Łazienkowy odpływ liniowy

Liniowe odwodnienie zdobywa coraz większą popularność. Skutecznie oprowadza wodę spod prysznica, a jednocześnie nadaje łazience nowoczesny charakter. Wybierają je zarówno ludzie młodzi, ceniący prostotę, jak i osoby starsze, o mniejszej sprawności ruchowej. O rozwiązaniu takim najlepiej pomyśleć przed urządzeniem łazienki.

Z jakich elementów składa się odwodnienie liniowe prysznica?

Odwodnienie liniowe składa się z rynny odpływowej z syfonem, opartej na regulowanych nóżkach, króćca przyłączeniowego, kołnierza izolacyjnego – często z warstwą specjalnego wodoodpornego kleju – mankietu uszczelniającego (nie jest konieczny, wykonuje się go między dwiema warstwami płynnej folii izolacyjnej w celu polepszenia uszczelnienia) oraz elementu wierzchniego, tj. maskownicy lub rusztu (zwanego także kratką).

Na jakim etapie budowy najlepiej zdecydować się na kabinę bez brodzika?

Na kabinę prysznicową bez brodzika najlepiej zdecydować się w trakcie projektowania albo budowy domu. Wówczas instalację odprowadzającą wodę do kanalizacji bez problemów będzie można ukryć w warstwach wykończeniowych podłogi pod posadzką.

 

Łączna grubość warstw podłogowych wynosi przeciętnie 12–15 cm, a na montaż elementów przyłączeniowych potrzeba przynajmniej 15 cm wysokości. Pod dnem kabiny prysznicowej bez brodzika (oprócz samej konstrukcji odwodnienia) musi się zmieścić podejście kanalizacyjne – rura o średnicy 50 mm ułożona ze spadkiem minimum 1,5–2% w kierunku pionu kanalizacyjnego i nie dłuższa niż 3 m (w przypadku podejścia kanalizacyjnego przekraczającego długość 3 m, należy przygotować dodatkowe odpowietrzenie bądź zwiększyć średnicę rury odpływowej do 75 mm).

 

Przy projektowaniu prysznica bez brodzika, istotne są zatem odległość odpływu od pionu kanalizacyjnego oraz grubość warstw wykończeniowych podłogi. Przyjrzyjmy się typowym sytuacjom. Aby umożliwić sprawne odprowadzanie wody, utworzona powierzchnia musi mieć ukształtowany spadek – po jednej stronie rynny odpływowej lub z obu jej stron. Powinien on wynosić co najmniej 2,5% w kierunku odpływu. Pochyłość kształtuje się z 5–6 cm warstwy jastrychu układanej w deskowaniu. Przy planowaniu odwodnienia liniowego pamiętajmy, że 2,5% spadek powoduje obniżanie się powierzchni o 2,5 cm na każdy metr.

Co oferuje rynek?

Najczęściej wybieranym rodzajem odwodnień liniowych są te ze stalowym nierdzewnym rusztem o powierzchni polerowanej, szlifowanej lub satynowej. Ruszty mogą być szczelinowe, kratowe i perforowane. W ofercie producentów znajdziemy także wykończenie odwodnień liniowych w postaci maskownic – szklanych w dowolnym kolorze, a także ceramicznych, które można dobrać do koloru posadzki. Rynny odpływowe odwodnień liniowych dostępne są w kształcie prostym, łukowym albo litery L – do montażu w kabinach narożnych. Zwykle mają głębokość 8 lub 14 cm i długość 70–150 cm. W przypadku pryszniców niestandardowych, można zamówić produkt o nietypowej długości.

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny