Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2015
Łazienkowy odpływ liniowy

Pod natryskiem w łazience wcale nie jest potrzebny brodzik. Wystarczy odpowiednio wyprofilowana posadzka z odpływem liniowym. Rozwiązanie takie jest ostatnio bardzo modne. Zapewnia dużą wygodę i sprawne odprowadzanie wody.

Modnie i wygodnie

Odwodnienie liniowe prysznica to po prostu wbudowana w podłogę rynienka (inaczej kanał lub korytko), zbierająca wodę i kierująca ją do odpływu. Rynienkę przykrywa ruszt (zwany też maskownicą, kratką, listwą), umieszczony na poziomie płytek podłogowych. Stanowi on jedyny widoczny element instalacji. Prysznice bez brodzika kiedyś gościły głównie w szpitalach i obiektach sportowych. Dziś coraz częściej spotykamy je w domach, bo są praktyczne i wyglądają nowocześnie. Decydują się na nie najczęściej ludzie młodzi ceniący prostotę, oraz osoby starsze i o mniejszej sprawności.

Nowoczesny charakter

Natrysk z liniowym systemem odprowadzania wody bardzo dobrze prezentuje się w łazienkach o charakterze minimalistycznym. Pozbawiony brodzika (i kabiny) jest praktycznie niewidoczny. Ruszty przykrywające korytka odwodnienia oferowane są w wielu modnych wzorach. Jedni dobierają je tak, by nie odróżniały się od płytek podłogowych, inni stawiają na ciekawy dizajn i kupują efektowną maskownicę, stanowiącą dekorację wnętrza.

Uniwersalność

W niewielkich pomieszczeniach, gdzie nie ma miejsca na montaż kabiny, a niekiedy również brodzika, odpływ liniowy jest niezastąpiony – umożliwia urządzenie strefy prysznicowej na znacznie ograniczonej przestrzeni. Sprawdza się także we wnętrzach o nietypowym kształcie – natrysk możemy zaplanować np. w niewielkiej wnęce, gdzie trudno byłoby zmieścić brodzik o standardowych wymiarach. Szklane przepierzenie – montowane bezpośrednio na posadzce (zamiast typowej kabiny) – można umieścić w dowolnym miejscu podłogi. Oczywiście, odwodnienie liniowe bardzo często spotykane jest i w dużych łazienkach, które dzięki zastosowaniu tego rozwiązania wydają się jeszcze przestronniejsze.

Funkcjonalność

Dzieciom, osobom starszym, bądź o ograniczonej sprawności ruchowej, najwygodniej jest korzystać z prysznica z odpływem zamontowanym w posadzce. Brodzik – szczególnie wysoki – może znacznie utrudniać wejście pod natrysk.

Łatwość utrzymania w czystości

Podłogę wyłożoną płytkami dużo łatwiej utrzymać w czystości, niż brodzik czy kabinę – na ściankach przepierzenia szybko pojawiają się ślady po twardej wodzie; w licznych zakamarkach łatwo gromadzi się brud. Ruszt odwodnienia można zdejmować. Daje to możliwość czyszczenia kanału i syfonu.

Małgorzata Kolmus
fot. Aco

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny