Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2015
Schody

Schody wewnętrzne, prowadzące na piętro lub poddasze, powinny być wygodne i współgrać z charakterem budynku. Dlatego też ich konstrukcję i kształt najlepiej jest określić już na etapie wykonywania projektu budowlanego. Jeśli zdecydujemy się na gotowy projekt domu, warto od razu zwrócić uwagę na lokalizację oraz sugerowany typ schodów i jeśli nie spełniają one naszych oczekiwań, zapytać projektanta o możliwość modyfikacji.


Na etapie budowy domu wykonuje się schody żelbetowe, które później mogą być w różny sposób wykończone. Czasami w ścianę wmurowuje się także specjalny element, pełniący funkcję wspornika, do którego potem mocuje się stopnie. Wspornikiem może być także żelbetowa belka nośna w osi schodów, którą również wykonuje się, gdy budynek jest jeszcze w stanie surowym. Pozostałe rodzaje schodów zamawia się i montuje już podczas prac wykończeniowych. Zrobione zbyt wcześnie mogłyby bowiem pobrudzić się zaprawą tynkarską lub farbą.

Rodzaje schodów

Wybór ładnych, praktycznych, pasujących do charakteru domu schodów nie jest sprawą prostą. Sporym ograniczeniem jest często wielkość samego budynku oraz planowany rozkład i wystrój pomieszczeń.

 

Najłatwiejsze do wykonania, i co za tym idzie najtańsze są schody jednobiegowe. Mogą one mieć różną konstrukcję i być w różny sposób wykończone. Można z powodzeniem umieścić je w salonie lub w korytarzu, a wolną przestrzeń pod nimi – zwłaszcza gdy znajdują się przy ścianie – wykorzystać. Schody dwubiegowe ze spocznikiem zajmują nieco więcej miejsca, ale są wygodniejsze. Znakomicie sprawdzą się w nieco większych domach. Jeśli dysponujemy jeszcze większą ilością wolnej przestrzeni, warto zastanowić się nad niezwykle wygodnymi schodami trójbiegowymi z dwoma spocznikami.

 

Znacznie mniej miejsca zajmują schody zabiegowe. Są one jednak mniej wygodne, gdyż wyprofilowane stopnie mają różną szerokość i trzeba uważać, stawiając na nich stopy. Wygodniejszym rozwiązaniem są schody o konstrukcji wachlarzowej, mające z reguły niższe i bardziej rozłożyste stopnie. Jest to rozwiązanie niezwykle efektowne, ale też drogie i wymagające dużej, otwartej przestrzeni. „Zminiaturyzowaną” wersją schodów wachlarzowych, rekomendowaną do niewielkich domów, są schody spiralne – niezbyt komfortowe, ale zajmujące bardzo mało miejsca. Można zrobić je na zamówienie lub po prostu kupić w markecie budowlanym. Oczywiście, są to tylko podstawowe rodzaje schodów.

 

Wiele konstrukcji ma charakter mieszany – w części są np. proste, a w części zabiegowe. Dużo zależy tu od uwarunkowań konstrukcyjnych domu, preferencji inwestora i wyobraźni architekta. Inna sprawa, że prosty bieg schodów rozpoczęty lub zakończony stopniami zabiegowymi pozwala ograniczyć ilość miejsca potrzebnego do zamocowania konstrukcji.

Tomek Wojciuk
fot. Domański

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny