Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2015
Rynny i systemy przeciwoblodzeniowe

System rynnowy jest niezbędnym elementem dachu. Odpowiada za odprowadzanie wody deszczowej, która gromadzi się na połaci, co chroni ściany przed zalewaniem i zniszczeniem. W rynnach i rurach spustowych warto zainstalować dodatkowo system przeciwoblodzeniowy, który zimą pozwoli uniknąć zalegającego śniegu i sopli lodowych.

Rynny

Aby orynnowanie dobrze pełniło swoją rolę, musi być właściwie dobrane do dachu. Pod uwagę trzeba wziąć materiał, z jakiego ma być wykonane, kolorystykę, a także okres gwarancji. Podczas zakupów wiele zależy też od zasobności portfela inwestora, ponieważ ceny wyrobów mogą się znacznie różnić w zależności od producenta. Lepiej zdecydować się na sprawdzone i renomowane rozwiązania, ponieważ dobre rynny będą nam służyły przez wiele lat.

Materiał

Na polskim rynku dominują rynny wykonane z PVC i stali. Produkty z miedzi, aluminium i blachy cynkowo-tytanowej są droższe, więc nie zyskały takiej popularności. Największymi zaletami rynien z PVC są całkowita odporność na korozję i łatwość montażu. Poza tym wyroby te są niewrażliwe na drobne zarysowania – ewentualne rysy nie są widoczne dzięki barwieniu tworzywa w masie. Do wad należy zaliczyć podatność na zniszczenia mechaniczne, a także wrażliwość na promienie słoneczne – pod ich wpływem rynny mogą nawet zmieniać kolor, ponadto rozgrzany plastik bardzo się rozszerza.

 

Rynny stalowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne i osuwający się śnieg. Pod wpływem uderzenia mogą się co prawda odkształcić, ale raczej nie pęknąć, więc taką usterkę można naprawić. Produkty ze stali dobrze znoszą zarówno silne nasłonecznienie, jak i niską temperaturę. Niestety, są trudne w obróbce – trzeba użyć do niej specjalistycznych narzędzi. Poza tym są podatne na korozję, szczególnie w miejscach, w których fabrycznie naniesione powłoki zostały uszkodzone.

Norbert Skupiński
fot. Lindab

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny