Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2015

Systemy kominowe

Niemal w każdym domu jest przynajmniej jeden komin. Można wprawdzie z nich zrezygnować, jeśli mamy ogrzewanie elektryczne lub pompę ciepła oraz wentylację z rekuperatorem, jednak takie budynki to wciąż rzadkość. Dlatego każdy budujący powinien umieć dobrać odpowiedni komin do swojego wymarzonego domu.


Każdy dobry komin muszą charakteryzować przede wszystkim trzy podstawowe cechy:

  • skuteczność – bez problemu spełnia zadanie, do którego został przewidziany, np. odprowadza dym z kominka;
  • bezpieczeństwo – jego eksploatacja nie może grozić zaczadzeniem, pożarem itp.;
  • trwałość – komin z założenia stawiamy raz na wiele lat. Z pewnością nikt nie będzie zadowolony z takiego, który trzeba wymienić po roku czy dwóch.

Nie ma jednego, idealnego w każdej sytuacji rodzaju komina. Żeby uzyskać wymienione powyżej cechy, musimy umieć dokonać wyboru, dostosowując wysokość, przekrój i materiał komina do urządzenia grzewczego. Czego innego będziemy potrzebować do kotła gazowego, kominka, nowoczesnego kotła węglowego.

Co w kominie?

Zanim zaczniemy dobierać kominy, powinniśmy wiedzieć, jakie kanały mogą się w nich znaleźć:

  • dymowe – przeznaczone do przyłączenia kominków, kotłów węglowych oraz pieców wolno stojących (tzw. kozy). Mają dużą średnicę – zwykle 15, 18 lub 20 cm;
  • spalinowe – do kotłów gazowych i olejowych, a także gazowych ogrzewaczy wody. W domach jednorodzinnych na ogół mają średnicę do 8 cm, przy czym wymagane wymiary określa producent w dokumentacji kotła;
  • wentylacyjne – usuwające zużyte powietrze w domach z wentylacją grawitacyjną. Wymiary tych kanałów to najczęściej 14 × 14 cm (lub średnica 15 cm).

Uwaga! Wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu – okap kuchenny wymaga podłączenia do kanału wentylacyjnego, a nie spalinowego. Nawet jeżeli w kuchni jest kuchenka gazowa, to zalicza się ona do urządzeń gazowych bez odprowadzenia spalin (tzw. typ A). Z kolei w pomieszczeniu z kuchenką elektryczną, wymóg stosowania kanału spalinowego byłby kompletnym absurdem.

Jarosław Antkiewicz
fot. Jawar

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!