Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2015

Ciepło, tanio, wygodnie - Jak ogrzewać dom?

Trzy składające się na tytuł artykułu słowa określają wymagania, jakie stawiają instalacji grzewczej niemal wszyscy inwestorzy. Ma ona przede wszystkim zapewniać komfort cieplny, a przy tym być niedroga w eksploatacji i niekłopotliwa w obsłudze. Gdyby istniało rozwiązanie spełniające wszystkie powyższe wymagania, nie byłoby problemu. Niestety, takiego rozwiązania brak, więc zwykle trzeba szukać kompromisu.

Zanim zaczniesz budowę

Punktem wyjścia do projektowania i budowy systemu grzewczego jest decyzja o sposobie ogrzewania budynku, a więc wskazanie źródła (lub źródeł) ciepła, z jakich zamierza się korzystać. Decyzję tę trzeba podjąć przed rozpoczęciem prac budowlanych, bowiem przesądza ona o zagadnieniach kluczowych dla prowadzenia budowy. Należą do nich przede wszystkim:

  • konieczność (lub nie) wydzielenia kotłowni oraz wymagania co do jej wielkości i umiejscowienia, lokalizacji kominów, przewodów wentylacyjnych itd.;
  • wymagania wobec instalacji po stronie odbiorczej (instalacja grzejników i/lub systemu ogrzewania płaszczyznowego);
  • planowany sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.).

Punkt pierwszy właściwie nie wymaga objaśnień. Jest zrozumiałe, że na przykład kocioł na paliwo stałe potrzebuje nie tylko sporej ilości miejsca, odpowiedniego przewodu dymowego, lecz także znacznej przestrzeni magazynowej na opał, którego transport do kotłowni nie może być utrudniony (trzeba umiejscowić ją tak, by przeniesienie worków z opałem z podjazdu, gdzie zostaną zdjęte z samochodu, nie wymagało kilkudziesięciu kursów z taczką dookoła domu).

 

Wydzielona kotłownia nie jest natomiast niezbędna np. w przypadku zdecydowania się na pompę ciepła.

 

Komentarza wymaga z pewnością punkt drugi. Dla większości inwestorów wybór między grzejnikami a ogrzewaniem płaszczyznowym, czyli najczęściej podłogówką, to przede wszystkim kwestia komfortu, choć niektórzy zdają sobie też sprawę z konsekwencji ekonomicznych. Przypomnijmy, że ogrzewanie podłogowe oferuje wyższy komfort ze względu na korzystniejszy rozkład temperatury w pionie (ciepło w nogi, chłodniej przy głowie). Pozytywnie wpływa przy tym na koszty ogrzania domu, bo temperatura odczuwana jako komfortowa jest w rzeczywistości o 1–2 stopnie niższa niż w sytuacji, gdy pomieszczenie ogrzewają grzejniki, co o 5–10% zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło.

Adam Jamiołkowski
fot. Dovre

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!