Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2015
Pokrycia dachowe

Dach pełni nie tylko istotną rolę konstrukcyjną, ale i architektoniczną. Nie bez powodu nazywany jest więc „piątą elewacją” domu. Dlatego wybierając formę i barwę pokrycia powinniśmy zadbać o to, aby w harmonijny sposób komponowały się z elewacją i elementami stolarki okiennej i drzwiowej.


Kwestie estetyczne podczas wyboru pokrycia dachowego są bardzo istotne, jednak jego rodzaj zależy nie tylko od wizji architekta i naszych upodobań, ale również od wymagań określonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy. Lokalne przepisy mogą bowiem narzucać kąt nachylenia dachu, jego kształt, rodzaj materiału, a nawet kolor. Przy wyborze pokrycia istotne są również jego cechy gwarantujące spełnienie wymagań technicznych, trwałość i własności użytkowe oraz, oczywiście, koszty materiałów i robocizny.

 

Istotną rolę przy wyborze pokrycia dachowego odgrywa kąt nachylenia dachu. Dla poszczególnych rodzajów materiałów zalecane są różne graniczne (minimalne i maksymalne) kąty nachylenia. Przekroczenie tych wartości wymagać może wykonania dodatkowych warstw wodochronnych, istotnie zwiększających koszty pokrycia dachowego.

 

Kształt dachu jest istotny ze względu na konieczność dopasowania do niego pokrycia. Może to być trudne, szczególnie przy powierzchni łukowej. Różna będzie też ilość ewentualnych odpadów materiału pokryciowego.

 

Ciężar powierzchniowy pokrycia decyduje z kolei o wymaganej wytrzymałości konstrukcji dachowej, a więc rzutuje też na koszty jej wykonania. Lekkie pokrycia można bowiem układać na więźbie o mniejszych przekrojach elementów nośnych.

 

Odporność na warunki otoczenia będzie gwarancją wieloletniej trwałości pokrycia, a także utrzymania jego estetycznego wyglądu. Ma to szczególne znaczenie w rejonach przemysłowych (zanieczyszczenie powietrza), nadmorskich (zasolenie, wiatr), czy zalesionych (uszkodzenia mechaniczne, porastanie mchem).

 

Izolacyjność cieplna i akustyczna – choć pokryciom dachowym nie stawia się specjalnych wymagań w tym zakresie, to zwłaszcza zdolność do tłumienia hałasu powinna być brana pod uwagę przy ich doborze, gdy przykrywają bezpośrednio pomieszczenia użytkowe (poddasze mieszkalne).

Cezary Jankowski
fot. Wienerberger

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny