Czy warto zainwestować w okna o obniżonym - w stosunku do wymaganych norm - współczynniku przenikania ciepła U?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy warto zainwestować w okna o obniżonym - w stosunku do wymaganych norm - współczynniku przenikania ciepła U?

Jednym z najważniejszych parametrów stolarki okiennej jest współczynnik przenikania ciepła okna. Im jego wartość jest niższa, tym okno wykazuje lepszą izolacyjność termiczną. Maksymalny współczynnik przenikania ciepła dla okien jest określony w przepisach budowlanych. Muszą go spełniać okna montowane w nowych domach, a także w modernizowanych, np. przy korzystaniu z programu "Czyste Powietrze".

aktualizacja: 2022-10-19 06:48:07

Okres grzewczy i czasy rosnących cen za ogrzewanie z pewnością zwiększają wartość oszczędności za potencjalne straty ciepła w domu. Dokonując wyboru nowych okien warto zwrócić uwagę na niższe wartości Uw niż obowiązujące w wymaganiach technicznych WT 2021 o wartości maks. 0,9 W/(m²·K). Dodatkową kwestią jest klasa przepuszczalności powietrza okna deklarowana przez producenta.

Minimalne wymagania to klasa 3, co oznacza możliwą infiltrację powietrza nawet do 9 m3 na godzinę na każdy 1 m2 okna. Najwyższa możliwa klasa do osiągnięcia to 4 (odpowiednio maks. do 3 m3 na godzinę). W przeliczeniu na oszczędności kWh - klasa 3 do 255 kWh/m2 okna, natomiast klasa 4 - do 85 kWh/m2 okna. W porównaniu do współczynnika Uw, każde 0,1 W/(m²·K) to różnica około 9 kWh/m2 okna. Zatem oprócz wartości współczynnika Uw, warto upewnić się, czy okna są w klasie 4 przepuszczalności powietrza - różnica sięga nawet 170 kWh za każdy 1 m2 okna w całym statystycznym sezonie grzewczym. Należy jednak pamiętać, że żadna przegroda nie będzie szczelna bez prawidłowego montażu.

Dokonując wyboru warto zwrócić uwagę, czy okna wyposażone są w ciepłą ramkę, która poprawia Uw okna o 10%, podnosi komfort użytkowania i higienę stolarki. Opłaca się również zainwestować w zawiasy ukryte wewnątrz profili, które nie przecinają uszczelnienia okna po obwodzie i nie stanowią dodatkowych mostków cieplnych.

Tomasz Czupryniak
Kierownik Działu Badań i Rozwoju KRISHOME
fot. otwierająca: Krispol

Może cię zainteresować
Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania Ile kosztuje moskitiera na okno balkonowe? Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły Jak myć żaluzje fasadowe? Jak zasłonić okna na parterze? Okna na straży bezpieczeństwa Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy? Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Czy istnieją okna przez które nie widać wnętrza? Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? Co daje anodowanie aluminium? Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Jakie okna wybrać od południa, jakie od północy? Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Jakie okna przesuwne wybrać? Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? Jakie są zalety parapetów z konglomeratu? Jak je pielęgnować? Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Co to jest szkło ornamentowe? Ile powinno być od okna do sufitu? Na jakiej wysokości umieścić okno? Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają? Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę pozbawioną progów? Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku? Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Wyłazy dachowe - jaki model wybrać? Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych? Co to za kolor Winchester? Jak zamontować drzwi techniczne? Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? Jaka roleta na skośne okno? Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki? Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!