Stolarka gotowa na WT2021 - jakie bramy, okna i drzwi wybrać do swojego domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Stolarka gotowa na WT2021 - jakie bramy, okna i drzwi wybrać do swojego domu?

Funkcjonalna, bezpieczna, energooszczędna. Jaką stolarkę okienno-drzwiową wybrać, by spełniała wymogi standardu energetycznego 2021? Czy wzrosną ceny i z kim mogą skonsultować się budujący? Na najczęściej zadawane pytania odpowiada firma KRISPOL - producent bram, okien, osłon i drzwi.

aktualizacja: 2020-10-15 13:27:31

Dlaczego przepisy zmieniają się w 2021 roku?

Zaostrzenie przepisów prawa budowlanego ma na celu zwiększenie energooszczędności nowo powstałych budynków. Przepisy budowlane są konsekwencją proekologicznej polityki Unii Europejskiej, która ma na celu zmniejszenie zużycia energii, redukcję dwutlenku węgla, a także doprowadzenie do wzrostu produkcji energii odnawialnej. W praktyce zmiany mają objąć trzy obszary:

 • zmniejszyć współczynnik przewodzenia ciepła elementów konstrukcyjnych,
 • ograniczyć zapotrzebowanie budynków na energię,
 • zainicjować modernizację pieców grzewczych.

Czego dotyczą nowe wytyczne?
Inwestorzy planujący budowę w 2021 roku muszą zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • skuteczną termoizolację wszystkich przegród zewnętrznych domu,
 • montaż stolarki okienno-drzwiowej i bramy z niskim współczynnikiem U,
 • instalowanie wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła,
 • zastosowanie instalacji grzewczej z możliwością wykorzystania energii słonecznej, usuwanie i unikanie mostków termicznych,
 • stosowanie materiałów izolacyjnych dobrej jakości na stropie i fundamentach.

Przepisy mają wymusić na budujący i ich nowo powstałych obiektach pasywność i zeroenergetyczność - w praktyce ograniczenie dużego poboru energii.

Jak wybrać stolarkę do domu?

Standard WT 2021 narzuca odgórnie stosowanie okien, drzwi i bram o wyższych parametrach energooszczędności. Maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U [W/m2K] to:

 • Okna i Drzwi balkonowe: 0,9
 • Okna połaciowe: 1,1
 • Drzwi: 1,3
 • Bramy: 1,3

Największą niewiadomą dla inwestorów w kontekście WT2021, pozostaje współczynnik przenikania ciepła dla bram garażowych wbudowanych w kubaturę budynku, często są one bowiem pomijane w zestawieniach. Wyjaśniamy, że w tym przypadku, obowiązują takie same wytyczne, jak przy drzwiach wejściowych, czyli współczynnik U nie może przekroczyć niż 1,3 - skomentował Tomasz Kubczak, Kierownik Działu Zarządzania Produktem firmy KRISPOL, Ekspert z zakresu bram garażowych. - Warto pamiętać, że inwestycja w stolarkę wysokiej jakości, to nie tylko przykry obowiązek, który narzucają przepisy, ale przede wszystkim oszczędności na rachunkach w przyszłości, a lepszy bilans energetyczny domu to też troska o środowisko - dodaje Kubczak.

Jakie produkty wybrać?

Dążenie do nieustannego rozwoju grup produktowych zaowocowało tym, że stolarka od firmy KRISPOL spełnia wymogi WT2021 już od dawna. - W Salonach KRISHOME inwestorzy mogą dobrać komplet stolarki do domu, gotowy na nowe wyzwania energetyczne. Szczególnie polecamy okna PVC FEN 92 i FEN 82, bramę garażową VENTE 60 i drzwi zewnętrzne SOLANO. To produkty o wysokich parametrach, które w przyszłości będą pracowały na energooszczędność, dodatkowym atutem będzie spójność kolorystyczna stolarki, a także wydłużony okres gwarancji - powiedział Tomasz Czupryniak, Product Manager firmy KRISPOL.

Wychodząc naprzeciw budującym, w sieci Salonów KRISHOME, doradcy techniczno-handlowi pomagają w doborze okien, drzwi i bram, spełniających wymogi WT 2021.

Czy nowe wytyczne dotyczą wszystkich budów?

Inwestorzy często pytają, co z budowami, na które pozwolenia zostały już uzyskane.
- Warto wspomnieć, że nowe przepisy będą dotyczyły wyłącznie budów, na które pozwolenie zostało wydane po 31 grudnia 2020 roku. Jeżeli wcześniej rozpoczęliśmy proces przygotowania do budowy i pozwolenie uzyskaliśmy - WT2021 nie będzie nas obowiązywało. Podkreślamy jednak, że różnica w cenach produktów spełniających parametry energooszczędne, to często 3-5% finalnej ceny, zachęcamy więc inwestorów do przekalkulowania kosztów i rozważenia inwestycji w stolarkę o wyższych parametrach - dodaje Tomasz Czupryniak.

Czy ceny stolarki okienno-drzwiowej wzrosną?

To pytanie nurtuje inwestorów chyba najbardziej. Firma KRISPOL odpowiada. - Na ten moment podwyżki nie są planowane, na pewno nie ze względu na nowe wytyczne. Jeśli wzrosty się pojawią, to wyłącznie ze względu na rosnące ceny surowców, m.in. szyb. Dziś ceny utrzymują się na tym samym poziomie, a wręcz powiedziałbym, że jest to najlepszy moment na decyzje o stolarce okiennej - jesienią często pojawiają się promocje, aktualnie klienci KRISPOL, bez względu na wybrany model okien, otrzymają 3 szybę za pół ceny - skomentował Radosław Gibki, Dyrektor Sprzedaży Krajowej KRISPOL.

Nie tylko nowe budynki

WT2021 to również zmiany dla osób planujących modernizację domu, w przypadku takich remontów będą obowiązywały dokładnie te same wytyczne. Jednakże dzięki rozpropagowaniu rządowego programu "Czyste Powietrze", a także ulgi termomodernizacyjnej - wytyczne są już znane.

Choć wprowadzane nowelizacje w standardzie energetycznym naszych domów, budziły i budzą w inwestorach niepokój, (szczególnie związany z kosztami budowy domu) długofalowo doprowadzą do poprawy stanu powietrza w naszym kraju i zminimalizowania SMOGU. Potrzeba też wypracowania nowych nawyków - dbania o okoliczną zieleń, reagowania na zachowania sąsiadów, ograniczenie jazdy samochodem czy edukację dzieci. Tylko takie globalne zachowania, sprawią, że powietrze w naszym kraju będzie po prostu czyste.


Firma powiązana:
Krispol

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje