokiej jakości, funkcjonalności oraz wydajności:

  1. Najwyższe oceny GEN24 Plus i akumulatora BYD w rankingu Przeglądu Akumulatorów 2020 & 2021 stworzonego przez renomowaną uczelnię HTW Berlin. Nagroda dla firmy Fronius potwierdza wysoką sprawność połączenia falownika z systemami magazynowania energii.
  2. Nagroda Intersolar Award 2021. Firma Fronius zdobyła tę najważniejsza nagrodą w branży fotowoltaicznej za nowatorski falownik Symo GEN24 Plus. Eksperci byli pod wrażeniem maksymalnej wydajność połączenia magazynem energii BYD z nowatorskim urządzeniem Symo GEN24 Plus.
  3. Medal Targów Kielce 2022 za podstawowe zasilanie rezerwowe w falowniku GEN24 Plus – funkcjonalność PV Point, która bez akumulatora w systemie zasila odbiorniki do mocy 3 kW w przypadku awarii sieci
  4. Certyfikat Instytutu Fraunhofera. Firma Fronius wraz z zewnętrznym ekspertem w zakresie zrównoważonego rozwoju przez rok badała cykl życia falowników GEN24 Plus. Wszystkie etapy, od zakupu, produkcji, eksploatacji po utylizację po zakończeniu cyklu życia produktu, otrzymały najlepsze oceny. Urządzenie Fronius GEN24 Plus otrzymało tym samym pierwszą na świecie potwierdzoną przez niezależny instytut środowiskową ocenę cyklu życia.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.fronius.pl/solar/gen24plus
Jak magazynować energię fotowoltaiczną?
•	Zapisz się do biuletynu Fronius dla zainteresowanych fotowoltaiką
Zapisz się do biuletynu Fronius dla zainteresowanych fotowoltaiką
social media

źródło i zdjęcia: Fronius