Mostki termiczne - jak ich uniknąć?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Mostki termiczne - jak ich uniknąć?

Od ściany albo podłogi ciągnie zimnem? W tym miejscu może dochodzić do niekontrolowanej i zwiększonej ucieczki ciepła. Takie miejsca to tzw. mostki termiczne. Ich powstawanie - mimo coraz lepszych technologii i wagi przykładanej do termoizolacji - wcale nie jest rzadkie. W każdym domu będą miejsca, które będą przepuszczać więcej ciepła na zewnątrz. Stawką jest jednak, o ile więcej. A na to mamy wpływ i warto tu właśnie dołożyć wszelkich starań.

aktualizacja: 2021-06-01 08:30:51

Na logikę: im większa powierzchnia nieprzerwanej niczym izolacji termicznej, tym jest ona bardziej szczelna. Jednak dom to bryła, nawet w najprostszej, minimalistycznej formie są miejsca łączeń kondygnacji i ścian. Zazwyczaj też w każdej ścianie są otwory, to znaczy okna i drzwi. - Reguła jest prosta: im bardziej skomplikowany jest projekt domu, tym ryzyko wystąpienia mostków termicznych jest większe - wskazuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Trzeba sobie uświadomić, że mostkiem termicznym nie jest np. samo okno czy drzwi, tym bardziej, że przepisy budowlane (zaostrzone od początku 2021 r.) określają ich parametry, jeśli chodzi o energooszczędność, czyli to w jakim stopniu okna i drzwi muszą zatrzymywać ciepło wewnątrz domu. Im więcej zatrzymują ciepła, tym mniej energii potrzeba do ogrzania domu. Miejscem ryzykownym, tym, przez które ucieczka ciepła może być niekontrolowana, jest miejsce łączenia np. okna ze ścianą. W tym właśnie miejscu izolacja cieplna również zostanie przerwana.

Zatem najbardziej typowe miejsce, w których jest ryzyko powstania mostków termicznych, to:

  1. łączenie ściany zewnętrznej i dachu;
  2. łączenie przy wnęce balkonowej lub loggi;
  3. łączenie fundamentów z podłogą;
  4. łączenie ścian piwnic z podłogą;
  5. szczyt dachu skośnego, czyli kalenica;
  6. wspomniane już miejsca montażu okien i drzwi.

Dobry styropian w dobrych rękach

- Nie jesteśmy jednak bezradni wobec tych wymagających miejsc w domu. Kluczowych jest kilka elementów: po pierwsze wykonanie izolacji termicznej w takich miejscach zgodnie ze sztuką budowlaną. Na przykład płyty styropianu muszą być odpowiednio ułożone względem ramy okna, łączenie nie może wypadać na tej samej linii, co krawędzie okna. Po drugie płyty styropianowe muszą być bardzo precyzyjnie połączone ze sobą. Po trzecie postawmy na wysoką jakość materiałów - mówi Dariusz Pruszkowski.

Tam, gdzie trzeba "manewrować" izolacją termiczną najlepiej sprawdzi się styropian pasywny, taki jak np. Passive Pro 33, produkowany przez Styropmin. Pasywny to znaczy taki, który ma lepsze właściwości zatrzymywania ciepła. Ten parametr określany jest przez współczynnik przewodzenia ciepła, inaczej lambdę. Im jest mniejszy (np. λ ≤ 0,033 do λ ≤ 0,030), tym styropian jest lepszym izolatorem. W praktyce zatem płyta styropianowa, której będziemy używać, będzie cieńsza. Łatwiej zatem będzie je dopasować i szczelnie łączyć.

Jakość wykonania prac to już kwestia odpowiedniego wyboru ekipy. Kierujmy się rekomendacjami osób, co do których w sprawach budowlanych mamy zaufanie. Sprawdzajmy referencje. I wreszcie interesujmy się postępami robót na budowie.

Styropian pasywny Passive Pro 33
Styropian pasywny Passive Pro 33

Zbyt duże ryzyko

Zaniechanie w sprawie zabezpieczenia potencjalnych mostów termicznych może nas sporo kosztować. Jeśli w nowym domu będzie "ciągnęło zimnem" przy oknie albo od ściany, odczujemy to zarówno, jeśli chodzi o komfort mieszkania, jak i wysokość rachunków za ogrzewanie. A to wcale nie koniec przykrych konsekwencji.

Ściana, czy inna przegroda zewnętrzna, może wyziębić się tak bardzo, że zacznie się skraplać para wodna. Wtedy niewiele już nas dzieli od zawilgocenia ściany, a następnie pojawienia się niezdrowych dla mieszkańców pleśni i grzybów. Osuszanie i renowacja takich miejsc to znów kolejne wysokie koszty.

STYROPMIN - logo
STYROPMIN Sp. z o. o.
Gen. K. Sosnkowskiego 71
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel.: 25 759 32 23
biuro@lshpl.com
www.styropmin.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje