Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2015
Ogrodzenia

Współczesne prefabrykowane materiały na ogrodzenia z betonu, metalu, klinkieru, silikatu głównie tym różnią się od tradycyjnych, że pozwalają na tani, szybki i nieskomplikowany montaż (sprzedaje się je w zestawach wraz z akcesoriami do mocowania), i że w późniejszym użytkowaniu nie potrzebują konserwacji. Chętnie wykorzystują je właściciele nowo budowanych domów, a wśród nich większość naszych Rozmówców. Oto ich opinie i doświadczenia.


Bez względu na to, czy graniczna przegroda będzie ażurowa, z prześwitami, czy pełna, może łatwo i szybko powstać z gotowych elementów ogrodzeniowych. Nowoczesne materiały, oferowane w bogatym wzornictwie, charakteryzują się długowiecznością, ładnym wyglądem oraz łatwym montażem i obsługą, co zachęca do ich stosowania. Przed zakupem materiałów prefabrykowanych należy się powstrzymać na tych obszarach Polski, na których dobór konkretnych materiałów, wygląd i wysokość ogrodzenia odgórnie reguluje lokalne prawo budowlane i te wyklucza.

 

Szczegółowe wytyczne władze podają w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP), wyłożonym do publicznego wglądu w swoim urzędzie. Jeśli nie ma w nim odgórnych wytycznych, można postawić ogrodzenie według ogólnych przepisów budowlanych i uwarunkowań na działce, używając do tego celu dowolnych materiałów, w tym prefabrykowanych.

 

Jeden z ważnych przepisów nakazuje zgłosić w starostwie zamiar budowy ogrodzenia w przypadku, kiedy jego wysokość przekracza 2,20 m, albo ma ono stanąć od strony miejsc publicznych, takich jak ulica, droga, plac, tory kolejowe itp. Do zgłoszenia trzeba dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz szkice i rysunki działki. Stawianie ogrodzenia można rozpocząć, jeżeli w ciągu 30 dni od daty złożenia zgłoszenia władze nie wniosą sprzeciwu. Rozpoczęcie budowy musi nastąpić najpóźniej 2 lata od terminu określonego w zgłoszeniu.

Lilianna Jampolska
fot. Betafence

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny