Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2015
Oświetlenie i osprzęt elektroinstalacyjny

Oświetlenie ma nie tylko ułatwiać mieszkańcom funkcjonowanie w domu po zmroku, ale stanowić efektowną dekorację wnętrz. Wybór produktów jest ogromny, od ultranowoczesnych lamp przypominających te montowane niegdyś jedynie w warsztatach, po artystyczne rzeźby – mieniące się tysiącem kryształków lub wykonane z drewna bądź sznurka. Wśród osprzętu możemy natomiast znaleźć modele wykończone kolorowym tworzywem, szkłem lub metalem. Aby elementy te spełniały swoje role użytkowe i ozdobne, warto dopasować je do stylu wnętrz.


Optymalne rozmieszczenie punktów świetlnych i kontaktów nie jest proste, szczególnie, że powinniśmy zrobić to już na etapie układania instalacji elektrycznej, czyli przed ułożeniem tynków. Najlepiej jeśli urządzenie wnętrz zaprojektujemy z architektem, który precyzyjnie określi, gdzie jakie meble będą stały, i będziemy się tego planu trzymać. Niestety, nie każdy inwestor korzysta z takich usług i większość samodzielnie aranżuje wystrój wnętrz. Choć na etapie stanu surowego myślenie o ustawieniu mebli i oświetleniu wydaje się zbyt wczesne, to jednak to właściwy moment na takie ustalenia.

 

Jeżeli nie mamy wsparcia architekta wnętrz, najlepiej posłuchać rad doświadczonego elektryka – z praktyki wie on, ile i gdzie punktów i kontaktów przewidzieć. Warto kierować się zasadą, że lepiej wykonać ich więcej, niż mniej, bo w każdym domu sprzętów zasilanych elektrycznie ciągle przybywa.

 

Najwięcej uwagi należy poświecić dokładnemu rozplanowaniu punktów oświetleniowych – lamp sufitowych i kinkietów. Późniejsza zmiana ich lokalizacji wymagać będzie bowiem rozkucia tynku i ułożenia przewodów zasilających. Nie możemy również zapomnieć o łącznikach do ich zapalania, jeśli będą montowane na ścianie, a nie bezpośrednio przy lampie. Przy czym problem źle usytuowanego łącznika czy jego braku można rozwiązać, osadzając później łączniki bezprzewodowe. Wtedy odbiornik sygnału umieszcza się w oprawie, a nadajnik z własnym zasilaniem przykleja na ścianie. Niestety, koszty takiego sterowania będą sporo wyższe, niż tradycyjnego łącznika przewodowego, a i trudno będzie dobrać go pod względem wzornictwa do pozostałego osprzętu.

Joanna Dąbrowska
fot. Spotline

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny