Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2015
Wanny z hydromasażem

Dlaczego warto zainwestować w wannę z hydromasażem? Przede wszystkim dla zdrowia i relaksu. Ale na jaki model się zdecydować? Zakup zwykłej wanny nie zawsze jest prosty, a co dopiero takiej z hydromasażem... W poniższym tekście radzimy, jak dokonać wyboru, i poruszamy kwestie, o których sprzedawcy nie zawsze wspominają.


Woda ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Zalety zabiegów wodnych doceniano już w starożytności. Osobom zdrowym hydromasaż pomaga zregenerować siły po męczącym dniu, dla chorych może być sposobem na rehabilitację. Najmłodsi z kąpieli w bąbelkach czerpią głównie mnóstwo frajdy. Jeśli dobierzemy właściwą wannę i poprawnie ją zamontujemy, stanie się dla domowników źródłem relaksu i remedium na bóle kręgosłupa, reumatyczne, zaburzenia krążenia albo bezsenność. Hydromasaż jest także doskonałym wstępem do zabiegów pielęgnacyjnych, bo sprawia, że skóra intensywnie wchłania olejki i kremy.

 

Wybierając wannę, spróbujmy zawęzić krąg poszukiwań, określając, jaki powinna mieć kształt, wymiary oraz ile pieniędzy jesteśmy w stanie na nią przeznaczyć. Producenci starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując duży wybór produktów – z różnych materiałów, w rozmaitych kolorach, z wyposażeniem podnoszącym komfort zabiegów.

Wymiary łazienki a rodzaj wanny

Metraż i układ wnętrza zazwyczaj w największym stopniu przesądza o wielkości i kształcie wanny. Według zaleceń producentów, powierzchnia pomieszczenia, w którym montowana będzie wanna z hydromasażem, powinna wynosić przynajmniej 6 m². Jeśli łazienka jest mniejsza, najlepszym rozwiązaniem będzie panel prysznicowy z funkcją hydromasażu, który umieszcza się np. w kabinie prysznicowej.

 

W sprzedaży są wanny z hydromasażem o różnej wielkości i kształcie (nawet wyprofilowanie wnętrza niecek bywa rozmaite). Znajdziemy modele krótkie – 120 cm – i bardzo długie – nawet 300 cm – okrągłe, owalne, prostokątne, trójkątne i wielokątne. Najwięcej miejsca zajmują wolno stojące niecki okrągłe albo owalne. Ponadto w dużych łazienkach i salonach kąpielowych montuje się wanny dwu- lub nawet kilkuosobowe. Do niewielkich pomieszczeń wybierane są natomiast modele prostokątne i narożne – przypominające trójkąt (symetryczne bądź asymetryczne), które ustawia się najczęściej w rogu pomieszczenia. Producenci wyposażają w hydromasaż nawet niewielkie wanny – prostokątna może mieć wymiary 120 × 70 cm, zaś narożna symetryczna – 125 × 125 cm.

 

Dno niecki nie musi być bardzo długie – lepiej, gdy nogi są podgięte, zapewniając rozluźnienie mięśni, a stopy opierają się na dyszach do masażu. Przy czym wanna nie może być za mała – aby masaż przyniósł oczekiwane rezultaty, odległość ciała od dysz hydromasażu powinna wynosić minimum 10 cm.

Małgorzata Kolmus
fot. Villeroy & Boch

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny