Sposoby walki ze smogiem w Polsce, czyli program Czyste Powietrze

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Sposoby walki ze smogiem w Polsce, czyli program Czyste Powietrze

Rządowy program Czyste Powietrze ma działać do 30 czerwca 2029 r. (przy czym podpisywanie umów o wsparcie zakończy się 31 grudnia 2027 r.). Od jego uruchomienia (jesienią 2018 r.) już kilkakrotnie wprowadzano w nim rozmaite zmiany, ostatnie - dość zasadnicze - przyjęto w pierwszych dniach marca. Program Czyste Powietrze w wersji 2.0 ruszył 15.05.2020 r. Istotna nowelizacja polega na uproszczeniu procedur uzyskiwania dotacji na wymianę przestarzałych kotłów oraz ocieplenie domów.

Do końca ubiegłego roku program przewidywał dotację do zakupu i montażu urządzenia grzewczego na etapie budowy nowego domu.

Od pierwszego stycznia tego roku koszty zakupu i montażu źródła ciepła (a więc także pompy ciepła) oraz przyłącza cieplnego, gazowego lub elektroenergetycznego w budynkach nowo budowanych nie są kwalifikowane, czyli nie ma już na to dofinansowania.

Instalacja grzewcza
Od początku tego roku w programie Czyste Powietrze nie ma już dopłat do źródeł ciepła w budynkach nowo budowanych. (fot. J. Werner)

Autorzy programu podkreślają, że jego podstawowym celem jest zmniejszenie emisji szkodliwych pyłów do atmosfery. Ma temu służyć poprawa efektywności energetycznej już istniejących budynków jednorodzinnych, czyli wymiana starych pieców i kotłów na paliwa stałe oraz termomodernizacja domów. W tej chwili program jest adresowany do inwestorów planujących remont.

Rząd założył budżet "Czystego Powietrza" na poziomie 103 mld zł, z czego 63 mld mają być wypłacone w formie dotacji, a 40 mld to pożyczki udzielane na preferencyjnych zasadach. Do lutego podpisano umowy na przeszło 1,2 mld zł dotacji i 117 mln zł pożyczek. Zważywszy na ambitne plany, to raczej niewiele. Dlatego potrzebne były kolejne zmiany.

Za najważniejsze z tych wprowadzonych w marcu Ministerstwo Klimatu uznaje m. in.:

 • uproszczenie wniosku o dotację;
 • skrócenie czasu jego rozpatrywania do 30 dni (z 90);
 • integrację z programem Mój Prąd (możliwość uzyskania dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznej bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków);
 • możliwość rozpoczęcia inwestycji na 6 miesięcy przed złożeniem papierów o dofinansowanie. Tu warto zauważyć, że czas na realizację przedsięwzięcia wydłużono z 24 do 30 miesięcy.

Ubiegających się o wsparcie podzielono teraz według dochodu na trzy grupy. Do tzw. podstawowego poziomu dofinansowania uprawnieni będą inwestorzy, których roczny dochód nie przekracza kwoty 100 tys. zł (według ostatniego zeznania podatkowego). Ci, którzy zarabiają więcej, na wsparcie z Programu Czyste Powietrze nie mogą liczyć. Mogą natomiast skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która obowiązuje od początku ubiegłego roku i pozwala na odliczenie od dochodu do 53 tys. zł, wydanych na termomodernizację budynku jednorodzinnego. Ulga przysługuje tylko przy remoncie, nie da się z niej korzystać, wznosząc nowy dom.

Trzecia grupa to inwestorzy uprawnieni do podwyższonego poziomu dofinansowania - ci dostaną większe wsparcie. Uprawnia do niego miesięczny dochód poniżej 1400 zł netto na głowę w gospodarstwie wieloosobowym i do 1960 zł netto w gospodarstwie jednoosobowym. W tym przypadku niezbędne będzie zaświadczenie o dochodzie wydane przez miejski lub gminny ośrodek pomocy społecznej. Przy ubieganiu się o podstawowy poziom dofinansowania wystarczy oświadczenie wnioskodawcy - Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie będą już sprawdzały jego sytuacji finansowej.

O dopłaty mogą ubiegać się właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych oraz właściciele lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą, wydzielonych w budynkach jednorodzinnych.

Przy podstawowym poziomie dofinansowania maksymalna dotacja na wymianę przestarzałego źródła ciepła i termomodernizację wyniesie 20 tys. zł. Ta kwota może wzrosnąć o 5 tys. zł tzw. bonusu klimatycznego (związanego z emisyjnością źródła ciepła) - będzie on przysługiwał inwestorom, którzy wybiorą najbardziej efektywne pompy ciepła, przewidziane do dofinansowania. I kolejne 5 tys. zł, jeśli wnioskodawca zdecyduje się na instalację fotowoltaiczną finansowaną w ramach programu Mój Prąd.

Stary kocioł
Podstawowym warunkiem skorzystania z Programu jest likwidacja (zezłomowanie) starego kopciucha. (fot. J.Werner)
Pompa ciepła
Inwestorom montującym niskoemisyjną pompę ciepła będzie przysługiwać 5 tys. zł bonusu klimatycznego. (fot. Nibe-Biawar)
Montaż paneli fotowoltaicznych
Dotację do montażu instalacji fotowoltaicznej można teraz otrzymać składając wniosek w programie Czyste Powietrze, nie ma potrzeby składania dodatkowych papierów w programie Mój Prąd. (fot. A. Papliński)

W szczegółach dopłaty dla tej grupy wyglądają następująco:

 • audyt energetyczny - maksymalna kwota dotacji 1000 zł, do 100% poniesionych kosztów;
 • dokumentacja projektowa związana np. z przebudową dachu, wymianą źródła ciepła - dotacja do 600 zł i 30% kosztów;
 • zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze/powietrze - dotacja do 3 tys. zł i 30% kosztów;
 • pompy ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej do 13,5 tys. zł i 45% kosztów; gruntowej pompy ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej do 20,25 tys. zł i 45% kosztów;
 • zakup i montaż gazowego kotła kondensacyjnego z osprzętem, sterowaniem, układem odprowadzenia spalin - dotacja do 4,5 tys. zł i 30% wartości inwestycji. Jeśli budynek nie był wcześniej przyłączony do gazociągu i zachodzi konieczność wykonania dokumentacji projektowej i przyłącza, dopłata wzrasta do 6,75 tys. zł i 45% kosztów;
 • zakup i montaż kotła na węgiel, spełniającego wymogi ekoprojektu, o klasie efektywności energetycznej minimum B, z automatycznym podajnikiem paliwa - dotacja do 3 tys. zł i 30% kosztów. Pod warunkiem, że nie ma możliwości podłączenia budynku do sieci gazowej;
 • zakup i montaż kotła na pelety drzewne - dotacja do 6 tys. zł i 30% kosztów. Do kotła na pelety o obniżonej emisyjności cząstek stałych dopłata wyniesie do 9 tys. zł i 45% wartości inwestycji; zakup i montaż instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - dotacja do 5 tys. zł i 30% kosztów;
 • docieplenie przegród budowlanych oraz prace towarzyszące - dotacja do 45 zł/m2 i 30% poniesionych kosztów;
 • wymiana stolarki okiennej, w tym okien, okien połaciowych, drzwi balkonowych, powierzchni przezroczystych nieotwieralnych - do 210 zł/m2 i 30% poniesionych kosztów;
 • wymiana drzwi zewnętrznych, w tym bram garażowych - do 600 zł/m2 i 30% poniesionych kosztów.
Ocieplanie budynku
Dopłaty do docieplenia przegród i np. wymiany okien będą po zmianach niższe od tych, które można było dostać w ubiegłym roku. (fot. Paroc)

Wnioskodawcy z grupy uprawnionej do podwyższonego dofinansowania będą mogli dostać do 32 tys. zł na wymianę źródła ciepła i termomodernizację. Plus 5 tys. zł na fotowoltaikę. Według Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to jakieś 60% wartości termomodernizacji domu jednorodzinnego. Poniżej kilka przykładów, jak dopłaty dla tej grupy wnioskodawców będą się różnić od wariantu podstawowego:

 • dokumentacja projektowa związana np. z przebudową dachu, wymianą źródła ciepła - dotacja do 1200 zł i 60% kosztów;
 • zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze/powietrze dotacja do 6 tys. zł; pompy ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej do 16 tys.; gruntowej pompy ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej do 27 tys. zł, w każdym przypadku do 60% kosztów;
 • zakup i montaż gazowego kotła kondensacyjnego - dotacja do 9 tys. zł i 60% wartości inwestycji;
 • zakup i montaż kotła na węgiel - dotacja do 6 tys. zł i 60% kosztów;
 • zakup i montaż kotła na pelety drzewne - dotacja do 12 tys. zł i 60% kosztów.

Janusz Werner
fot. otwierająca: © Grzegorz Polak / Fotolia

Zdaniem naszych Czytelników

time image

27 Maj 2021, 12:22

Dobra wiadomość dla osób śledzących walkę ze smogiem w Polsce. NFOŚiGW poinformował dziś, że została przekroczona bariera 250 tys. wniosków w programie Czyste Powietrze. Ich łączna  kwota przekracza 4,4 mld zł.

time image

17 Kwi 2021, 06:37

Teraz wystartował też pilotaż CzP w Pszczynie pod kątem domów wielorodzinnych. Może testy w jednej z najbardziej zanieczyszczonych polskich miejscowości pokażą, że warto jeszcze bardziej rozszerzyć program

time image

15 Kwi 2021, 13:43

Przejeżdżałem z miesiąc temu przez Jordanów, w pewnym momencie tam jest nisko między już sporymi górami. Naprawdę ciężko się oddychało. Nie mam problemów z tym na codzień, ale wtedy było naprawdę kiepsko. Szyby już w samochodzie nie otworzyłem. Natomiast tam, gdzie normy ...

time image

Gość Renia45

15 Kwi 2021, 13:03

Bardzo dobrze bo szczerze mówiąc już nie mogę wytrzymać tego w okresie grzewczym. Mieszkam pod Krakowem i o ile w samym Krakowie jest już o wiele lepiej, o tyle w okolicach jest dalej tragicznie. Mam nadzieję, że jak najprędzej wszyscy wymienią kotły.

time image

27 Sty 2021, 14:51

Dziś NFOŚiGW poinformował, że już 200 tys. wniosków zostało już złożonych w programie Czyste Powietrze. Ich łączna wartość to 3,67 mld. Niby się może wydawać, że to sporo, a to dopiero jakieś 3,5% całego budżetu przeznaczonego na 10 lat programu. Myślicie, że program ...

time image

26 Paź 2020, 09:11

Pewnie tak jest, ale są również rodziny, które bez dotacji nie zdecydują się na wymianę źródła ciepła i będą kopcić dopóki będą mogły. Oczywiście są uchwały antysmogowe, które mają zmusić do wymiany prędzej czy później, ale wiemy też jaki jest poziom informacji... Niemniej ...

time image

22 Paź 2020, 12:27

Znam, pełno tu takich rodzin, zasiłkowych, roszczeniowych, pracujących dorywczo i bez rejestracji, psa kupują za 24400zł  z OLX-a a za chwilę zaginają po zasiłek i dary.      W Niemczech jak masz auto i kasę na koncie to  z zasiłku nici.

Niie wiem, czy to nie daleko idąca nadinterpretacja. Rodzina złozy razem zeznanie, nie przekroczy kwoty, a na dachu pojawią się panele PV. Sąsiad spadnie z krzesła bo przecież dobrze wie, że tylko jedna osoba pracuje, a na podwórku 4 samochody i jeszcze elektrownia na dachu. Niby ...

time image

22 Paź 2020, 10:29

Takie dofinansowanie to dla cwaniaków ukrywających zarobki, nie płacących podatków, praca na czarno nadal promowana.     A dali taki próg, żeby niewielu mogło skorzystać, ale reklama jak się patrzy.  

Nie ma co się śmiać. Ludzie na wsiach żyją z zasiłku lub z renty babci, która mieszka w ostatnim pokoju, a budują domy . Poza tym w miastach ludzie pracują na umowach śmieciowych i zarobki na papierze nie sa imponujące. Teraz jest możliwość uzyskania dofinansowania.

time image

21 Paź 2020, 13:37

2 godziny temu, Eksperci Viessmann napisał: Dziś został uruchomiony podwyższony poziom dofinansowania w programie Czyste Powietrze. Dzięki temu, osoby których dochód miesięczny nie przekracza 1400 zł/ os będą mogły uzyskać nawet 37 tys. dofinansowania wymieniając ...

time image

21 Paź 2020, 11:33

Dziś został uruchomiony podwyższony poziom dofinansowania w programie Czyste Powietrze. Dzięki temu, osoby których dochód miesięczny nie przekracza 1400 zł/ os będą mogły uzyskać nawet 37 tys. dofinansowania wymieniając kocioł węglowy na pompę ciepła z fotowoltaiką

time image

Gość Bazuka

15 Paź 2020, 13:34

a w domach i firmach oczyszczacze powietrza? to jest dobra inwestycja, my mamy oczyszczacz i świetnie działa nie liczymy na żadne programy które mają małą skuteczność, oczyszczamy powietrze u siebie i wiemy że mamy wpływ na swoje zdrowie sami

time image

25 Cze 2020, 12:26

Dnia 24.06.2020 o 10:15, Gość kaz napisał: Myślałem o założeniu instalacji fotowoltaicznej, ale ponieważ uczciwie ewidencjonuje swoje dochody nie dostanę dotacji, zostaje wiec przy starych kopciuchach A co ma fotowoltaika do ogrzewania? Kopciucha możesz wymienić ...

time image

Gość kaz

24 Cze 2020, 08:15

Myślałem o założeniu instalacji fotowoltaicznej, ale ponieważ uczciwie ewidencjonuje swoje dochody nie dostanę dotacji, zostaje wiec przy starych kopciuchach

time image

20 Kwi 2020, 10:16

11 godzin temu, Gość Piotr napisał: złożyłem wniosek (Gdańsk) we wrześniu 2019. teraz mam gdzieś u notariusza podpisać umowę i odesłać(z uwagi na wirusa), pożyczkę dają jak zrealizujesz inwestycję, właśnie idę do banku bo teraz potrzebuję pieniędzy a nie ...

time image

Gość Piotr

19 Kwi 2020, 23:03

złożyłem wniosek (Gdańsk) we wrześniu 2019. teraz mam gdzieś u notariusza podpisać umowę i odesłać(z uwagi na wirusa), pożyczkę dają jak zrealizujesz inwestycję, właśnie idę do banku bo teraz potrzebuję pieniędzy a nie za rok, biorę więc pożyczkę pod hipotekę a z tej ...

time image

Gość Tomek

08 Mar 2020, 21:24

Wszędzie głośno, ale jak zaczniecie się o to starać okaże się, że to wydmuszka. Złożyłem wniosek już 4 miesiące temu, żadnej reakcji z Wlkp. urzędu, nic, ani słychu, ani papierka, ani maila, widocznie skończyły się propagandowe miliardy. Do tego wnioskuję o porażające ...

Dnia 13.01.2019 o 19:31, robo@t napisał: WT2021 znacznie podnoszą koszt budowy domu......Współczuję budującym się w 2021r. gdy wszelkie zaostrzenia nabiorą mocy prawnej a nie pojawi się żadna pomoc ze strony ustawodawców. Może nie będzie tak źle, teraz ...

time image

Gość Darek

29 Lis 2019, 22:03

Dotacja do modernizacji budynku ok ale karanie ludzi za kopciuchy bo w okresie grzewczym wytwarzają smog żeby przetrwać okres zimowy to przesada z tym że pojedyncze gospodarstwo musi się zastosować i przyjąć karę jedna druga aż do skutku ślepy debilizm i nekanie jednostek dla statystyk...!!! ...

time image

09 Maj 2019, 13:14

Dnia 8.05.2019 o 14:30, Gość Monika napisał: Bardzo fajny jest ten program szkoda, że go nie było wcześniej jak kupowałam kocioł ekologiczny na pellet, na pewno bym skorzystała z nie go , ale udało mi się kupić fajnej cenie , więc nie żałuję No własnie ...

time image

Gość Monika

08 Maj 2019, 12:30

Bardzo fajny jest ten program szkoda, że go nie było wcześniej jak kupowałam kocioł ekologiczny na pellet, na pewno bym skorzystała z nie go , ale udało mi się kupić fajnej cenie , więc nie żałuję

time image

28 Sty 2019, 11:51

Usłyszałem gdzies w mediach ze walka ze smogiem trwa, ja nie dostrzegam zadnej roznicy. Po wizycie w Beskidzie jestem załamany czarny dym z każdego komina – czy oni pala, gdzie służby? Dlaczego nikt nie reaguje??

time image

23 Sty 2019, 21:22

Dnia 20.01.2019 o 12:50, Gość Olam napisał: A jak wyglada doplara w wypadku gdy wlasciciel musi pracowac za granica za najnizsza w danym kraju i nie stac go na wymiane pieca w Polsce. W domu w Polsce mieszkaja rodzice wlasciciela z emeryturka rolnicza. Olam, podstawą ...

time image

Gość Olam

20 Sty 2019, 11:50

A jak wyglada doplara w wypadku gdy wlasciciel musi pracowac za granica za najnizsza w danym kraju i nie stac go na wymiane pieca w Polsce. W domu w Polsce mieszkaja rodzice wlasciciela z emeryturka rolnicza.

time image

15 Sty 2019, 21:19

3 godziny temu, retrofood napisał: Ale trza truć ludziom doopę, że milion elektrycznych samochodów, że smogu prawie nie ma, że my są bardziej ekologiczni niż najbardziej ekologiczni... itp., itd., przecież ciemny naród to kupi. No i nic nowego pod słońcem, ...

time image

15 Sty 2019, 17:44

20 godzin temu, Eksperci Viessmann napisał:   Ale coś jednak się dzieje, wolno, bo wolno. Niezbyt idealnie, ale jednak! Wiesz co? Piszesz jak niektórzy piewcy dawno minionego ustroju nauczali przed laty. Że "widocznie socjalizm przecież nie taki zły! Fabryki ...

time image

14 Sty 2019, 21:26

Dnia 13.01.2019 o 10:29, retrofood napisał:   Hm.... czytając treść linku wydawać by się mogło, że PAS ocenia działania ze smogiem bardzo negatywnie - dziennikarze:) Czytałem cały raport, zresztą można go przeczytać na dedykowanej stronie - punkt ...

time image

13 Sty 2019, 19:51

13 minut temu, MrTomo napisał: A jednak kuwwa, ta rajskość to ... w kategorii "jak już nie zostanie nic innego"...  Ale może to i dobrze, bo dawno by to wszystko "jepło"   Problem polega na tym aby odróżniać to, gdzie można rywalizować ...

time image

13 Sty 2019, 19:36

4 minuty temu, retrofood napisał: A rajska równość będzie w niebie, na Ziemi oczekują jej jedynie półgłówki. A jednak kuwwa, ta rajskość to ... w kategorii "jak już nie zostanie nic innego"...  Ale może to i dobrze, bo dawno by to wszystko "jepło"  

time image

13 Sty 2019, 19:27

1 godzinę temu, robo@t napisał:  Patologia zaczyna się gdy ten bogaty, którego na coś stać narzuca coś biednemu, którego na to nie stać. Unia ( czyt kraje w większości o łagodniejszym klimacie morskim - benelux, spora część francji) występuje z zaleceniami ...

time image

13 Sty 2019, 18:40

9 minut temu, robo@t napisał:  Patologia zaczyna się gdy ten bogaty, którego na coś stać narzuca coś biednemu, którego na to nie stać. Unia ( czyt kraje w większości o łagodniejszym klimacie morskim - benelux, spora część francji) występuje z zaleceniami (jak ...

time image

13 Sty 2019, 18:31

 Patologia zaczyna się gdy ten bogaty, którego na coś stać narzuca coś biednemu, którego na to nie stać. Unia ( czyt kraje w większości o łagodniejszym klimacie morskim - benelux, spora część francji) występuje z zaleceniami (jak głosi treść rozporządzenia UE). Nasi rządzący ...

time image

13 Sty 2019, 17:44

8 godzin temu, retrofood napisał: Rząd wprowadził zakaz sprzedaży pozaklasowych kotłów tzw. "kopciuchów", ale luki w prawie i brak mechanizmów kontroli przez Inspekcję Handlową sprawiają, że "kopciuchy" są wciąż dostępne w obrocie handlowym. Do ...

time image

13 Sty 2019, 09:29

Cytat   Dwa lata temu rząd ogłosił 15 punktowy program, którego celem miało być rozwiązanie problemu smogu w Polsce. Polski Alarm Smogowy wysyłając zapytania do ministerstw sprawdził jak wygląda realizacja rządowych obietnic. Do oceny wykorzystano pięciostopniową ...

time image

12 Sty 2019, 19:17

30 minut temu, joks napisał: Ty se nie rób jaj. W Zakopanem smród gorszy niż w kiblu, ale opłatę klimatyczną zdzierają od czasów zanim Tusk się narodził. A zresztą... podobno tego Chińczyka też Tusk namówił do szpiegowania. Antoni wybadał.

time image

12 Sty 2019, 18:45

time image

12 Sty 2019, 12:36

1 godzinę temu, animus napisał: Tak, ilość przyrostu drewna do wycinki  się zgadza, ilość CO2 niekoniecznie (do hodowli drzew i wycinki  nie używa się już narzędzi prostych,  pił twoja-moja, konikiem nie robią zrywki,  ani nie orzą, drzewa nie wiozą furmanką do ...

time image

12 Sty 2019, 12:31

Kilka osób z głową na karku i różnymi poglądami ( co tylko podnosi wartość merytoryczną dyskusji) tutaj się wypowiada, to może i mi się uda coś wartościowego dowiedzieć w trapiącym mnie temacie. Zejdę z tematów geopolityki ekologiczno-energetycznej na przyziemne. Zakładając, ...

time image

12 Sty 2019, 11:21

14 godzin temu, retrofood napisał: Zdziwiony? Co roku się wycina, ponad sto lat minęło, a wciąż jest 40 hektarów lasu! Tak, ilość przyrostu drewna do wycinki  się zgadza, ilość CO2 niekoniecznie (do hodowli drzew i wycinki  nie używa się już narzędzi ...

time image

Gość mhtyl

12 Sty 2019, 10:41

21 minut temu, bajbaga napisał: Petycję napisz - że spalanie drewna jest ekologiczne i powinni wykreślić drewno z listy szkodliwych paliw stałych.  To teraz już drewno jest be? węgiel się wybielił?

time image

12 Sty 2019, 10:27

4 minuty temu, bajbaga napisał: Petycję napisz - że spalanie drewna jest ekologiczne i powinni wykreślić drewno z listy szkodliwych paliw stałych.  A po co? Podobno spalanie gazu jest ekologiczne, a przecież obaj wiemy że nie jest...   Róbmy swoje, każdy ...

time image

12 Sty 2019, 10:17

13 minut temu, retrofood napisał: I tym się właśnie rożni spalanie ekologiczne od nieekologicznego. Petycję napisz - że spalanie drewna jest ekologiczne i powinni wykreślić drewno z listy szkodliwych paliw stałych. 

time image

12 Sty 2019, 09:59

5 minut temu, bajbaga napisał:   Średnio (matematyka) jeśli Ty masz 1000 zł, a ja mam  100 zł, to każdy z nas ma po 550 zł - tyle, że ja mogę wydać tylko 100 zł  Tylko że producenta towarów dla nas nie interesują ani Twoje dochody, ani moje. ...

time image

12 Sty 2019, 09:50

Nawet idiota wie że: - matematyka jest królową nauk, - drzewo "żywi" się dwutlenkiem węgla, a w wyniku fotosyntezy produkuje tlen (dużo tlenu).   Ale.   Ale tak się składa, że akurat w opisywanej sytuacji, okres wegetacji drzew (także iglastych) nie ...

time image

12 Sty 2019, 09:05

12 godzin temu, uroboros napisał: Ponadto mówisz o SWOJEJ wspólnocie... A reszta lasów jest również tak racjonalnie zagospodarowywana? Skoro procentowy obszar zalesień w Polsce się powiększa to jak mogłoby być inaczej?  Ale pisałem już, że np. w ...

time image

12 Sty 2019, 08:18

Tiiiiiiiiiiiaaaa . Wszystkie te przykłady z drewnem potwierdzają że drewno jest paliwem odnawialnym ale nie ekologicznym, mając na uwadze czystość powietrza w sezonie grzewczym - w tym smog. 12 godzin temu, retrofood napisał: Jeśli podważasz fakt, iż bilans ...

time image

Gość

11 Sty 2019, 20:43

2 minuty temu, retrofood napisał: tylko jedną setną się wycina jedną setną czego? 40 ha? czyli 4 ary. i co? dosadza się 4 ary. 4 ary starego vs 4 ary jednorocznego...     nawet uwzględniając wzrost tej reszty...   może...     Ponadto ...

time image

11 Sty 2019, 20:35

10 minut temu, uroboros napisał: Obszarowo więcej... powierzchniowo, się znaczy... z tym się zgadzam i wątpliwości nie mam!!! chodzi mi o jego możliwości... Przedstawiając wspólnotę, pokazałem Ci jak to działa. Możliwości ...

time image

Gość

11 Sty 2019, 20:20

18 minut temu, retrofood napisał: co roku jest go więcej i więcej.  Obszarowo więcej... powierzchniowo, się znaczy... z tym się zgadzam i wątpliwości nie mam!!! chodzi mi o jego możliwości...

time image

11 Sty 2019, 20:01

1 minutę temu, animus napisał: Zdziwiony? Co roku się wycina, ponad sto lat minęło, a wciąż jest 40 hektarów lasu!   1 minutę temu, uroboros napisał: Wyżej hektar i niżej hektar... I co chcesz powiedzieć? Że się różnią? ...

time image

11 Sty 2019, 20:01

2 minuty temu, retrofood napisał: też. Ale tam te z ropy i wungla. I potem są takie kwiatki. Cytat Jajko - z fermy czy wiejskie. Badanie pokazało, że stężenie witamin w obu typach jaj jest bardzo podobne. Tak samo jest z bardzo cennymi ...

time image

Gość

11 Sty 2019, 19:58

  Wyżej hektar i niżej hektar...      

time image

11 Sty 2019, 19:56

2 minuty temu, retrofood napisał:  Umiecie, kuwwa, liczyć? 

time image

11 Sty 2019, 19:53

Napisze wam tak. Moja wspólnota Leśna ma 60 członków i jest właścicielem coś ok. 40 hektarów lasu. Co roku urządza się wyrąb i kazdy przywozi z lasu swój udział. Mnie na przykład drewna wystarcza na całą zimę. Wy liczycie tak, że 40 ha podzielić na 60 i w rok lasu nie ...

time image

11 Sty 2019, 19:51

2 minuty temu, retrofood napisał: Czyli opadają na pola i lasy...  A w jeziora i stawy gdzie siedział  karpik wigilijny?

time image

11 Sty 2019, 19:47

4 minuty temu, uroboros napisał: Ty spalasz jedno drzewo, sąsiad spala jedno drzewo, sąsiadka też spala jedno drzewo, itd...   Ty naprawdę nie potrafisz liczyć? Nie wierzę...  Ja spalam jedno, sąsiad jedno, sąsiadka również... Ale sto milionów ...

time image

Gość

11 Sty 2019, 19:43

1 minutę temu, retrofood napisał: przed chwilą ...

time image

11 Sty 2019, 19:40

8 minut temu, bajbaga napisał: Warto się zapoznać: https://krajowabaza.kobize.pl/docs/male_kotly.pdf  Ryszardzie, wielkość wskaźników emisji spalin nie ma żadnego znaczenia w przypadku drewna, bo przy spalaniu jest to emisja tego, co przed chwilą zostało ...

time image

11 Sty 2019, 19:38

11 minut temu, retrofood napisał: A te zawieszone opadają na glebę, nie wiszą wiecznie.  A na tej glebie akurat teraz rosną oziminy: jęczmień, pszenica, pszenżyto, rzepak, rzepik czy żyto. 

time image

Gość

11 Sty 2019, 19:37

12 minut temu, retrofood napisał: spala się jedno drzewo Ty spalasz jedno drzewo, sąsiad spala jedno drzewo, sąsiadka też spala jedno drzewo, itd...   14 minut temu, retrofood napisał: bilans spalania drewna w kraju jest mocno dodatni Czyżby?   14 ...

time image

11 Sty 2019, 19:30

7 minut temu, retrofood napisał: .........., które pochodzą z ropy, węgla i gazu Warto się zapoznać: https://krajowabaza.kobize.pl/docs/male_kotly.pdf 

time image

11 Sty 2019, 19:21

PS. No i zauważ, że mnóstwo drewna ze związanym smogiem pozostawia go dłużej w stanie związanym. Takie meble na przykład. Drewno związało ile potrafi, ścięto je i zrobiono meble, więc nic nie emituje, a nowe rośnie w tym miejscu i czyści atmosferę. Czysty zysk. 3 minuty ...

time image

11 Sty 2019, 19:18

No i te ..... zawieszone  9 minut temu, aaaa napisał: pewnie gdyby oddawały przez .....dzieści lat, to pewnie nie byłoby problemu....  

time image

11 Sty 2019, 19:18

20 minut temu, uroboros napisał: Wyłapały przez ...dzieści lat, a znowu oddają - przez spalenie - w godzinę, dwie... Więc weź mi wytłumacz jak to się dzieje, że zalesienie kraju wzrosło od 24% w latach 60-tych do 32% obecnie? Jeśli uczciwie policzysz, ...

time image

Gość

11 Sty 2019, 19:13

Otóż to...

time image

11 Sty 2019, 19:11

15 minut temu, uroboros napisał: Wyłapały przez ...dzieści lat, a znowu oddają - przez spalenie - w godzinę, dwie... pewnie gdyby oddawały przez .....dzieści lat, to pewnie nie byłoby problemu....

time image

Gość

11 Sty 2019, 18:54

4 godziny temu, retrofood napisał: najpierw drzewa ten smog wyłapały Wyłapały przez ...dzieści lat, a znowu oddają - przez spalenie - w godzinę, dwie...

time image

11 Sty 2019, 18:02

3 godziny temu, bajbaga napisał: Twoim płucom to wytłumacz  - spalanie drewna też przyczynia się do smogu, tu i teraz.  Za to gaz jest czysty? Nie emituje spalin?

time image

11 Sty 2019, 14:23

3 minuty temu, bajbaga napisał: Tiiiiiiiiaaaaaaaaaaa.   Twoim płucom to wytłumacz  - spalanie drewna też przyczynia się do smogu, tu i teraz.  Ale najpierw drzewa ten smog wyłapały. Przy pomocy liści i korzeni. Matematyka jest jedna.

time image

11 Sty 2019, 14:18

Tiiiiiiiiaaaaaaaaaaa.   Twoim płucom to wytłumacz  - spalanie drewna też przyczynia się do smogu, tu i teraz. 

time image

11 Sty 2019, 14:06

Dnia 3.01.2019 o 17:08, bajbaga napisał: Taka uwaga: drewno nie jest paliwem ekologicznym, tylko odnawialnym. Drewno jest paliwem ekologicznym. Z jednego prostego powodu. Wszystkie składniki drewna są wzięte stąd i teraz, A więc pozostałości spalenia ...

Otóż to - ulga podatkowa. Trzeba dopiąć ten temat bo Polacy niedługo będą składać PIT-y.

time image

09 Sty 2019, 11:31

Dnia 4.01.2019 o 13:33, MrTomo napisał: Poważnie? Poważnie, nabór jest wstrzymany ze względu na to, że muszą wnioski dostosować do ulgi podatkowej. Z dzisiejszych słów Pana Woźnego wynika, że do 1 lutego powinni uruchomić nabór na nowo. 

time image

05 Sty 2019, 10:37

21 godzin temu, adam_mk napisał: Tę kaskę co była już rozdysponowano. To jest zwykłe "pomówienie".   Nie o brak kasy tu chodzi, tylko o niekompetencje i arogancję "realizatorów" - przy czym prawdą jest toż to, że póki co, bazuje się na finansach ...

time image

05 Sty 2019, 10:12

20 godzin temu, adam_mk napisał: Tę kaskę co była już rozdysponowano. Chyba na podwyżkę cen prądu, co to jej nie ma   Podobno program ma ruszyć ponownie za tydzień. Ja i tak nie mam zamiaru z niego korzystać. Więcej na tym stracę niż zyskam. Niestety.

time image

04 Sty 2019, 16:06

3 minuty temu, MrTomo napisał: Kto? Amatorzy, którzy udają merytorycznych fachowców. Nie zagrało, bo nie mogło zagrać. Pisałem o tym wcześniej - przed startem programu.

time image

04 Sty 2019, 16:01

Czyli: ktoś robi nas w baloon Kto?

time image

04 Sty 2019, 13:31

tu jest fajny filmik.   Adam M.

time image

04 Sty 2019, 13:11

Poważnie! Tę kaskę co była już rozdysponowano. Można uznać, że czyste powietrze już jest!!! A więcej go nie potrzeba, bo kto miał zarobić już zarobił. (no, ma ten kontrakt)   Adam M.

time image

04 Sty 2019, 12:33

37 minut temu, Eksperci Viessmann napisał: Program Czyste Powietrze zszedł na drugi plan... to pewnie dlatego, że zamknięto/wstrzymano nabór wniosków.  Poważnie?

time image

04 Sty 2019, 11:56

16 godzin temu, MrTomo napisał: Dla przypomnienia: temat   Program Czyste Powietrze zszedł na drugi plan... to pewnie dlatego, że zamknięto/wstrzymano nabór wniosków. 

time image

Gość

03 Sty 2019, 22:11

Ha, ha...

time image

03 Sty 2019, 21:56

  1 godzinę temu, mhtyl napisał: 1 godzinę temu, uroboros napisał: Może on ma jakiegoś haka na Redakcję... Chyba czarną teczkę     1 godzinę temu, MrTomo napisał: może to jest jakiś ...

time image

Gość mhtyl

03 Sty 2019, 20:23

Taki redakcyjny agent Tomek  

time image

03 Sty 2019, 20:11

może to jest jakiś tajniak redakcyjny, dla podkręcania atmosfery? 

time image

Gość mhtyl

03 Sty 2019, 20:09

2 minuty temu, uroboros napisał: Może on ma jakiegoś haka na Redakcję... Chyba czarną teczkę  

time image

Gość

03 Sty 2019, 20:07

14 minut temu, mhtyl napisał: dlaczego Redakcja na to nie reaguje Może on ma jakiegoś haka na Redakcję...

time image

03 Sty 2019, 20:02

11 minut temu, MrTomo napisał: -emisja pyłu: do 40 mg/m³, -emisja tlenku węgla: do 500 mg/m³, -emisja gazowych zanieczyszczeń organicznych   (OGC): do 20 mg/m³, -sprawność cieplna: od 87%,     a to dla porównania         dwa ...

time image

Gość mhtyl

03 Sty 2019, 19:52

57 minut temu, uroboros napisał: nie pamiętasz kilku zjebek mhtyla i nie tylko jego -  za twoje "cytaty" I co to dało? Ale mnie dziwi jeden fakt, My możemy się żreć między sobą mniej lub bardziej, najwyżej dostanie się banana lub ograniczenie, tylko dlaczego ...

time image

03 Sty 2019, 19:49

-emisja pyłu: do 40 mg/m³, -emisja tlenku węgla: do 500 mg/m³, -emisja gazowych zanieczyszczeń organicznych   (OGC): do 20 mg/m³, -sprawność cieplna: od 87%,   Jak ktoś wie, niech się wypowie - czy te wartości są OK czy nie OK. 1 minutę temu, zenek napisał: Pewnie ...

time image

03 Sty 2019, 19:48

5 minut temu, MrTomo napisał: Myślę, że mając taki kociołek, mógłbym spalać drewienko i ogrzewać moje bufory z czystym sumieniem Pewnie możesz, jeśli prawo ci pozwoli. Bo jeśli zakażą spalania drewna, to choćby nic nie emitowało - to i tak będzie zakazane. 

time image

03 Sty 2019, 19:46

Dla przypomnienia: temat Cytat Sposoby walki ze smogiem w Polsce, czyli program Czyste Powietrze  

time image

03 Sty 2019, 19:44

47 minut temu, uroboros napisał: nie pamiętasz kilku zjebek mhtyla No brawo - merytoryczny argument, że hej.  50 minut temu, uroboros napisał: od wielu miesięcy piszę, że argumenty do ciebie nie trafiają i MERYTORYCZNA dyskusja z tobą jest  ...

time image

03 Sty 2019, 19:41

Proszę wujek gogli pierwsze z brzegu   Nie mam tutaj zamiaru niczego reklamować Cytat Kotły zgazowujące drewno Sigma Holzgas posiadają certyfikat europejskiej normy emisji spalin EURO 2022 EcoDesign, oraz certyfikat 5 Klasy europejskiej normy PN-EN 303-5:2012. ...

time image

03 Sty 2019, 19:39

1 godzinę temu, MrTomo napisał: A po co w aspekcie drzewnym jakiś filtr? Bo w dymie jest pył - zdaje sie nazywa się P10 - i on jest szkodliwy dla płuc. Filtr odciąga właśnie ten pył. Pozostałe gazy emituje również gaz, a nawet więcej.

time image

03 Sty 2019, 19:29

37 minut temu, aaaa napisał: jak to po co? myślisz, że jak spalasz drzewo, to nic nie emitujesz? Emitujesz całkiem sporo. A jak jeszcze nie jest dobrze wysezonowane (co może być w niektórych przypadkach normą) to...... Myślę, że w kotle zgazowującym klasy ...

time image

Gość

03 Sty 2019, 18:52

3 godziny temu, zenek napisał: Odnieś się do konkretnej sytuacji, Masz CELOWO KRÓTKĄ PAMIĘĆ - nie pamiętasz kilku zjebek mhtyla i nie tylko jego -  za twoje "cytaty" - nie chce mi się ich szukać (zresztą wiele z nich wymietła mietła) , bo od wielu miesięcy ...

time image

03 Sty 2019, 18:51

jak to po co? myślisz, że jak spalasz drzewo, to nic nie emitujesz? Emitujesz całkiem sporo. A jak jeszcze nie jest dobrze wysezonowane (co może być w niektórych przypadkach normą) to......

time image

03 Sty 2019, 17:51

A po co w aspekcie drzewnym jakiś filtr? Ja coraz częściej  myślę o kole zgazowującym drewno. Nie wiem czy słusznie, czy nie. Rok temu widziałem 1mp buka po 150zł. W tym roku po 200. Za rok 300??

time image

03 Sty 2019, 16:08

Taka uwaga: drewno nie jest paliwem ekologicznym, tylko odnawialnym.

time image

03 Sty 2019, 16:01

Ja się nie dziwię, że elektrofiltry zostały w tyle (tak w aspekcie węglowym jak i drewnianym). Powód prawdopodobnie jest prozaiczny. Mniej się na nich zarobi....niż na kominkach i kotłach. Dużo więcej zarobi się na kotle V klasy, niż na filtrze, który niech będzie że ...

time image

03 Sty 2019, 15:42

7 godzin temu, retrofood napisał: Żałosny jesteś w tych bredniach. Ja, jak coć piszę, to zgodnie z tym co myślę, a jak coś cytuję, to wyrażam o tym konkretną opinię, albo się utożsamiam. I nie wycofuję sie rakiem z tego co powiedziałem.   TO ...

time image

03 Sty 2019, 11:00

3 godziny temu, retrofood napisał: Oni traktują to jako okazję. W wąskim, prywatnym przedziale czasowym, na zasadzie "po nas choćby potop!" Ich najważniejszym i jedynym celem jest utrzymanie władzy, nieważne jakim kosztem.   O to to.     3 ...

time image

03 Sty 2019, 07:30

4 godziny temu, adam_mk napisał: Jest tu ktoś, kto uważa, że u nas politycy za najważniejszą sprawę uznają walkę ze zmianami klimatycznymi kosztem większych podatków i cen? Ja myślę, że nawet nie walkę. Oni traktują to jako okazję. W wąskim, prywatnym ...

time image

03 Sty 2019, 02:34

18 godzin temu, aaaa napisał: adam, zauważam dziwną korelację pomiędzy zamknięciem wątków politycznych (i nie tylko) na innym forum a twoja aktywnością tutaj Nie jest dziwna. Wątek się ożywił i coraz więcej powiadomień dostaję.   Jest tu ...

time image

Gość

02 Sty 2019, 22:52

To nie pomówienia - to fakt... Dziesiątki razy wielu userom "przypadkowo", przez nieumiejętne cytowania, wkładałeś w usta słowa wypowiadane/wypisywane przez innuch!   No, chyba, że robiłeś/robisz to z premedytacją ... A to już nieelegancko!!!

time image

02 Sty 2019, 22:43

18 minut temu, retrofood napisał: Chcę przez to powiedzieć, że włożyłeś w moje usta wypowiedź cytowaną. Nie pierwszy zresztą raz kłamiesz. No ale cytowałeś jako coś, żczym się zgadzasz i proponujesz. Podpierałeś się tym cytatem, nie przeczyłeś ...

time image

Gość

02 Sty 2019, 22:42

20 minut temu, retrofood napisał: Chcę przez to powiedzieć, że włożyłeś w moje usta wypowiedź cytowaną. Nie pierwszy zresztą raz kłamiesz. Mnie się wydaje, że zenek nie kłamie... on po prosyu NIE UMIE cytować i tak mu wychodzi...

time image

02 Sty 2019, 22:20

1 godzinę temu, zenek napisał:  Chcę przez to powiedzić,   Chcę przez to powiedzieć, że włożyłeś w moje usta wypowiedź cytowaną. Nie pierwszy zresztą raz kłamiesz.

time image

02 Sty 2019, 22:14

O tu sobie poczytajcie , trochę inne akcenty i więcej sensu: https://kobieta.onet.pl/zycie-na-ziemi-zanika-w-przerazajacym-tempie-zmierzamy-ku-zagladzie/er1jq7z

time image

02 Sty 2019, 21:13

11 godzin temu, retrofood napisał: Nie bij się w cudze piersi, spójrz na siebie.   10 godzin temu, bajbaga napisał: Jak będziemy, wszyscy, dbali o to gdzie mieszkamy/żyjemy, naszą Małą Ojczyznę (dom, ulicę, miasto (gminę) - zadbamy także ...

time image

02 Sty 2019, 11:11

Cytat   Jeśli ogrzejemy Ziemię o 2 st., czeka nas katastrofa. Jeśli chcemy globalne ocieplenie ograniczyć do 1,5 st., w ciągu trzech dekad musimy przestać spalać paliwa kopalne. Czy da się zachować optymizm w obliczu takich danych naukowych? Autorzy ...

time image

02 Sty 2019, 09:55

Proszę mnie nie przekonywać, że jestem przewrażliwiony. Cytat   Australia zmaga się z falą upałów obejmujących cały kontynent. Rekordowa temperatura 49 stopni Celsjusza została zarejestrowana w Australii Zachodniej. Wraz z upałami wzrasta również ...

time image

02 Sty 2019, 09:55

Bo - dbanie globalne to mit. Jak będziemy, wszyscy, dbali o to gdzie mieszkamy/żyjemy, naszą Małą Ojczyznę (dom, ulicę, miasto (gminę) - zadbamy także globalnie. Im prędzej to zrozumiemy, tym wcześniej będziemy żyli w czystszym środowisku.

time image

02 Sty 2019, 09:20

26 minut temu, zenek napisał:   No dobra - ale to nie "człowiek" podejmuje decyzję tylko konkretne państwa. W tym najważniejsze są te, ktore najwięcej trują. I właśnie te się wymiksowały z układu! Chiny, Rosja, USA. A i ci wielcy pozostali w Europie ...

time image

02 Sty 2019, 08:46

12 godzin temu, animus napisał: Zapomniałeś dodać, że w szklarniach nie ma tornad i innych anomalii, które będą występować w coraz silniejszej wersji na planecie. To spowoduje, że stracimy więcej, niż teraz bawiąc się w ekologów. Życie nie ma ...

time image

Gość

02 Sty 2019, 08:02

Gdzieś, z kimś TRZEBA pogadać, wszelkimi sposobami... Np. jest wielu "pacjentów", chodzących do lekarza tylko po to, żeby z kimś, parę minut pogadać... Ale to co komunikuje adam_mk ma sens

time image

02 Sty 2019, 07:37

adam, zauważam dziwną korelację pomiędzy zamknięciem wątków politycznych (i nie tylko) na innym forum a twoja aktywnością tutaj

time image

02 Sty 2019, 07:19

7 godzin temu, adam_mk napisał:  Dobrym składem jest 30% tlenu i 1,5% CO2. Poczytaj... http://longevitas.pl/hiperbaria-i-normobaria/   Adam, nie mieszaj pół- czy godzinnych zabiegów z życiem w takich warunkach 24h/dobę i 365 dni w roku. ...

time image

01 Sty 2019, 23:55

Też mam koncentrator tlenu, tlen w butli, CO2 w butli i... wodór w butli. Robię sobie gaz Browna, jak mi potrzebny... Nie raz używałem gazów ciekłych... Coś tam o gazach wiem. Nie ilość tlenu jest szkodliwa a stosunek tlenu do CO2. Ale to pewnie wiesz. Dobrym ...

time image

01 Sty 2019, 23:28

52 minuty temu, adam_mk napisał:  Tak to jakoś było, jak zmierzyli. Zauważ, że w Carbonie i Permie (po jakimś tam ukształtowaniu biosfery) jest gwałtowny spadek CO2 i tak samo gwałtowny wzrost ilości tlenu. To te roślinki z których mamy węgiel ...

time image

01 Sty 2019, 22:30

Tak to jakoś było, jak zmierzyli. Zauważ, że w Carbonie i Permie (po jakimś tam ukształtowaniu biosfery) jest gwałtowny spadek CO2 i tak samo gwałtowny wzrost ilości tlenu. To te roślinki z których mamy węgiel to zrobiły. Potem już było - im więcej CO2 tym ...

time image

01 Sty 2019, 22:06

No - fakt! Anaeroby nawet za nami nie zapłaczą... Co za katastrofa!   Natura to dobry homeostat. Da sobie radę.   "Zastanów się, kiedyś 100 tys. ludzi żyło na planecie i rozpalało na raz ogniska do pieczenia mięsa, to jaki to miało wpływ na planetę, ...

time image

01 Sty 2019, 21:52

1 godzinę temu, adam_mk napisał: Z którego wariatkowa się urwałeś? Chcesz zatykać wulkany i Słoneczkiem regulować? Mamy technikę i energię. Adam M. Zastanów się, kiedyś 100 tys. ludzi żyło na planecie i rozpalało na raz ...

time image

01 Sty 2019, 21:45

22 minuty temu, adam_mk napisał: "I dopiero po wyeliminowaniu człowieka, natura już sobie później poradzi."   No, tak... Już to policzyli. Ma być mniej jak 1,5 miliarda. Eliminują więc tak szybko, jak się da. Nie, ...

time image

01 Sty 2019, 21:19

"I dopiero po wyeliminowaniu człowieka, natura już sobie później poradzi."   No, tak... Już to policzyli. Ma być mniej jak 1,5 miliarda. Eliminują więc tak szybko, jak się da.

time image

01 Sty 2019, 20:50

5 godzin temu, adam_mk napisał: Możesz nam wyjaśnić jak ten metan dostał się w tę zmarzlinę? Skąd się wziął?  W bardzo podobny sposób co i pozostałe węglowodory, czyli węgiel, ropa, gaz... Natura miała wiele dziesiątków milionów lat na ...

time image

01 Sty 2019, 20:25

30 minut temu, animus napisał: Zapomniałeś dodać, że w szklarniach nie ma tornad i innych anomalii, które będą występować w coraz silniejszej wersji na planecie. To spowoduje, że stracimy więcej, niż teraz bawiąc się w ekologów. Życie nie ma ...

time image

01 Sty 2019, 20:07

Dnia 31.12.2018 o 21:08, retrofood napisał: Powiedzcie mi wreszcie gdzie można kupić te wina Tuska. Chciałbym spróbować. Jak to gdzie?  W Pułtusku. 

time image

01 Sty 2019, 19:51

6 godzin temu, adam_mk napisał: Wyobraźmy sobie taki eksperyment: Stawiamy dwie IDENTYCZNE i SZCZELNE szklarnie. W nich robimy IDENTYCZNE i dość różnorodne gatunkowo nasadzenia roślin występujących u nas powszechnie. Adam M. Zapomniałeś ...

time image

01 Sty 2019, 18:11

time image

01 Sty 2019, 16:16

albo:   nasza chata z kraja...

time image

01 Sty 2019, 16:14

44 minuty temu, adam_mk napisał: Też życzę wszystkim szczęścia, zdrowia i ROZUMU, bo wybory idą. Dobrze wybierzemy to może się polepszy. Źle, to na pewno się pogorszy. No - z tym nie powinniśmy mieć większych kłopotów - wszak ...

time image

01 Sty 2019, 16:14

...byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna...

time image

01 Sty 2019, 15:15

Też życzę wszystkim szczęścia, zdrowia i ROZUMU, bo wybory idą. Dobrze wybierzemy to może się polepszy. Źle, to na pewno się pogorszy. No , jedno wiadomo... będzie cieplej!!!   Adam M.

time image

01 Sty 2019, 15:12

3 minuty temu, zenek napisał: No i jeszcze Rada Mędrców. Ciekawe, kiedy sobie wybiorą Boga. Pewnie Niemca lub Francuza. Będzie się nazywał Guru, albo Alfa i Omega. Lub po prostu Pierwszy. I oczywiście bedzie najmądrzejszy. Z urzędu oczywiście. I będzie ...

time image

01 Sty 2019, 15:00

12 minut temu, retrofood napisał: Dlatego dziwią mnie twierdzenia głupowatych debili, że "co tam, niech Europa..." albo "niech Ameryka, Chiny i wszyscy, tylko nie my." Jak metan ruszy, to klimat przypieprzy wszystkim i nie będzie pytał kto biały, kto czarny, ...

time image

01 Sty 2019, 14:56

Jest bardzo wiele możliwości PRZYSTOSOWANIA SIĘ do zachodzących zmian. My mamy technikę i dostęp do taniej energii a dinozaury jej nie miały. I zamiast - wiedząc co się szykuje - się dostosowywać to walczymy z czymś, czego nie pokonamy, a zarabiają TU I TERAZ na tym ...

time image

01 Sty 2019, 14:37

43 minuty temu, retrofood napisał: Największym zagrożeniem dla życia na Ziemi nie jest  nawet samo spalanie bezpośrednio, ale groźba osiągnięcia średniej temperatury globu, które spowoduje uwalnianie się do atmosfery złóż metanu zgromadzonych w oceanach i w wiecznej ...

time image

01 Sty 2019, 14:37

Możesz nam wyjaśnić jak ten metan dostał się w tę zmarzlinę? Skąd się wziął? Bo mnie się wydaje, że z jakiegoś BUJNIE KRZEWIĄCEGO SIĘ życia. Był w obiegu i życie kwitło. No, morza było nieco więcej, ale w morzu też życie kwitło.   Ludzie ...

time image

01 Sty 2019, 14:36

16 godzin temu, Jani_63 napisał: Ale, ale Strauss był przecież okupantem/zaborcą A Bach i Goethe by byli hitlerowcami, gdyby się później urodzili - taka jest twoja logika?   Dziadek był oficerem w wojsku austriackim, a potem oficerem u Piłsudskiego. ...

time image

01 Sty 2019, 14:25

2 minuty temu, MrTomo napisał: Czyli - mamy ostry stan podgorączkowy a może i nawet gorączkę ale zamiast panadolu (bo nie) będziemy pić napar z lipy, ale na razie poczekamy aż lipa zakwitnie, no bo skąd wziąć napar ...    Natura się ...

time image

01 Sty 2019, 14:16

Czyli - mamy ostry stan podgorączkowy a może i nawet gorączkę ale zamiast panadolu (bo nie) będziemy pić napar z lipy, ale na razie poczekamy aż lipa zakwitnie, no bo skąd wziąć napar ...    Natura się sama oczyści, z ludzi też. Za jakieś parę mln lat powstanie ...

time image

01 Sty 2019, 13:49

16 minut temu, adam_mk napisał: Wątek jest o sposobach walki ze smogiem w Polsce. Warto by było zastanowić się - jak na tym w Polsce zarobić. Sadźmy wiec drzewa i wszelką zieleniznę co POWINNO skutkować odliczaniem opłat za CO2 (bo w tym jest ...

time image

01 Sty 2019, 13:26

Wątek jest o sposobach walki ze smogiem w Polsce. Warto by było zastanowić się - jak na tym w Polsce zarobić. Sadźmy wiec drzewa i wszelką zieleniznę co POWINNO skutkować odliczaniem opłat za CO2 (bo w tym jest kasa). Energia wyjdzie nam taniej a to oznacza rozwój. Czyli... Kto ...

time image

01 Sty 2019, 13:12

Ale jakby dumnie brzmiało w przekazie że zmusiliśmy ich do stania w kolejkach po wizę.   Obecnie strefa Schengen uniemożliwia wykonanie takiego ruchu, ale druga kadencja sekciarzy może i ten problem rozwiązać.

time image

01 Sty 2019, 11:48

35 minut temu, joks napisał: Wizy im wpierdzielić na wjazd  do Polski ? To byłby strzał we własną stopę...albo jaja 

time image

01 Sty 2019, 11:11

11 minut temu, Buster napisał: Zenek,powiedz mi jak ich skłonić żeby zapłacili???? Wizy im wpierdzielić na wjazd  do Polski ?

time image

01 Sty 2019, 11:00

15 godzin temu, zenek napisał: Nie - ale skoro wysłali w atmosferę tyle CO2, to niech oni za to zapłacą, a nie my. Nie słyszałem, żeby płacili za to co posłali - chcą zapłaty za aktualne wyziewy. Poza tym USA i Chiny wymiksowały sie z układu - a głównie ...

time image

01 Sty 2019, 10:25

29 minut temu, mhtyl napisał: Przecież to żadna nowość, jedynie że zapowiedziana.   Ale od marca zapomniana. 

time image

Gość mhtyl

01 Sty 2019, 09:56

9 godzin temu, retrofood napisał: Od 1 stycznia więcej za paliwo. Kolejna opłata w cenie Przecież to żadna nowość, jedynie że zapowiedziana. Nie pamiętasz/cie co działo sie z cenami paliwa w 2018 roku? drożały i malały ale nikt o tym nie szumiał a na ...

time image

01 Sty 2019, 00:00

2 godziny temu, zenek napisał: A co nas obchodzi wrzawa w Niemczech? Rozumiem, że z argumentów zostało ci jedynie szambo. Zanurzaj się więc.     Kierowcy najwyraźniej jawią się politykom jako dojne krowy – jeszcze przed końcem roku w Sejmie ...

time image

31 Gru 2018, 22:04

17 minut temu, zenek napisał: Mój pradziadek nie machał maczugą, miał orkiestrę i grał walce Straussa. Pradziadek może... ja pisałem pra pra pra. Ale, ale Strauss był przecież okupantem/zaborcą o twój pradziadek grał jego walce. Taka skaza na rodzinie ...

time image

31 Gru 2018, 21:39

1 godzinę temu, retrofood napisał: Dopiero by była wrzawa, gdyby Tusk się odważył coś zawetować! A co nas obchodzi wrzawa w Niemczech?   1 godzinę temu, Jani_63 napisał: Mylisz eurosceptyków od prawdziwych europarlamentarzystów. I ...

time image

31 Gru 2018, 20:54

25 minut temu, joks napisał: Słyszałem że gdzieś w Toruniu jest meta , ale ile w tym prawdy?? Jakąś degustację tam mają? W Mołdawii 3 firmy produkowały brandy "Белый аист". Za Sojuza nie było różnicy, wszystko pod jedna etykietą, ale potem... ...

time image

31 Gru 2018, 20:23

13 minut temu, retrofood napisał: Powiedzcie mi wreszcie gdzie można kupić te wina Tuska. Chciałbym spróbować. Słyszałem że gdzieś w Toruniu jest meta , ale ile w tym prawdy??

time image

31 Gru 2018, 20:08

12 minut temu, Jani_63 napisał:  Czyja to wina... też Tuska? Powiedzcie mi wreszcie gdzie można kupić te wina Tuska. Chciałbym spróbować.

time image

31 Gru 2018, 19:54

25 minut temu, zenek napisał: Tak - a potem Tusk nie zawetował, choć mogł. Ty też mogłeś zostać miliarderem... a nie zostałeś... wina Tuska   Cytat Jednak nie najwięcej ich siedzi - więcej jest z PO - a w sumie to opozycja się tam ...

time image

31 Gru 2018, 19:32

1 minutę temu, zenek napisał: Tak - a potem Tusk nie zawetował, choć mogł. Dopiero by była wrzawa, gdyby Tusk się odważył coś zawetować!  Argument niby podpis pod zdjęciem Stalina z dzieckiem.  "A mógł zabić..." 4 minuty temu, zenek ...

time image

31 Gru 2018, 19:29

18 godzin temu, Jani_63 napisał: Mówisz o tym pakcie energetyczno-klimatycznym co go z uśmiechem L. Kaczyński w marcu 2007 roku podpisał, a Jarosław jako premier zaakceptował? Tak - a potem Tusk nie zawetował, choć mogł. 14 godzin temu, Buster napisał: Chcieliśmy,a ...

time image

31 Gru 2018, 19:28

2 godziny temu, MrTomo napisał: A od września w Krakowie już nie napalisz ani drewienkiem, o węglu nie wspominając.   Tak dzisiaj wyczytałem. A to niby czemu?  ktoś z ekologów upadł chyba na odkryty mózg. Bo tak naprawdę, spalanie ...

time image

31 Gru 2018, 19:02

9 minut temu, animus napisał: A papierosy? To biopaliwo, bez którego niektóre ludzie nie mogą funkcjonować.   Skutki społeczne mogłyby być opłakane.

time image

31 Gru 2018, 18:47

1 godzinę temu, MrTomo napisał: Ciekaw jestem co zaproponują w zamian Zupy regeneracyjne.  1 godzinę temu, MrTomo napisał: A od września w Krakowie już nie napalisz ani drewienkiem, o węglu nie wspominając.   Tak dzisiaj ...

time image

31 Gru 2018, 17:30

To trzymania kotła czy kominka w markecie też zakażą? No, to będzie kilka pozwów...   Adam M.

time image

31 Gru 2018, 17:29

Linka   Ciekaw jestem co zaproponują w zamian

time image

31 Gru 2018, 17:27

a niby dlaczego maja zwracać? to przecież w ich interesie jest...

time image

31 Gru 2018, 17:22

Będą zwracali za kotły i kominki?   Adam M.

time image

31 Gru 2018, 16:58

A od września w Krakowie już nie napalisz ani drewienkiem, o węglu nie wspominając.   Tak dzisiaj wyczytałem.

time image

31 Gru 2018, 15:41

6 minut temu, adam_mk napisał: Kiedyś tego wszystkiego nie było i nie było też smogu, chociaż okna trzeba było co 3 dni myć, a sadza płatkami z hut w środku miasta spadała, autka w plamki były od kwaśnych deszczy a drzewa umierały stojąc - całymi połaciami. Adaś, ...

time image

31 Gru 2018, 15:34

No, to... ŹLE Ci się kojarzy! Skojarz sobie z kasą. Za limity CO2. za te ramki, za kredyty na kotły 5 klasy, za spędy takie jak w Katowicach...   Kiedyś tego wszystkiego nie było i nie było też smogu, chociaż okna trzeba było co 3 dni myć, a sadza płatkami ...

time image

Gość pawcio

31 Gru 2018, 15:08

Smog w kontekście budowlanki kojarzy mi się z tymi nowymi ramkami Fakro, Cleanair czy jakoś tak. W każdym razie czytałem o skuteczności tych rozwiązań i chyba dla Kowalskiego nie ma na tę chwilę lepszego rozwiązania. A termomodernizacja nic nie ma do paliwa, jakie ludzie stosują w piecach.

time image

31 Gru 2018, 13:42

ja se ne boim...

time image

31 Gru 2018, 13:14

https://ziemianarozdrozu.pl/artykul/2654/pieklo-na-ziemi-–-podziemne-zgazowanie-wegla https://pl.wikipedia.org/wiki/Synteza_Fischera-Tropscha To się da pożenić...   Adam M.

time image

31 Gru 2018, 12:45

Bo lud jest od tego, żeby kupować - a nie gadać. I żeby z niego zdzierać co należne.

time image

31 Gru 2018, 11:42

4 minuty temu, retrofood napisał: Owszem wungiel jest, w pokładach poniżej 1000 metrów i z metanem większym niż ten w Stonavie, w Karwinie. Wszyscy to wiedzą, no może po za ciemnym chłopem z Zadupia dolnego, ale płonące opony i kilofy w garści to niezły ...

time image

31 Gru 2018, 11:22

41 minut temu, Jani_63 napisał: Ba, według tych tuzów mamy do tego środki (wungiel na 200 lat jest w naszym posiadaniu) i nie spoczniemy nim dojdz... tfu dogonimy Europę.  Kuwwa, jakie 200 lat, skoro Ostrołęka ma być opalana wunglem z Rosji? A właściwie ...

time image

31 Gru 2018, 10:34

4 godziny temu, Buster napisał: A już tak serio to że Europa Zachodnia truła 200 lat to my teraz też mamy to robić? Ba, według tych tuzów mamy do tego środki (wungiel na 200 lat jest w naszym posiadaniu) i nie spoczniemy nim dojdz... tfu dogonimy Europę. A ...

time image

31 Gru 2018, 08:32

35 minut temu, aaaa napisał: odejmij...i to sporo och te dzieci...ani w Mikołaja,ani w kapustę,ani w bociana...tylko niektóre we Wróżkę Zębuszkę bo wypadające mleczaki są "namacalne" 

time image

31 Gru 2018, 07:53

9 godzin temu, Jani_63 napisał: Tyle że średnio rozgarnięty 12-tolatek już w św. Mikołaja już nie wierzy.   odejmij...i to sporo

time image

31 Gru 2018, 05:40

3 minuty temu, retrofood napisał: Chcieliśmy i mamy. Wy chcecie przywrócenia kartek na wszystko, cenzury i jedynie słusznej partii, ale wała! Jak Polska cała!  dokładnie!!!

time image

31 Gru 2018, 05:36

6 godzin temu, zenek napisał: Chcieliście Unię - to ją macie.  Chcieliśmy i mamy. Wy chcecie przywrócenia kartek na wszystko, cenzury i jedynie słusznej partii, ale wała! Jak Polska cała! 

time image

31 Gru 2018, 05:13

5 godzin temu, zenek napisał: Chcieliście Unię - to ją macie Chcieliśmy,a najmocniej chyba chcieli eurosceptycy z PIS bo mnóstwo ich teraz siedzi w europarlamencie.Na czele z byłym przewodniczącym Komitetu Integracji Europejskiej Richardem Henrym Czarneckim,zaciekłym ...

time image

31 Gru 2018, 00:36

48 minut temu, zenek napisał: Gdyby nasz Donald zawetował pakt cieplarniany - nie byłoby kłopotu.    Mówisz o tym pakcie energetyczno-klimatycznym co go z uśmiechem L. Kaczyński w marcu 2007 roku podpisał, a Jarosław jako premier zaakceptował? Jarek ...

time image

30 Gru 2018, 23:22

1 godzinę temu, adam_mk napisał: Teraz w biały dzień tak ciulnęli naród, że jeszcze ma się CIESZYĆ! - No przecież NIE PODROŻAŁO! W dobę niecałą NAM to załatwili! Ale i tak zapłacimy, i to słono...   Ciekawe ...

time image

30 Gru 2018, 23:05

15 minut temu, adam_mk napisał: Jezus i Maryja... Wszędzie żydzi! Umieją zarabiać, co im przyznać trzeba. A tym to cały kraj w środku Europy ofiarowano! Nie, to tylko jego ciotki (bliźniaczki) były Żydówkami. Ale się ochrzciły ...

time image

30 Gru 2018, 22:48

Jezus i Maryja... Wszędzie żydzi! Umieją zarabiać, co im przyznać trzeba. A tym to cały kraj w środku Europy ofiarowano!   Adam M.

time image

30 Gru 2018, 22:34

Tyle że średnio rozgarnięty 12-tolatek już w św. Mikołaja już nie wierzy. Ale w kraju w którym "wybrańcy narodu" z mównicy sejmowej oddają go pod opiekę Maryji i to nie toruńskiej... ta to się sama sobą umie zaopiekować, nie pozostaje innego jak zacytować Kurskiego - ...

time image

30 Gru 2018, 21:38

16 minut temu, adam_mk napisał: Przeczytałem zalinkowane. No, nie ja jeden... TYLKO JA widzę, że ciepłownia (nie ona jedna) MUSI kupować limity CO2? Z CZEGO ma być obniżka ceny prądu? Nie z tych limitów sprzedawanych drogo?   Sprytusie ...

time image

30 Gru 2018, 21:17

Przeczytałem zalinkowane. No, nie ja jeden... TYLKO JA widzę, że ciepłownia (nie ona jedna) MUSI kupować limity CO2? Z CZEGO ma być obniżka ceny prądu? Nie z tych limitów sprzedawanych drogo?   Sprytusie dobrze wymyśliły. PRĄD NIE ZDROŻEJE (na razie) ...

time image

30 Gru 2018, 09:21

8 godzin temu, bobiczek napisał: Trzeba brać przykład z Krakusów. Oni wiedzą już co trzeba zrobić. Mam podobną. Na co dzień. A właściwie na co noc. Bo długa w zimie.

time image

30 Gru 2018, 00:48

4 godziny temu, Jani_63 napisał: Pożyć to może pożyjemy... problem w tym - jak długo? Trzeba brać przykład z Krakusów. Oni wiedzą już co trzeba zrobić.

time image

29 Gru 2018, 23:24

Nie wiem czy się śmiać czy raczej ubolewać, że żyję w kraju gdzie coraz więcej zależy od opaczności boskiej i widzimisię jednego posła i jego wyznawców - wybrańców narodu ???

time image

Gość mhtyl

29 Gru 2018, 21:08

1 godzinę temu, Jani_63 napisał: Pożyć to może pożyjemy... problem w tym - jak długo? Powiedziałbym tak długo jak Bóg da, ale w obecnej sytuacji bardziej miarodajne byłoby powiedzenie że pożyjemy tak długo jak Prezes da 

time image

29 Gru 2018, 20:05

5 godzin temu, mhtyl napisał: Pożyjemy, zobaczymy  a i tak mamy najmniejszy wpływ na to co Nam rząd zaserwuje. Pożyć to może pożyjemy... problem w tym - jak długo?

time image

29 Gru 2018, 17:18

Prąd to dopiero preludium. Za ciepło też zapłacimy więcej  https://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/prad-to-dopiero-preludium-za-cieplo-tez-zaplacimy-wiecej,2597649,4199 Cytat   O wyższych cenach poinformował Rafała jego obecny dostawca energii, spółka ...

time image

Gość mhtyl

29 Gru 2018, 14:58

44 minuty temu, retrofood napisał: Drożały. W tempie "na piechotę". Teraz zdrożeją w tempie "Pendolino". Pożyjemy, zobaczymy  a i tak mamy najmniejszy wpływ na to co Nam rząd zaserwuje.

time image

29 Gru 2018, 14:12

38 minut temu, mhtyl napisał: A czy inne rzeczy wcześniej nie drożały? I to bez podwyżki prądu   Drożały. W tempie "na piechotę". Teraz zdrożeją w tempie "Pendolino".

time image

Gość mhtyl

29 Gru 2018, 13:33

21 minut temu, MrTomo napisał: Tak? Tylko zdrożeje kilka innych rzeczy, w tym leki. To będzie na załatanie ukrytej "podwyżki" prądu. A czy inne rzeczy wcześniej nie drożały? I to bez podwyżki prądu   1 minutę temu, retrofood napisał: 1 ...

time image

29 Gru 2018, 13:32

4 godziny temu, mhtyl napisał: Już wiadomo jakie ceny prądu będą, a będą takie same, nic nie zdrożeje a nawet potanieje. 1 kwietnia za kilka miesięcy dopiero. 

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!