Czym jest system kanalizacji niskoszumowej i gdzie można go zainstalować?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czym jest system kanalizacji niskoszumowej i gdzie można go zainstalować?

Odpowiedź eksperta: Rozwój cywilizacyjny powoduje między innymi, że otaczają nas przedmioty lepiej działające, posiadające więcej funkcji, bardziej trwałe, o lepszych cechach użytkowych. Projektanci, konstruktorzy,  inżynierowie materiałowi pracują nad tym by żyło nam się lepiej. Dotyczy to również rzeczy, które mają wpływ na nasze poczucie komfortu.

aktualizacja: 2017-11-03 08:31:43

Należy od razu wyjaśnić, że obecnie nie istnieje żadna norma czy przepis jasno precyzujący od jakiego progu hałasu mierzonego w dB i powstającego w określonych warunkach eksploatacji systemu może być on określony mianem "niskoszumowego" (produkty dostępne na polskim rynku systemy legitymują się deklaracjami zgodności wskazującymi na aprobaty techniczne a nie odnoszącymi się do normy). 

 

Istnieje natomiast norma /PN-EN 14366 - "Pomiary laboratoryjne hałasu pochodzącego od instalacji kanalizacyjnych"/, definiująca jak należy mierzyć hałas pracującej kanalizacji. Proces pomiaru poprzedzony jest montażem ściśle określonego fragmentu instalacji kanalizacyjnej, przez który przepuszczane są próbki o określonych natężeniach przepływu symulujące przepływ ścieków. Klient powinien dokładnie wczytać się w prezentowane przez producentów wyniki badań po to by porównywać wyniki poziomu hałasu przy takich samych wydatkach.

 

Należy zwrócić również uwagę czy w testach nie użyto tłumiących systemów mocujących, które mogą mieć wpływ na wynik pomiaru. Krótko mówiąc należy porównywać wyniki uzyskane przy jednakowych warunkach testowania. Podsumowując tę część podanych informacji "niskoszumowość" systemu kanalizacji wewnętrznej opisuje poziom hałasu odniesiony do hałasu, który jest generowany przez typową kanalizacją wewnętrzną - taką która nie została skonstruowana przy użycie materiałów absorbujących dźwięki.

Jak uzyskuje się tłumienie dźwięków przez system KW?

Technicznie rzecz biorąc znakomita większość oferowanych na naszym rynku systemów opiera się na użyciu do produkcji systemu polipropylenu wzbogaconego dodatkami mineralnymi. To właśnie te dodatki powodują, że rurę trudniej wprawić w drgania i tłumi ona dźwięki już powstałe wewnątrz systemu. Oczywiście szczegóły techniczne dotyczące składu "tłumiącej" mieszanki trzymane są w tajemnicy.

 

Rozwiązania niskoszumowe są skuteczne: w porównaniu do kanalizacji wykonanej z żeliwa, "niskoszumówka" jest ok. cztery razy bardziej cicha. Klienci, którym szczególnie zależy na komforcie mogą dodatkowo zastosować specjalne uchwyty mocujące, których wykładziny jeszcze zwiększają skuteczność systemu.

 

Można również zauważyć, że "efektem ubocznym" zastosowania wzbogaconego polipropylenu zwykle jest również zwiększona sztywność obwodowa rur, co może być zaletą w niektórych typach instalacji.

Projektowanie

Efekt tłumienia dźwięków systemu KW niskoszumowej to nie tylko użycie dedykowanego systemu ale także stosowanie określonych rozwiązań projektowych. Dla przykładu projektant może tak zaprojektować system by w miarę możliwości unikać rozwiązań, które są źródłem zwiększonego hałasu jakim są gwałtowne zmiany kierunków przepływu. I tak w przypadku tzw. odsadzki na poziom generowanego hałasu ma wpływ jej długość oraz rodzaj kolan (kąt) użytych do ich budowy. Szczegółowe wskazówki dotyczące projektowania można znaleźć w literaturze fachowej i katalogach produktów.

Zgodność wymiarowa 

Jak wspomniano we wstępie w chwili obecnej nie istnieje europejska norma precyzyjnie regulująca wymagania dotyczące systemów niskoszumowych. Jednak wszyscy producenci by uniknąć kłopotów technicznych produkują swoje systemy by wymiarowo były zgodne np. z normą PN-EN 1451 definiującą system KW z polipropylenu. Pozwala to bezproblemowo łączyć system niskoszumowy z typową kanalizacją oraz sprawia, że dostępny jest pełny zakres systemów mocujących.

Zakres stosowania

System kanalizacji niskoszumowej można instalować:

 • w mieszkaniach;
 • w budynkach jedno- i wielorodzinnych;
 • w hotelach, domach opieki;
 • w ramach renowacji/odbudowy już istniejącej instalacji;
 • w kuchniach i pralniach przemysłowych;
 • w szkołach, szpitalach;
 • w instalacjach przemysłowych. 

W wymienionych obiektach system niskoszumowej KW może być stosowany do konstrukcji: 

 • przewodów i kolektorów;
 • pionów kanalizacyjnych;
 • mijanek;
 • przewodów wentylacyjnych;
 • wewnętrznych instalacji odprowadzania wód deszczowych. 

Dostępne na rynku systemy kanalizacji niskoszumowej dają użytkownikom gwarancję komfortowe użytkowania. Szeroka gama rur i kształtek o ponadstandardowych właściwościach, zgodność wymiarowa z normą PN-EN 1451 pozwalają konstruować złożone systemy spełniające wysokie wymagania klientów.

Karol Marzejon
Menedżer Produktów w firmie Pipelife Polska S.A.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje