Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2015
Elewacje

Sposób wykończenia elewacji oraz kolorystykę wybranych materiałów planuje architekt wykonujący projekt. Na rysunkach podaje on rodzaje materiałów, ich typ i kolorystykę, a także rodzaj i grubość przewidzianego ocieplenia. Taka specyfikacja znacząco ułatwia zakup materiałów i chroni przed popełnieniem błędów, również tych polegających na niewłaściwie dobranej kolorystyce poszczególnych elementów elewacji. Zanim jednak będziemy podziwiać wykończone ściany naszego domu – dowiedzmy się, jak prawidłowo powinny być wykonane.


Wykańczanie elewacji najlepiej zaplanować na późną wiosnę lub wczesną jesień. Zimą świeże tynki może uszkodzić mróz, latem – intensywne słońce i wysoka temperatura mogą je zbyt szybko wysuszyć. Trzeba je wówczas zwilżać wodą w czasie wiązania. Tynkować należy przy bezwietrznej pogodzie, umiarkowanym zachmurzeniu i temperaturze powyżej 5°C (najlepiej do 20°C). Poza odpowiednimi warunkami atmosferycznymi, konieczne jest odczekanie kilku miesięcy od wymurowania ścian i przykrycia ich dachem. Po tym czasie budynek nie powinien już osiadać, a tynk pękać.

Z tynkowaniem czeka się do zakończenia wszystkich prac mokrych prowadzonych wewnątrz domu, ściany powinny więc być już otynkowane, a na dachu zamontowane rynny. Sposób wykończenia elewacji narzuca przede wszystkim technologia, w jakiej zostały zbudowane ściany zewnętrzne. Niekiedy wykonanie elewacji odbywa się równocześnie z budową ścian konstrukcyjnych.

 

Ściany jednowarstwowe – w założeniu przeznaczone są do bezpośredniego tynkowania. Najczęściej pokrywa się je tynkiem cementowo- wapiennym, ewentualnie cienkowarstwowym.

 

Ściany dwuwarstwowe – warstwa ocieplenia (z wełny mineralnej bądź styropianu) musi być pokryta cienką warstwą tynku – nie tylko ze względu na estetykę, ale również przez konieczność zapewnienia ochrony izolacji. Z uwagi na ograniczoną nośność podłoża, stosuje się wyłącznie tynki cienkowarstwowe.

 

W tej technologii można także ułożyć elewacje na sucho z paneli drewnianych albo z PVC (siding). Można je też obłożyć płytkami klinkierowymi lub kamiennymi, cegłami klinkierowymi lub, coraz bardziej modnym, drewnem albo jego imitacją. Na ścianach dwuwarstwowych ocieplonych styropianem można ułożyć dowolny tynk cienkowarstwowy, natomiast na wełnę mineralną nie nadaje się niskoparoprzepuszczalny tynk akrylowy.

 

Ściany trójwarstwowe – warstwa elewacyjna może pełnić rolę gotowej elewacji lub stanowić podłoże pod tynk. Przeważnie murowana jest z dekoracyjnych cegieł klinkierowych lub silikatowych, których już się nie tynkuje.

Joanna Dąbrowska
fot. Euronit

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny