Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2015
Podłogi

Podłoga to wszystkie warstwy od gruntu po parkiet, panele lub płytki ceramiczne. Zależnie od tego, co jest jej podłożem – grunt czy strop – składa się ona z innych warstw i ma inne zadania do spełnienia. Aby wiedzieć, czym te dwa typy się różnią, warto poznać tajniki ich wykonywania oraz błędy, jakich należy unikać. Wszak by posadzka, czyli to, czym podłogę wykończymy, cieszyła oczy przez wiele lat, wszystkie warstwy pod nią muszą być solidnie wykonane.


Podłoga na gruncie albo na stropie, pod którym jest pomieszczenie nieogrzewane, powinna chronić przed ucieczką ciepła. W łazienkach i kuchniach musi być odporna na wilgoć. Podłogi między pomieszczeniami o różnych funkcjach mają także chronić przed przenikaniem hałasów: jedne – przed dźwiękami powietrznymi (np. rozmowa czy włączony telewizor), inne – uderzeniowymi (np. odgłosy używania narzędzi w domowym warsztacie czy tupanie dzieci w sypialniach na piętrze).

Na gruncie

Obecnie coraz częściej buduje się domy niepodpiwniczone, w których cała podłoga parteru znajduje się na gruncie. W domach z piwnicą, tylko w tym pomieszczeniu podłoga styka się z gruntem.

 

Podłogi na gruncie wymagają stabilizacji podłoża, w przeciwnym razie posadzce grozi odkształcenie w wyniku osiadania. Głównym zadaniem takiej podłogi jest ochrona pomieszczeń przed przenikaniem wilgoci z gruntu oraz przed ucieczką ciepła z wnętrz do gruntu. Za te zadania odpowiedzialne są poszczególne warstwy podłogi.

Warstwa wyrównująca

Po usunięciu warstwy ziemi urodzajnej (humusu) na wyrównanym gruncie rodzimym układa się podbudowę pod płytę betonową. Wykonuje się ją najczęściej z zagęszczonego piasku, pospółki lub żwiru. Podbudowę układa się kilkucentymetrowymi, starannie zagęszczanymi warstwami. Całkowita grubość podbudowy wynosi zwykle 15–20 cm, jednak może być bardzo różna w zależności od grubości warstwy humusu oraz planowanego wyniesienia poziomu podłogi ponad grunt.

 

Podbudowa może być jednocześnie warstwą termoizolacyjną, jeśli zastosujemy keramzyt. Ponieważ jego właściwości izolacyjne są gorsze niż właściwości styropianu, należy stworzyć z niego warstwę 2,5 do 3 razy grubszą niż standardowa grubość płyt styropianowych, które ma zastąpić. Ocieplenie z keramzytu będzie jednak droższe od płyt styropianowych.

Joanna Dąbrowska
fot. Pfleiderer

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny