Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2015
Okna panoramiczne i tarasowe

Szerokie przeszklenia są obecnie bardzo modne. W prawie każdym nowo budowanym domu wyjście na taras wyposażone jest w dwu-, trzya nawet czteroskrzydłowe drzwi. Coraz częściej wybierane są rozwiązania przesuwne. Choć są drogie, mają istotną zaletę – nie zabierają miejsca w pomieszczeniach.


Duże przeszklenia dekorują elewacje. Dodają jej lekkości i nowoczesności. Nic więc dziwnego, że coraz więcej inwestorów decyduje się na takie „wykończenie” przynajmniej jednej z elewacji. Zwykle jest to ściana w salonie z wyjściem na taras, czasem fragment sypialni czy gabinetu. Niekiedy duże przeszklenia planowane są jako okna nieotwierane, zajmujące dużą powierzchnię ściany. Chociaż przeważnie są to drzwi prowadzące na taras lub bezpośrednio do ogrodu.

 

Tradycyjne rozwieralne drzwi są najtańsze, niestety, po otwarciu wymagają pozostawienia wolnego miejsca w pomieszczaniu, utrudniają więc aranżację wnętrz. Ponadto by uniknąć zbicia szyb podczas przeciągu i zatrzaśnięcia się skrzydła, koniecznie trzeba je wyposażyć w hamulec i pamiętać o odpowiednim ustawieniu klamki, co ma szczególne znaczenie w czasie gwałtownych, letnich burz. Okna przesuwne, uchylno-przesuwne i podnoszono-przesuwne są wygodniejsze w użytkowaniu, bo po otwarciu chowają się na sąsiednie skrzydła.

 

Ponieważ przez okna ucieka ok. pięć razy więcej ciepła niż przez ściany zewnętrzne, planując przeszklenie dużych połaci, warto wybierać modele o współczynniku U niższym niż wymagane przepisami 1,3 W/(m²·K).

 

Szyby są istotnym elementem wpływającym na tę wartość. Obecnie stosuje się pakiety szybowe zbudowane z dwóch lub trzech tafli szkła (cieplejsze). Dodatkową ochronę przed ucieczką ciepła zyskamy, wybierając zestaw szybowy z tzw. ciepłą ramką – wkładką izolacyjną, która niweluje powstawanie mostków cieplnych na styku szyby z profilem. Zanim jednak wybierzemy konkretne rozwiązanie przeanalizujmy wszystkie możliwości rynkowe.

Rozwieralno-uchylne, przesuwne, a może podnoszono-przesuwne

Skrzydła drzwi tarasowych mają dużą powierzchnię i są ciężkie, zwłaszcza modele z pakietem trzyszybowym. Dlatego tak ważny jest sposób ich otwierania oraz okucia, które mają zagwarantować stabilność konstrukcji i komfort użytkowania takich przeszkleń. Do wyboru mamy trzy rozwiązania.

Joanna Dąbrowska
fot. Oknoplus

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny