Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2015
Ściany zewnętrzne

Ściany zewnętrzne muszą być mocne, ciepłe i trwałe. A przy tym chyba każdy inwestor chciałby, żeby nie były zbyt drogie oraz łatwe i szybkie w budowie. Te cechy niełatwo pogodzić. Przy tym ich konstrukcja jest bardzo różna, nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko ściany murowane. Podpowiadamy, jak się w tym wszystkim nie zagubić.

Jedna, dwie czy trzy?

Najpopularniejsze w naszym kraju ściany murowane dzieli się tradycyjnie na jedno-, dwu- i trójwarstwowe. Chodzi tu o warstwy, które można nazwać zasadniczymi:

  • konstrukcyjną;
  • termoizolacyjną (ocieplenie);
  • elewacyjną (ścianka osłaniająca ocieplenie).

Jak widać, nie wliczamy tu np. tynku wewnętrznego i zewnętrznego.

Jednowarstwowe

W takiej ścianie jedna warstwa materiału musi zapewnić odpowiednią wytrzymałość, ciepłochronność i odporność na czynniki zewnętrzne, bo jej uzupełnieniem jest tylko tynk wewnętrzny i zewnętrzny.

 

Tego rodzaju ściany wznosi się obecnie tylko z najlżejszych odmian betonu komórkowego, ceramicznych pustaków poryzowanych oraz rozmaitych – najczęściej ceramicznych lub keramzytobetonowych – – pustaków z wkładkami ze styropianu lub wełny mineralnej. Zaostrzenie przepisów odnośnie termoizolacyjności budynków, wprowadzone w 2014 r., wymusiło udoskonalenie technologii ich produkcji. Produkowane od 10 lat pustaki z ceramiki poryzowanej lub keramzytobetonu po prostu miały zbyt słabą ciepłochronność. Z kolei wznoszenie ścian grubości 40–50 cm, które i tak będą miały współczynnik U nieco wyższy niż wymagane obecnie 0,25 W/(m2·K), a następnie docieplenie ich kilkucentymetrowa (5–10 cm) warstwą izolacji nie bardzo ma sens. Trzeba było więc poprawić parametry wytwarzanych pustaków i bloczków.

 

Alternatywą okazało się wprowadzenie na rynek bloczków i pustaków z wkładkami ze styropianu lub wełny mineralnej. Rozwiązania zresztą znanego od lat, lecz dotąd niezbyt popularnego.

 

Ściany jednowarstwowe muruje się, wykorzystując tzw. zaprawę ciepłochronną – o zdecydowanie wyższej niż zwykła izolacyjności cieplnej (ale i droższej), albo też z użyciem zaprawy klejowej, murując na bardzo cienkie spoiny. Drugi sposób wymaga jednak użycia elementów ściennych o bardzo niewielkiej tolerancji wymiarów, a te są droższe od standardowych. Za odpowiednik zaprawy klejowej należy też uznać piankę poliuretanową nakładaną pistoletem.

 

Dlaczego ścian jednowarstwowych nie wznosi się na zwykłej zaprawie cementowo- wapiennej lub cementowej? Bo wówczas każda spoina, o grubości ok. 1 cm, byłaby mostkiem termicznym.

Jarosław Antkiewicz
fot. ZCB Owczary

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny