Czy warto zainwestować w okna o obniżonym - w stosunku do wymaganych norm - współczynniku przenikania ciepła U?

Czy warto zainwestować w okna o obniżonym - w stosunku do wymaganych norm - współczynniku przenikania ciepła U?

Jednym z najważniejszych parametrów stolarki okiennej jest współczynnik przenikania ciepła okna. Im jego wartość jest niższa, tym okno wykazuje lepszą izolacyjność termiczną. Maksymalny współczynnik przenikania ciepła dla okien jest określony w przepisach budowlanych. Muszą go spełniać okna montowane w nowych domach, a także w modernizowanych, np. przy korzystaniu z programu "Czyste Powietrze".

Okres grzewczy i czasy rosnących cen za ogrzewanie z pewnością zwiększają wartość oszczędności za potencjalne straty ciepła w domu. Dokonując wyboru nowych okien warto zwrócić uwagę na niższe wartości Uw niż obowiązujące w wymaganiach technicznych WT 2021 o wartości maks. 0,9 W/(m²·K). Dodatkową kwestią jest klasa przepuszczalności powietrza okna deklarowana przez producenta.

Minimalne wymagania to klasa 3, co oznacza możliwą infiltrację powietrza nawet do 9 m3 na godzinę na każdy 1 m2 okna. Najwyższa możliwa klasa do osiągnięcia to 4 (odpowiednio maks. do 3 m3 na godzinę). W przeliczeniu na oszczędności kWh - klasa 3 do 255 kWh/m2 okna, natomiast klasa 4 - do 85 kWh/m2 okna. W porównaniu do współczynnika Uw, każde 0,1 W/(m²·K) to różnica około 9 kWh/m2 okna. Zatem oprócz wartości współczynnika Uw, warto upewnić się, czy okna są w klasie 4 przepuszczalności powietrza - różnica sięga nawet 170 kWh za każdy 1 m2 okna w całym statystycznym sezonie grzewczym. Należy jednak pamiętać, że żadna przegroda nie będzie szczelna bez prawidłowego montażu.

Dokonując wyboru warto zwrócić uwagę, czy okna wyposażone są w ciepłą ramkę, która poprawia Uw okna o 10%, podnosi komfort użytkowania i higienę stolarki. Opłaca się również zainwestować w zawiasy ukryte wewnątrz profili, które nie przecinają uszczelnienia okna po obwodzie i nie stanowią dodatkowych mostków cieplnych.

Tomasz Czupryniak
Kierownik Działu Badań i Rozwoju KRISHOME
fot. otwierająca: Krispol

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz