Budujemy Dom 9/2015
Budujemy Dom 9/2015

Przeglądając fora internetowe, natrafiam na wiele postów, w których użytkownicy przestrzegają się wzajemnie przed stosowaniem nowoczesnych – według nich – rozwiązań, takich jak: pompy ciepła, rekuperatory a nawet kolektory słoneczne. Wszystkie wymienione technologie są może i stosunkowo młode jednak tylko na naszym polskim podwórku.

Pompę ciepła wykorzystano po raz pierwszy do ogrzewania domów jednorodzinnych ok. 1930 roku w USA. Mimo, że jest ona obecnie urządzeniem dosyć zaawansowanym technologicznie – termodynamiczne podstawy jej działania są znane od dawna. Nieco później, bo w latach siedemdziesiątych XX wieku, również najpierw w Stanach Zjednoczonych, potem w Europie zaczęto montować w domach rekuperatory, czyli urządzenia do odzysku energii cieplnej ze zużytego powietrza. Jeszcze wcześniej, także w USA w 1896 roku powstał pierwszy prototyp kolektora słonecznego. Był to pomalowany na czarno zbiornik, umieszczony w drewnianym pojemniku i przymocowany na dachu, dzięki czemu woda szybciej się nagrzewała i dłużej utrzymywała ciepło. Pierwsze typowo płaskie kolektory spopularyzowały się po 1960 roku.

Jak widać, wszystkie rzekomo nowe technologie przeszły już próbę czasu, również tę wyznaczoną przez mojego wykładowcę z Politechniki. A do dzisiaj zostały unowocześnione i odpowiednio zoptymalizowane do konkretnych zastosowań. W dzisiejszych czasach z globalnym naciskiem na oszczędzanie energii, zastosowanie tych rozwiązań w domach jednorodzinnych wydaje się niemal konieczne. O ich zaletach i wadach (każde rozwiązanie przecież jakieś ma) piszemy w tym numerze.

Zapraszam do lektury!
Ernest Jagodziński

Artykuły z tego numeru

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny